Żarlinek kosmopolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Paederus fuscipes)
Żarlinek kosmopolita
Paederus fuscipes
Curtis, 1826
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

żarlinki

Plemię

Paederini

Podplemię

Paederina

Rodzaj

Paederus

Podrodzaj

Paederus (Heteropaederus)

Gatunek

żarlinek kosmopolita

Żarlinek kosmopolita[1] (Paederus fuscipes) – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków.

Gatunek ten został opisany w 1826 roku przez Johna Curtisa[2].

Chrząszcz o wydłużonym i lekko wypukłym ciele długości od 6,5 do 7 mm. Czułki są brunatne z żółtą nasadą. Przedplecze jest znacznie węższe od pokryw, o brzegach bocznych nieobrębionych i równoległych. Odległości między punktami na bokach przedplecza są wielokrotnie większe od ich średnic. Pokrywy są znacznie dłuższe od przedplecza, nierozszerzone ku tyłowi, zaopatrzone w wyraźnie barki. Ubarwienie odnóży jest zmienne, ale zwykle dominuje barwa żółtoczerwona[3].

Owad znany prawie wszystkich krajów Europy, w tym Polski, a ponadto z palearktycznej i orientalnej części Azji, palearktycznej i etiopskiej części Afryki oraz krainy australijskiej[2]. Zasiedla stanowiska bagniste, szlamowate pobrzeża wód oraz wilgotne łąki. Jesienią spotykany jest również w ściółce na obrzeżach lasów i zarośli[4][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Szujecki: Kusakowate (Staphylinidae) lasów Polski. Aspekt różnorodności i monitoringu zooindykacyjnego. Warszawa: Lasy Państwowe, 2017. ISBN 978-83-65659-00-2.
  2. a b Paederus (Heteropaederus) fuscipes. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-08-08].
  3. a b Andrzej Szujecki: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 24 c Kusakowate - Staphylinidae: Kiepurki - Euaesthetinae, Żarlinki - Paederinae. Warszawa: PWN, PTEnt., 1965.
  4. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Staphylinidae część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (6), 1979.