Pacatianus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pacatianus
Imiona Tiberius Claudius Marinus?
Czas panowania ok. 248?
Moneta
Antoninianus-Pacatianus-1001-RIC 0006cf (obverse).jpg
Lista cesarzy rzymskich

Pacatianuscesarz rzymski (uzurpator) znany z wybitych w jego imieniu monet zachowanych do naszych czasów.Pochodzą one prawdopodobnie z czasów Decjusza lub Filipa Araba (połowa III wieku). Na podstawie liczby jego monet odnalezionych na terenie Austrii można przypuszczać, że panował w Panonii lub Mezji. Na monetach zachował się tylko skrót imienia cezara – "Ti. Cl. Mar. Pacatianus". "Ti." to skrót od "Tiberius", "Cl." – prawdopodobnie "Claudius", "Mar." może być interpretowane jako "Marius", "Marcius" lub najprawdopodobniej "Marinus".

Pacatianusa identyfikuje się z Marinusem występującym w pierwszej księdze Historii Zosimosa oraz u Zonarasa - z buntownikiem z legionów naddunajskich z czasów panowania Filipa Araba. Dokładne przyczyny jego buntu nie są znane, ale tereny naddunajskie były ogólnie niespokojne - zachowały się opisy panujących w stacjonujących nad Dunajem legionach nieporządków, m.in. u Zosimosa. Z zachowanych monet na podstawie napisu Romae Aeter(nae) an(no) mill(esimo) et primo można wnioskować, że datą jego buntu był rok 248, istnieją jednak badacze podważający autentyczność tych monet. Według Zosimosa i Zonarasa Marinus został wyniesiony do godności augusta przez legiony Panonii lub Mezji – być może w Viminacium, gdyż brak zachowanych monet Filipa Araba z tego okresu i tej mennicy. Według Zosimosa, cesarz Filip był na tyle przejęty rebeliami, że rozważał przed senatem abdykację; senator Decius, późniejszy cesarz, przewidział jednak ich szybki upadek. Marinus rzeczywiście został rychło zamordowany przez swoich żołnierzy – brak w źródłach okoliczności jego śmierci, być może jednak został obalony na skutek niepowodzeń w walkach z Germanami.

Istnieje także inskrypcja pochodząca z Bostry, wymieniająca osobę, którą można prawdopodobnie identyfikować z Pacatianusem i pozwalająca ustalić jego pochodzenie. "C[l(audius)...] Marinus, c(larissimus) p(uer)" jest tam wymieniany obok swojego ojca ("Cl(audius) Sollemnius Pac[atianus?]"). Domniemany ojciec Pacatianusa był według inskrypcji gubernatorem Arabii za panowania Aleksandra Sewera, a następnie gubernatorem konsularnym Celesyrii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]