Paklica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paklica
Ilustracja
Paklica w Międzyrzeczu.
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Pojezierze Lubuskie (315.4)
Rzeka 4 rzędu
Długość 43,5 km
Spadek 0,74‰
Powierzchnia zlewni 262,5 km²
Średni przepływ 0,95 m³/s (Międzyrzecz)[1]
Źródło
Miejsce na wschód od Łagowa
Wysokość 100 m n.p.m.[2]
Współrzędne 52°20′03,7″N 15°21′27,8″E/52,334361 15,357722
Ujście
Recypient Obra
Miejsce Międzyrzecz (zamek)
Wysokość 45,6 m n.p.m.[1][2]
Współrzędne 52°26′45,5″N 15°34′23,4″E/52,445972 15,573167
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
ujście
ujście

Paklicanizinna rzeka w zachodniej Polsce (woj. lubuskie), na Pojezierzu Lubuskim, o długości 43,5 km[1][3] i powierzchni zlewni 262,5 km²[1], lewy dopływ Obry[4].

Opis zlewni[edytuj | edytuj kod]

Zlewnia Paklicy odwadnia północno-wschodni skłon Pagórków Sulęcińsko-Świebodzińskich, niewielki fragment Rowu Brójeckiego i Wysoczyzny Zbąszyneckiej oraz południową część Basenu Międzyrzeckiego[1].

Opis przebiegu[edytuj | edytuj kod]

Wypływa z podmokłych dolin, rozcinających Pagórki Sulęcińsko-Świebodzińskie, na wschód od Łagowa i po kilku kilometrach - nieopodal miejscowości Lubrza - wpada do kanału, łączącego jezioro Goszcza z jeziorem Lubrza. Przepływa pod autostradą A2 i przez Rudny Staw, uchodząc do jeziora Paklicko Wielkie. Wypływając z Paklicka Wielkiego, kieruje się na wschód i łagodnym półkolem zmienia kierunek na północny. Na wysokości Nowego Dworku ponownie zmienia swój bieg, płynąc na wschód pomiędzy wsiami: Jordanowo i Gościkowo (Paradyż) (pod murami zespołu klasztornego opactwa cysterskiego). Następnie skręca na północny wschód, przepływając pod drogą ekspresową S3, przez północną część Rowu Brójeckiego (wieś Szumiąca), dalej - dnem rynny polodowcowej - przepływa przez jeziora: Wyszanowskie i Bukowieckie (wieś Skoki). Od Kuźnika skręca w kierunku północno-zachodnim do Basenu Międzyrzeckiego i w centrum Międzyrzecza (nieopodal tamtejszego zamku) uchodzi do Obry[1]. W latach 30. XX wieku na rzece wybudowano zaporę oraz obiekty wchodzące w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego[5].

Szlak kajakowy[edytuj | edytuj kod]

Na Paklicy ustanowiono szlak kajakowy o łącznej długości 29 km. Stanowią go dwa odcinki: Lubrzański Szlak Kajakowy z Lubrzy do Gościkowa (15 km)[5] i Gościkowo–Skoki k. Międzyrzecza (14 km)[6]. W skali trudności szlaków kajakowych pierwszy z nich należy do łatwych (ZWB)[5], a drugi – do średnich (ZWC)[6].

Nazwa i odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Według legendy Dwie rzeki, jej nazwa pochodzi od imienia słowiańskiej kapłanki – Pakli, która wraz z drugą kapłanką – Obrą, opiekowała się posągiem Świętowita, stojącym w miejscu dzisiejszego Międzyrzecza[7]. Pakla o również nazwa stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego, działającego na terenie powiatu międzyrzeckiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]