Pagi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pagi
Simias concolor
Miller, 1903
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd Haplorrhini
Nadrodzina makakokształtne
Rodzina makakowate
Podrodzina gerezy
Rodzaj Simias
Miller, 1903
Gatunek pagi
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Pagi, nosacz mentawajski (Simias concolor) – gatunek ssaka z rodziny makakowatych, przystosowany do wspinaczki, dzięki długim ramionom. Jego futro jest czarno-brązowe, a twarz czarna. Jest to jedyna małpa w podrodzinie Colobinae mająca stosunkowo krótki ogon, który jest marginalnie przybrany sierścią i długi tylko na 15 cm. Krótki nos jest zadarty do góry. Dorosła pagi mierzy około 50 cm długości i waży 7 kg. Została przydzielona do rodzaju Simias[2]. Jednak niektórzy zoolodzy zaliczają ją, razem z nosaczem do rodzaju Nasalis.

Gatunek endemiczny – występuje jedynie na Wyspach Mantawai, gdzie jest znany jako Simakobou w Siberut i Simasepsep na południowych wysepkach – w Sipura, North Pagai i South Pagai. Dwie z tych wysp – North i South Pagai są jego głównym miejscem występowania. Małpy prowadzą dzienny tryb życia. Są nadrzewnymi mieszkańcami lasów deszczowych, rzadko schodzą na ziemię. Żyją w grupkach (od 3 do 8 zwierząt), które składają się z osobnika męskiego, jednej albo więcej samic i ich potomstwa. Dieta składa się głównie z liści, w mniejszym stopniu z owoców i jagód. Biologia rozrodu tego gatunku jest słabo poznana.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

  • Simias concolor concolor
  • Simias concolor siberu

Przypisy

  1. Simias concolor. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Bradon-Jones, D., A. A. Eudey, T. Geissmann, C. P. Groves, D. J. Melnick, J. C. Morales, M. Shekelle, and C. B. Stewart. 2004. Asian primate classification. International Journal of Primatology. 23: 97-164.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Mały słownik zoologiczny: ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.
  2. Rankin, L. i B. Lundrigan: Simias concolor (ang.). (On-line), Animal Diversity Web, 2006. [dostęp 29 grudnia 2008].