Packard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Packard Motor Co.
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Michigan
Siedziba Detroit
Data założenia 11 lipca 1899
Prezes William Doud Packard, James Ward Packard oraz wspólnik Georg Lewis Weiss
brak współrzędnych

Packardamerykańska firma produkująca w latach 1899-1958 luksusowe samochody osobowe. Od 1954 r. należała do koncernu American Motors, który został w 1987 wykupiony przez Chryslera.

Historia firmy[edytuj | edytuj kod]

Packard to jedna z najbardziej znanych w latach 20. i 30. XX wieku amerykańskich marek produkujących samochody luksusowe. Została założona w 1899 roku przez braci Jamesa Warda i Williama Douda Packardów oraz ich wspólnika George'a Lewisa Weissa w Warren w Ohio.

Od początku swego istnienia firma Packard koncentrowała się wyłącznie na segmencie samochodów luksusowych. Podczas gdy samochody konkurencji kosztowały od kilkuset do 1000 dolarów, ceny aut tej ekskluzywnej marki zaczynały się od 2500 dolarów. Wysokiej cenie odpowiadała jakość konstrukcji i wykonania aut, które zdobyły wysoką renomę wśród nabywców.

Znalazło to odbicie w sprzedaży w latach 20. i 30., kiedy Packard odnosił największe sukcesy. Wprowadzony w 1932 roku do sprzedaży model Twin Six (później zwany Twelve) pozostawał w sprzedaży do 1939 roku i pozwolił firmie przetrwać w okresie Wielkiego Kryzysu, gdy upadła większość niezależnych producentów luksusowych aut, jak Peerless, Ruxton, Stutz, Duesenberg czy Pierce-Arrow. Polityka firmy polegająca na produkcji jednej linii samochodów o współzamiennych częściach i stosunkowo rzadkiej wymianie modeli pozwoliła jej obniżyć koszty i przetrwać recesję.

W połowie lat 30. sytuacja ekonomiczna zmusiła jednak Packarda do skierowania oferty do nieco mniej zamożnych klientów. Pierwszy model zaoferowany w klasie średniej nosił oznaczenie 120. Auto wyposażone było w niezależne zawieszenie przednie i hydrauliczne hamulce. Dzięki niemu sprzedaż producenta zwiększyła się sześciokrotnie w ciągu zaledwie dwóch lat.

Poza modelem 120 w ofercie pozostawały luksusowe wersje Twelve, Super Eight i Eight. Pod koniec lat 30. Packard zaproponował kolejny model w klasie średniej. Produkcja tańszych aut na masową skalę nadszarpnęła renomę Packarda jako marki luksusowych aut.

Upadek[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej firma oferowała przestarzały model Clipper, który nie był w stanie konkurować z modelami większych firm, jak Cadillac czy Chrysler. W ten sposób słynna przed wojną marka zaczęła wycofywać się z rynku. Zarząd firmy usiłował ratować sytuację wykupując w roku 1954 markę Studebaker. Powołano wówczas konsorcjum Studebaker-Packard Corporation. Jednak sytuacja finansowa Packarda nie pozwalała na skonstruowanie nowego modelu, a odświeżone stare konstrukcje nie znajdowały już wielu nabywców. Ostatnie modele ukazały się w roku 1958.

Reaktywacja marki[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XX i XXI wieku amerykański przedsiębiorca Roy Gullickson wykupił prawo do marki Packard, założył firmę Packard Motor Car Company w Scottsdale i zbudował prototypowe egzemplarze Packard Twelve[1].

Packard Super Eight 1501

Samochody marki Packard[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Packard Motor Car Company :: Home, www.packardmotorcar.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]