Pańska Góra (Beskid Mały)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pańska Góra
Ilustracja
Widok ze Smrekowicy
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały, Karpaty

Wysokość

432 m n.p.m.

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Pańska Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Pańska Góra”
Ziemia49°51′06″N 19°21′25″E/49,851667 19,356944

Pańska Góra (432 m) – najbardziej na północ wysunięte wzniesienie w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego). Znajduje się w Paśmie Bliźniaków ciągnącym się od doliny Wieprzówki na zachodzie, po dolinę Skawy na wschodzie[1]. Pańska Góra znajduje się w Andrychowie i jest najbardziej na zachód wysuniętym wzniesieniem w tym paśmie. Od następnego na wschód wzniesienia Czuby (Kobylicy) oddziela ją Przełęcz Pańska (380 m)[2].

Pańska Góra jest porośnięta lasem mającym status parku miejskiego. Prowadzi przez nią szlak turystyczny, a także szlaki rowerowe i ścieżki dydaktyczne. Z pól otaczających las roztaczają się widoki na Kobylicę, Susfatową Górę, główny grzbiet Beskidu Małego od Gancarza po Łamaną Skałę, na Potrójną, Jawornicę, Pabisiową Górę[1].

Góra należała do właścicieli Andrychowa, którzy założyli tutaj m.in. park i sad owocowy. To dlatego okoliczni mieszkańcy nazywali szczyt Pańską Górą[1].

Na północnych stokach znaleziono porwak, zawierający wśród wapiennych skał osadowych z okresu górnej kredy znacznie starsze skały metamorficzne pochodzące z dewonu[1].

Szlak turystyczny
szlak turystyczny zielony Andrychów – Pańska Góra – CzubyPrzełęcz BiadasowskaWapienicaPrzykraźńPanienkaSusfatowa GóraPrzełęcz KaczyńskaNarożnikprzełęcz SosinaCzubaGancarzCzołoPrzełęcz pod GancarzemGroń Jana Pawła II

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].