Przejdź do zawartości

Pacific-12 Conference

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Położenie uczelni członkowskich na mapie

Pacific-12 Conference (potocznie Pac-12) - jedna z konferencji NCAA Division I, głównego systemu międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Powstała w 1959 roku, od 1978 do 2010 roku była znana pod nazwą Pacific-10 Conference. Od 2011 roku działa pod obecną nazwą. Organizuje zawody w 11 dyscyplinach sportu dla mężczyzn oraz 11 dla kobiet. Zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich konferencji NCAA pod względem liczby uzyskanych przez jej członków tytułów akademickich mistrzów USA w różnych dyscyplinach. W jej skład wchodzi 12 uniwersytetów z sześciu stanów: Arizona, Kalifornia, Oregon, Waszyngton, Utah i Kolorado. Dziesięć uczelni członkowskich to uniwersytety publiczne, a dwie pozostałe to uniwersytety prywatne. Najbardziej utytułowanym z nich jest University of California, Los Angeles, którego zawodnicy zostawali mistrzami NCAA w różnych sportach łącznie 104 razy (stan na maj 2009)[1]. Biura Konferencji mieszczą się w Walnut Creek w stanie Kalifornia. Jej komisarzem jest Larry Scott, były szef WTA.

Uczelnie członkowskie[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Nazwa drużyny
University of Arizona Wildcats
Arizona State University Sun Devils
University of California, Berkeley Golden Bears
University of Colorado at Boulder Buffaloes
University of Oregon Ducks
Oregon State University Beavers
Stanford University Cardinal
University of California, Los Angeles Bruins
University of Southern California Trojans
University of Utah Utes
University of Washington Huskies
Washington State University Cougars


W zawodach piłki nożnej mężczyzn biorą także udział zawodnicy z San Diego State University. Sześć uczelni spoza konferencji wystawia swoich reprezentantów na organizowane przez nią zawody w zapasach. Wynika to z faktu, iż macierzyste konferencje tych uczelni nie organizują tego rodzaju zawodów.

Dyscypliny sportu[edytuj | edytuj kod]

Mecz futbolu amerykańskiego w ramach Konferencji

Konferencja organizuje zawody w następujących dyscyplinach (M oznacza zawody dla mężczyzn, K dla kobiet):

Największe obiekty[edytuj | edytuj kod]

Mecz na Los Angeles Memorial Coliseum, największym stadionie konferencji

Największym obiektem spośród pozostających w dyspozycji członków konferencji jest Los Angeles Memorial Coliseum (stadion olimpijski z 1932 i 1984 roku), gdzie swoje mecze futbolu amerykańskiego rozgrywa University of Southern California. Może na nim zasiąść ponad 93 tysiące widzów. Niespełna dwa tysiące widzów mniej wchodzi na Rose Bowl, gdzie grają futboliści z University of California, Los Angeles. Największą halą jest McKale Center, gdzie mecze koszykówki rozgrywają zawodnicy z University of Arizona. Obiekt ten mieści niespełna 15 tysięcy widzów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]