Pałac w Lewkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-

Parkowy

Ilustracja
Pałac Lipskich, Salon Krajobrazowy
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miejscowość Lewków
Adres ul. Kwiatkowska 6c
63-410 Ostrów Wielkopolski
Data założenia 1987
Położenie na mapie gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostrowskiego
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo- Parkowy
Ziemia51°41′41,23″N 17°51′53,31″E/51,694786 17,864808
Strona internetowa
Pałac w Lewkowie

Pałac Lipskich w Lewkowiepałac położony w zespole pałacowo-parkowym w Lewkowie, wzniesiony w latach 1786–1791 według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera dla sędziego kaliskiego Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei Lipskiej z Objezierskich; klasycystyczny, jeden z pierwszych pałaców klasycystycznych w ówczesnym województwie kaliskim, pozostawał w rękach Lipskich z Lipego do 1939, w 1945 przejęty przez Skarb Państwa, odrestaurowany w latach 1972–1987, mieści Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Pałac o jednolitej, prostokątnej bryle z kolumnowym wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym frontonem. Na frontonie napis Sobie, Swoim, Przyjaciołom, Potomności. Portyk wgłębny, na osi głównej sień, za nią dwukondygnacyjny, okrągły salon (Sala Rotundowa) wychodzący w fasadę ogrodową półowalnym ryzalitem ze spłaszczoną kopułą. Wyżej kartusz z datą 1791 i figury kobiece podtrzymujące kartusze z literami SL (Samuela Lipska) oraz herbem Objezierskich – Świnką. Dach prosty, dziedziniec zamknięty po bokach dwoma oficynami z facjatkami od frontu (jedna z nich mieści obecnie przedszkole). W pobliżu umiejscowione są także dawne budynki gospodarcze, z których jeden przebudowano po II wojnie światowej na magazyn zbożowy.

We wnętrzach pałacu zachowane iluzjonistyczne dekoracje malarskie Franciszka i Antoniego Smuglewiczów. Wnętrza i elewacje bogato zdobione sztukateriami. oryginalne meble i wyposażenie wnętrz niezachowane. Pałac odrestaurowany został w latach 1970–1986 z przeznaczeniem na muzeum. Po restauracji władze województwa kaliskiego zadecydowały o przekazaniu obiektu Muzeum Ziemi Kaliskiej. W 1991 na parterze otwarto ekspozycję wnętrz klasycystycznych, zrekonstruowanych zgodnie z pierwotnym stylem pałacu. Salon krajobrazowy, urządzony meblami w stylu Ludwika Filipa, zdobią oryginalne iluzjonistyczne malowidła ścienne przedstawiające krajobrazy z elementami architektury romantycznej. W dawnym Salonie Egipskim znajduje się galeria portretów (kopie) sarmackich, natomiast tzw. pokój dzienny mieści kolekcję obrazów o treściach patriotycznych. W zbiorach jest też obraz Jana Moniuszki.

Wokół pałacu krajobrazowy park w stylu angielskim z urozmaiconym drzewostanem, stawem i wyspą.