Pacynka (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pacynka
Ilustracja
Ścieżka dydaktyczna „Nad Pacynką”
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 23,8 km
Powierzchnia zlewni

166 km²

Źródło
Miejsce pod Makowcem
Wysokość

179 m n.p.m.

Współrzędne

51°21′14″N 21°15′25″E/51,353889 21,256944

Ujście
Recypient

Mleczna

Miejsce pod Lesiowem
Wysokość

131,6 m n.p.m.

Współrzędne

51°28′31″N 21°11′28″E/51,475278 21,191111

Szlak
RiverIcon-Spring.svg 23,8 pod Makowcem
179 m n.p.m.
RiverIcon-AffluentL.svg Gzówka
RiverIcon-delta.svg 0
pod Lesiowem
Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa konturowa powiatu radomskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Pacynka - rzeka w powiecie radomskim o długości 23,8 km i zlewni o powierzchni 166 km²[potrzebny przypis].

  • prawy dopływ Mlecznej - Pacynka uchodzi do niej pod Lesiowem.
  • źródła rzeki znajdują się pod Makowcem - gmina Skaryszew na wysokości ok. 179 m n.p.m., zaś ujście na wysokości 131,6 m n.p.m., zatem rzeka na długości 23,8 km posiada spadek wynoszący 47,5 m..[potrzebny przypis]
  • poniżej Jedlni-Letnisko uchodzi do Pacynki największy jej dopływ – Gzówka.
  • nazwa pochodzi od młyna, który otrzymał od króla Władysława Jagiełły na mocy przywileju z 1433 roku „mostowniczy królewski” Pac. Stąd wziął nazwę młyn i osada młynarska (Pacynka), a z czasem i rzeczka. Dawniej był tu duży staw, na którym do I wojny światowej istniały 2 młyny. Na Pacynce i jej dopływie Gzówce, zwanej także Mokrą Rzeką istniało 10 młynów (Gzowice, Mokrzec - dawna nazwa Jedlni Letnisko, Siczki, Piotrowice, Antoniówka, Pacyna, Kozłów, Lesiów, Owadów). Obecnie nad rzeką możemy obserwować tylko ruiny młynów.
  • na odcinku Pacynki między Siczkami a Rajcem Letnisko rzeka zasilana jest przez liczne, dość wydajne źródła (rzeka płynie wciętą doliną, ograniczoną wysokimi zboczami), jedno z tych źródeł (św. Jana) zostało zagospodarowane na potrzeby ścieżki dydaktycznej „Nad Pacynką”. Drugim źródłem, w początkowym biegu będący rowem okresowo wysychającym jest Mnich (według nazewnictwa MPHP[1] Dopływ spod Rajca Szlacheckiego), prawie nieznana rzeczka mająca swój początek na polach między Rondem Kozienickim, wsią Natolin a Rajcem Szlacheckim. W dolnym biegu płynie przez Rajec Poduchowny wzdłuż Drogi na Kozienice, w okolicy miejscowości Antoniówka przepływa pod ulicą i po około 1,5 km uchodzi do Pacynki. Ma długość około 5,2 km.


Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]