Pacyfizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pacyfa - symbol pacyfizmu
World-Day-of-Prayer-for-Peace Assisi 2011.jpg

Pacyfizm (łac. pac- od pax dpn. pacis 'pokój' oraz -ficus od facere 'czynić'[1]) – ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wojny, a także przygotowania do nich. Pacyfiści domagają się ustanowienia trwałego pokoju między narodami oraz chcą, aby wszelkie konflikty rozwiązywane były zgodnie z literą prawa międzynarodowego bez uciekania się do użycia sił zbrojnych. Pacyfizm można podzielić na różne nurty: część z nich wyraża aprobatę wobec niektórych wojen (np. wojny obronnej), inne natomiast charakteryzują się jednolitym stosunkiem do każdej wojny, niezależnie od jej przyczyny[2].

W okresie PRL ruch hippisowski, przyczynił się do popularyzacji idei pacyfistycznej na terytorium Polski[3]. Hippisi propagowali palenie książeczek wojskowych, odmawiali stawienia się w jednostkach wojskowych i uprawiali inne formy biernego oporu. Nieodłącznym symbolem pacyfistów tych czasów stała się pacyfa.

Pacyfizm jest związany z szerokim spektrum poglądów politycznych, występując w licznych odmianach w różnych krajach[2]. Prawdopodobnie częściej do ideologi pacyfistycznej odwołują się partie lewicowe[potrzebny przypis]. W Polsce jedyną partią posiadającą w programie nawiązania do ruchu pacyfistycznego, która jest reprezentowana w parlamencie (stan na styczeń 2015 rok) jest Partia Zieloni[4] (nie mylić z Partią Zielonych).

Najsłynniejszymi propagatorami pacyfizmu byli: Immanuel Kant, Albert Einstein, Lew Tołstoj, Bertha von Suttner, hrabia Bertrand Russell, Jean Jaurès, Mahatma Gandhi, Martin Luther King oraz John Lennon. Jednym ze znanych Polaków głoszących idee bliskie pacyfistycznym był Andrzej Towiański[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Słownik wyrazów obcych
  2. a b Roman Tokarczyk: Współczesne doktryny polityczne. Wolters Kluwer, 2010, s. 453. ISBN 9788326422409.
  3. Wojciech Modzelewski: Pacyfizm w Polsce. Instytut Studiów Politycznych PAN, 1996, s. 12. ISBN 9788386759217.
  4. Program wyborczy Partii Zieloni (pol.). [dostęp 2015-01-31].