Pałac Tyszkiewiczów w Połądze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
pałac Tyszkiewiczów
Ilustracja
Państwo

 Litwa

Okręg

 kłajpedzki

Miejscowość

Połąga

Adres

Vytauto g. 17
00101 Połąga

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

neorenesans

Architekt

Franz Schwechten

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

1895

Pierwszy właściciel

Feliks Tyszkiewicz

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „pałac Tyszkiewiczów”
Ziemia55°54′25″N 21°03′21″E/55,906944 21,055833
Pałac od strony ogrodu różanego

Pałac Tyszkiewiczów[1] (lit. Palangos dvaras) – pałac wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neorenesansowym dla rodziny Tyszkiewiczów, od 1963 mieści Muzeum Bursztynu w Połądze[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezydencja została zbudowana w stylu neorenesansu z elementami klasycyzmu i baroku w latach 1893–1897 przez Franza Heinricha Schwechtena na zlecenie hrabiego Feliksa Tyszkiewicza – zastąpiła drewniany pałacyk położony nad brzegiem rzeki Rąžė.

W 1900 roku obok pałacu postawiono figurę Jezusa Chrystusa (według niektórych autorstwa samego Bertela Thorvaldsena), która do dziś jest charakterystycznym elementem pałacowego krajobrazu, mimo że w czasach Związku Radzieckiego została zburzona (ponownie ustawiono ją w 1993 roku). Na początku XX wieku obok pałacu powstała mała kapliczka, również zaprojektowana przez Schwechtena.

Pałacowe ogrody rozplanował francuski architekt Édouard André wraz z synem - część starych drzew wycięto, by zasadzić nowe, często zupełnie egzotyczne plantacje. Nie obyło się bez kontrowersji, bo na Żmudzi stare drzewostany uważane były za świętość.

Planom rozbudowy założenia pałacowego stanął na drodze wybuch I wojny światowej - w wyniku niemieckiego nalotu bombowego zostało zniszczone główne skrzydło budynku.

Po aneksji Litwy do Związku Radzieckiego w 1945 roku pałac upaństwowiono, z roku na rok popadał w ruinę. W 1957 roku przeprowadzono prace konserwatorskie pod kierunkiem Alfredasa Brusokasa, przeznaczając budynek na dom sztuki. W 1963 roku ulokowano tu Muzeum Bursztynu, w którego kolekcji znajduje się 28 tys. bursztynów.

Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości pałac odzyskał Alfred Tyszkiewicz, który zrzekł się swoich praw do nieruchomości na rzecz miasta. W 1997 roku otrzymał za to honorowe obywatelstwo Połągi[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 119. posiedzeniu KSNG.
  2. Józef Krajewski: Litwa : przewodnik. Olsztyn: Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury”, 1994, s. 251. ISBN 83-901086-4-X.
  3. Aleksandra Akińczo, notka w Gazecie Wyborczej

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]