Pacyfikacja Różańca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pacyfikacja Różańca
Ilustracja
Pomnik ofiar niemieckiego terroru podczas II wojny światowej w Różańcu
Państwo

Polska pod okupacją III Rzeszy

Miejsce

Różaniec

Data

18 marca 1943

Liczba zabitych

ok. 70 osób

Typ ataku

masowy mord

Sprawca

III Rzesza

brak współrzędnych

Pacyfikacja Różańca – pacyfikacja i wysiedlenie polskiej ludności cywilnej dokonane przez okupantów niemieckich w Różańcu w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Tarnogród na Zamojszczyźnie. Zamordowano około 70 osób. Większość spłonęła w 260 palących się zabudowaniach[1].

Zbrodnie niemieckie w Różańcu[edytuj | edytuj kod]

 Osobne artykuły: Aktion ZamośćPowstanie zamojskie.

Podczas II wojny światowej i okupacji Polski przez III Rzeszę Niemiecką 18 marca 1943 jednostki niemieckiego Wehrmachtu, SS i żandarmerii otoczyły miejscowość i przeprowadziły pacyfikację wsi Różaniec[2]. Był to odwet za pomoc partyzantom i zbiegłym z obozów jeńcom sowieckim. Okupanci podpalili zabudowania wraz z inwentarzem żywym. Spłonęło 260 gospodarstw z dobytkiem. Niemcy zamordowali około 70 osób. Większość z nich spłonęła w palących się domach. Wtedy spłonęło też 10 koni, 15 krów, 25 świń, 300 sztuk drobiu i cały inwentarz martwy w tych gospodarstwach.

Z placu nazywanego „księżym ogrodem” wywożono mężczyzn i kobiety od 16 lat do 50, do obozu w Zamościu[3].

26 czerwca 1943 okupanci obstawili wioskę i wydali rozkaz wysiedlenia Polaków. Większość wywieziono do obozu w Zamościu.

20 lipca 1942, jak zeznają świadkowie, o 8 rano gestapowcy zebrali ludzi na placu. Wyczytano 10 osób, które rozstrzelali w Różańcu przy szosie i tam je pochowano. Wybrano kolejnych 10 do 25 lat, których wywieziono do obozu KL Majdanek[4]. O godzinie 15 przyjechało kilka tysięcy wojska niemieckiego, zagoniono ludzi na plac i samochodami wywożono do obozu w Zwierzyńcu i w Zamościu. Wioskę rabowano i palono, zabijano ludzi. Zamordowano wówczas 14 osób, 5 uległo spaleniu[5].

W końcu czerwca i na początku lipca 1943 wywieziono z Różańca na roboty przymusowe kilkuset Polaków do Niemiec.

22 września 1943, około 90 żandarmów niemieckich z policją ukraińską przyjechało do Różańca. Prowadzono rewizje. W domu Andrzeja Jamińskiego zabrano jego córkę 25-letnią, zamężną Annę Aisenbart, kazano jej się położyć twarzą do ziemi za stodołą i zastrzelono. Jej ojca, matkę, brata i męża zabrano do Biłgoraja.

We wsi Różaniec okupanci zrabowali około 1000 krów, 500 świń, 3000 drobiu i 13 000 metrów zboża[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Fajkowski: Wieś w ogniu. Eksterminacja wsi polskiej w okresie okupacji hitlerowskiej. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1972.
  • Józef Fajkowski, Jan Religa: Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939–1945. Warszawa: Książka i Wiedza, 1981.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]