Pałac pod Głowami w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Pod Głowami od strony ul. Tkackiej
Pałac Pod Głowami od strony ul. Staromłyńskiej, gdzie mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie

Pałac pod Głowami w Szczecinie przy pl. Żołnierza Polskiego 2 (ul. Staromłyńska 1) – klasycystyczny budynek z końca XVIII wieku składający się z 2 budowli połączonych ze sobą w 1889 roku.

Od roku 1889 aż do końca II wojny światowej pałac służył władzom wojskowym.

Po powojennej odbudowie, w 1958 roku został przekazany instytucjom kulturalnym.

W części zachodniej mieści się obecnie Klub 13 Muz (założony przez Gałczyńskiego podczas jego krótkiego szczecińskiego epizodu), w części wschodniej – Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Nazwa pałacu pochodzi od dziewięciu głów zdobiących szczyty jego okien. Przed II wojną światową w nadprożach okien pierwszego piętra widniały głowy antycznych herosów. W czasie powojennej odbudowy (oraz późniejszego remontu) zamiast antycznych popiersi umieszczono głowy szczecinian związanych z kulturą (Władysław Filipowiak, Zofia Krzymuska-Fafius, Stefan Kwilecki, Jan Papuga, Bohdan Skłodowski, Janina Kosińska-Brzozowska, Józef Barecki, Antoni Huebner, Józef Gruda). W ten sposób ich twórca, Sławomir Lewiński, chciał podkreślić młodą jeszcze polskość miasta. Wewnątrz budynku w kilku pomieszczeniach zachowały się pierwotne sztukaterie.

Szczecin Palac pod Glowami popiersie Galczyńskiego.jpg
Szczecin Palac pod Glowami kominek.jpg
Szczecin Palac pod Glowami sala kominkowa.jpg
Popiersie K.I. Gałczyńskiego Kominek w Sali Kominkowej Sala Kominkowa Klubu XIII Muz

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]