Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze
Statens Museum for Kunst
Ilustracja
Państwo

 Dania

Miejscowość

Kopenhaga

Adres

Sølvgade 48 - 50, 1307 København K

Data założenia

1827

Zakres zbiorów

sztuka

Dyrektor

Mikkel Bogn

Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze”
Ziemia55°41′19″N 12°34′43″E/55,688611 12,578611
Strona internetowa

Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze – muzeum sztuki w Kopenhadze, w Danii.

Muzeum prowadzi pełna działalność muzealną; prócz gromadzenia dzieł zajmuje się konserwacją i restauracją dzieł, prowadzi badania nad sztuką z okresu od XIV wieku do XXI wieku, głównie ze sztuki europejskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało zaprojektowane przez Vilhelma Dahlerupa i GEW Møllera i zbudowane w latach 1889-1896 w stylu włoskiego renesansu. W 1998 roku muzeum zostało powiększone o nowy budynek wybudowany obok w parku. Oba obiekty zostały połączone wspólnym korytarzem.

Zbiory muzeum pochodzą ze zbiorów duńskich monarchów. Pomysłodawcą dla zbiorów był Gerhard Morell, niemiecki opiekun Art Chamber Fryderyka V, który zaproponował królowi stworzenie osobnej galerii obrazów. Król przychylił się do pomysłu i dokonał licznych zakupów dzieł włoskich, niemieckich i niderlandzkich mistrzów. Kolekcja posiadała bardzo wiele dzieł malarzy niderlandzkich i flamandzkich. W kolejnych latach kolekcja powiększała się, ale i sprzedała lub podarowała wiele dzieł. W XIX wieku posiadała niemal wyłącznie prace duńskich artystów z tzw. duńskiego złotego okresu. W XX wieku kolekcja dzięki pożyczkom długoterminowym i darowiznom, m.in. od Johannesa Rumpa, który posiadał zbiory modernistycznych artystów francuskich[1].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Zbiory muzeum obejmują prawie 9000 obrazów i rzeźb, około 300 tys. dzieł sztuki na papierze, oraz ponad 2600 gipsowych odlewów figur z okresu od starożytności do renesansu. Większa część starszych zbiorów muzeum pochodzi z kolekcji królów duńskich.

Obrazy z kolekcji królewskiej[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze dzieła malarskie pochodzą z XII wieku. W muzeum można podziwiać prace m.in. Mantegny, Tycjana, Tintoretto, Parmigianina, Breugela, Rubensa, Jordaensa, Halsa, Bloemaerta, Gysbrechtsa i Rembrandta. Z malarzy XX wieku za uwagę zasługują prace Picasso, Braque, Légera, Matissa, Modiglianiego i Emila Nolde.

Grafiki i rysunki[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja grafik i rysunków liczy ok. 300 tys.: kopie grafik, rysunki, ryciny, akwarele, litografie i inne rodzaje sztuki na papierze, pochodzące z okresu od XV do XX wieku. Do najcenniejszych grafik należą grafiki autorstwa Albrechta Dürera, który w 1521 roku wspominał w swoim dzienniku o podarowaniu swoich prac królowi duńskiemu. W 1843 roku biblioteka, prywatna własność króla, została udostępniona publiczności. Gdy w 1896 roku ukończona została budowa Statens Museum for Kunst, królewska kolekcja obrazów i grafik została przeniesiona do nowego budynku. W kolekcji znajdują się najbogatsze zbiory literatury duńskiej poczynając od XVII wieku[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The History of the SMK - Statens Museum for Kunst [online], www.smk.dk [dostęp 2017-11-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-23] (ang.).