Pałatka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Namiot wykonany z dwóch pałatek

Pałatka, płaszcz pałatka (ros. плащ-палатка, płaszcz namiot) – długa i obszerna wojskowa peleryna, dająca okrycie całej postaci wraz z plecakiem i bronią osobistą. Dwie razem spięte pałatki tworzą powłokę namiotu w kształcie stożka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej popularna wersja pałatki była produkowana od lat 70. XX wieku na potrzeby Ludowego Wojska Polskiego. Oficjalna nazwa pałatki to „peleryna-namiot”. Występowała w trzech rozmiarach, które ustala się na podstawie liczby otworów na „szpilki” namiotowe na dolnej krawędzi oraz w dwóch wariantach kolorystycznych:

Połączenie dwóch pałatek ich guzikami daje namiot o średnicy podstawy około 180 cm. W tym celu wraz z płaszczem-namiotem wydawano omasztowanie, które stanowiło (w zależności od wersji) dwie lub trzy rurki aluminiowe, cztery szpilki służące do ustabilizowania połów pałatki oraz materiałowy pokrowiec w odpowiednim kolorze[1].

W latach powojennych namioty z pałatek były wykorzystywane (między innymi) na wyjazdach studenckich kół przewodnickich[2]. Wyprzedaże zasobów wojskowych (demobil) prowadzone przez Agencje Mienia Wojskowego rozpowszechniły płaszcze-pałatki również poza wojskiem[3]. Obecnie pałatki są również używane przez pasjonatów survivalu[4] i rekonstruktorów historycznych.

Oryginalna metka pałatki wojskowej wyprodukowanej w 1975 roku. Widoczny podany rozmiar wraz z zakresem wzrostu użytkownika (rozmiar II – 170-180).

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Pałatka będąca na wyposażeniu polskiego wojska jest grubą, impregnowaną tkaniną płócienną mającą po rozłożeniu kształt zbliżony do wycinka wielokąta prawidłowego. Na końcach materiału posiada aluminiowe oczka służące do przytwierdzenia szpilkami materiału do ziemi. Pałatka zapinana jest na dziewięć płaskich guzików z tworzywa sztucznego. Noszona może być z wykorzystaniem części górnej jako kaptura (regulowanego sznurkami) lub też przewieszona przez ramiona ze zrolowanym kapturem. Poniżej ramion ma z każdej obu stron wycięcia do przekładania rąk (zapinane na trzy guziki).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cezary Szarugiewicz, Mundur i wyposażenie Żołnierza Polskiego 1943-1995, 2013.
  2. „Historia Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie” w „Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich 1957-1967”, Warszawa 1967.
  3. Wiosenne nowości w sklepie internetowym AMW, amw.com.pl [dostęp 2022-06-11] (pol.).
  4. Survival w praktyce: Schronienie #9. Poncho vs. Pałatka, Survival w praktyce, 19 maja 2014 [dostęp 2022-06-11].