Pak'ma'ra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pak'ma'ra – fikcyjna rasa w telewizyjnym serialu science fiction Babilon 5.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pak'ma'ra to humanoidalni padlinożercy. Sposób odżywiania jest u nich warunkowany religią. Podstawą religii jest przekonanie o własnej wyższości nad innymi rasami. Pak'ma'ra są przekonani o byciu rasą wybraną przez Boga. Potwierdzeniem tej wyższości w ich mniemaniu jest zdolność do zjadania padliny członków innych ras.

Przez pozostałe rasy są postrzegani jako głupi i leniwi. W rzeczywistości są bardzo inteligentni, wielu przedstawicieli tej rasy było odkrywcami i naukowcami. Ignorowanie i lekceważenie zostało wykorzystane przez Strażników wśród których pełnią rolę posłańców.

Świat macierzysty[edytuj | edytuj kod]

pak'ma

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Pak'ma'ra są słabo rozwiniętą technologicznie rasą. Zdecydowana większość floty stanowią pojazdy badawcze, jednostki militarne najczęściej są nabywane od Drazi. Podczas wojny z Dilgarami gdy każda rasa całą produkcje wykorzystywała do własnych celów omal nie doprowadziło to do ich zagłady.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Jako padlinożercy Pak'ma'ra są odporni na większość chorób i mają dużą tolerancję dot. warunków bytowania (woda, powietrze etc.) Ze względu na biologię są jednak jedną z ras podatnych na Chorobę Drafa, która zniszczyła cywilizację Markabów. Jednak ze względu na wrodzoną odporność choroba nie poczyniła ich rasie aż takich zniszczeń jak u Markabów.

Ustrój[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w społeczeństwie uzależniona jest od wieku i doświadczenia.

Pak'ma'ra byli członkami Ligi Niezrzeszonych Światów, po rozwiązaniu ligi weszli w skład Sojuszu Międzygwiezdnego.