Pałac w Mosznej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac w Mosznej
Obiekt zabytkowy nr rej. 681/63 z 24.06.1963; 1623/66 z 21.09.1966
Wschodnie skrzydło pałacu
Wschodnie skrzydło pałacu
Państwo  Polska
Województwo  opolskie
Miejscowość Moszna
Ukończenie budowy XVII wiek
Położenie na mapie gminy Strzeleczki
Mapa lokalizacyjna gminy Strzeleczki
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Położenie na mapie powiatu krapkowickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krapkowickiego
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Ziemia50°26′29″N 17°46′10″E/50,441389 17,769444
Wnętrza
Salon z antresolą, obecnie znajduje się tu kawiarnia
Salon lustrzany
Biblioteka
Biblioteka
6663amid Moszna, zespół pałacowy. Foto Barbara Maliszewska.jpg
6600viki Moszna, zespół pałacowy. Foto Barbara Maliszewska.jpg
jadalnia, w głębi oranżeria
kaplica pałacowa

Pałac w Mosznej (niem. Schloss Moschen. Die Residenz der Thiele-Winckler) – zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych.

Znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic. W związku z budową nowego budynku szpitalnego, działalność medyczna od kwietnia 2013 roku zostaje przeniesiona do sąsiadującego obiektu[1]. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania; w kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. Obiekt otacza ponaddwustuhektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów).

Historia[edytuj]

Budowla powstała w połowie wieku XVII. Część środkowa zastąpiła dawny pałac barokowy, który w roku 1896 spłonął i został odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912–1914 dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Park jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów.

W roku 1911 oraz 1912 gościem podczas urządzanych polowań przez Franza hr. Tiele-Wiencklera był cesarz Wilhelm II. Rodzina Tiele-Winckler opuściła pałac wiosną 1945 roku. Podczas II wojny światowej pałac uniknął zniszczeń. W roku 1945 w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej. W tym okresie dewastacji uległa większa część wyposażenia pałacowego oraz wywieziono większość przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb.

W obiekcie odbywa się doroczne Święto kwitnącej azalii – w maju i czerwcu jest tu popularyzowana muzyka kompozytorów polskich i niemieckich, w czasie święta galeria prezentuje wystawy plastyczne, odbywają się tu również plenery malarskie.

W ogrodzie pałacowym odkryto na początku XX wieku fragmenty piwnic, które H. Barthel w 1929 roku utożsamił z zamkiem templariuszy, miał on łączyć się podziemiami z zamkiem w Chrzelicach. Po II wojnie światowej podczas prac budowlanych natknięto się na ślady średniowiecznej palisady.

Początkowo członkowie rodu Tiele-Wincklerów mieli być chowani w krypcie pod pałacową kaplicą. Z uwagi na to, że panowała tam zbyt duża wilgoć, podjęto decyzję o przeniesieniu miejsca rodowych pochówków na mieszczący się w pałacowym parku cmentarz. Jest on udostępniony zwiedzającym.

Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 7 tys. m², a kubatura – 65 tys. m³.

W 1978 roku kręcono tu film „Test pilota Pirxa"[2], a w 1985 roku „Lubię nietoperze"[3].

Do kwietnia 2013 w roku Pałacu mieściło się Centrum Terapii Nerwic. Obecnie w Pałacu funkcjonuje hotel a Centrum Terapii Nerwic zostało przeniesione do budynku nieopodal.

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]