Paddle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paddle do Atari

Paddle (pokrętło sterujące) - urządzenie wejścia komputera służące do sterowania w grach, posiadające okrągłe pokrętło i jeden lub więcej przycisków. Pokrętło zazwyczaj służy do przesuwania na ekranie obiektu kontrolowanego przez gracza wzdłuż jednej osi. Pokrętło można obracać w ograniczonym zakresie, zazwyczaj 330 stopni. Próby dalszego przekręcania mogą uszkodzić urządzenie. Niegdyś stosowana nazwa wiosła lub wiosełka była niepoprawną kalką z języka angielskiego[potrzebny przypis], które w tym kontekście oznacza paletkę poruszana w pierwszych prostych grach.

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Pokrętło paddle'a jest zazwyczaj przymocowane do potencjometru, co pozwala na generowanie napięcia zależnego od ustawienia pokrętła względem pewnej ustalonej z góry pozycji. Badając poziom napięcia, urządzenie ustala, w jakiej pozycji znajduje się pokrętło.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przy pomocy paddle'a można było sterować częścią gier na konsolę Atari 2600 czy wczesne komputery domowe Commodore VIC-20. Bardziej znane gry korzystające z paddles to Pong, Breakout, Night Driver. Sama nazwa urządzenia pochodzi od paletki (ang. paddle) do tenisa stołowego, którego symulacją był Pong - pierwsza gra wykorzystująca paddle.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]