Pałac w Kowarach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Kowarach
(niem.) Schloss Schmiedeberg
Symbol zabytku nr rej. A/5370/516/J z 6.03.1978
Ilustracja
Pałac w Kowarach
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Kowary

Adres

ul. Ogrodowa 21

Położenie na mapie Kowarów
Mapa konturowa Kowarów, u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kowarach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kowarach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kowarach”
Położenie na mapie powiatu karkonoskiego
Mapa konturowa powiatu karkonoskiego, na dole po prawej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kowarach”
50,797867°N 15,830814°E/50,797867 15,830814

Pałac w Kowarach – usytuowany w północnej części miasta przy ul. Ogrodowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundatorem tzw. Pałacu Miejskiego prawdopodobnie był bogaty patrycjusz. Wiadomo, że nosił inicjały E.M., które znajdują się w kluczu w portalu. Pałac wzniesiono w latach 20. XVIII w., datowanie oparto na analizie detalu architektonicznej oraz dekoracji wnętrza. Autorem projektu przypuszczalnie był budowniczy wywodzący się z Jeleniej Góry lub Cieplic. Pierwsze przekazy ikonograficzne ukazujące pałac znalazły się na grafikach Friedricha Bernarda Wernhera około roku 1746. Właścicielem pałacu na początku XIX w. prawdopodobnie zostaje właściciel powstałej w 1804 r. fabryki, przekształconej w połowie XIX w. w Kowarską Fabrykę Dywanów Smyrneńskich. Około roku 1888 r. pałac zostaje gruntownie wyremontowany. Obecnie obiekt jest własnością prywatną, znajduje się w nim hotel.

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Pałac na planie prostokąta, bryła zwarta, 2-kondygnacyjny, przekryty czterospadowym dachem. Na kondygnacji pierwszej sień przekryta czteroprzęsłowym sklepieniem krzyżowym, pozostałe sale nakryte sklepieniami lunetowymi. Piętro przebudowano prócz korytarza zamkniętego sufitem z fasetą, ozdobioną ornamentem ramowym. Do obecnych czasów w pierwotnego wyposażenia zachowała się kuta krata umieszczona ponad portalem w naświetlu oraz drzwi piętra ujęte w bogato profilowane obramienia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojciech Kapałczyński, Piotr Napierała: Zamki, pałace i dwory Kotliny Jeleniogórskiej. Wrocław: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, 2005, s. 89-93. ISBN 83-92292-21-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]