Palcówka (seks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Palcówka

Palcówka (ang. fingering) – pieszczoty wejścia do pochwy, okolic odbytu lub łechtaczki dłonią lub palcami partnera (połączone zazwyczaj z wkładaniem palców do pochwy lub odbytu). Dotyczy zachowań heteroseksualnych i homoseksualnych. Samodzielna palcówka to jedna z form kobiecej masturbacji. Może przechodzić w fisting.

Palcówka łechtaczki[edytuj | edytuj kod]

Nazwa potoczna. Forma stymulacji seksualnej kobiety wykonywana przez nią samą lub przez partnera lub partnerkę, polegająca na stymulacji łechtaczki za pomocą palca lub palców. Może prowadzić do tzw. orgazmu łechtaczkowego.

Palcówka pochwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa potoczna. Forma pieszczot polegająca na wsuwaniu palca lub palców do pochwy w celu osiągania orgazmu przez kobietę m.in. dzięki stymulacji punktu G. Stosowana przez partnerów w pettingu lub samodzielnie jako technika masturbacji.

Palcówka odbytu[edytuj | edytuj kod]

Nazwa nieprawidłowa. Forma pieszczoty seksualnej polegająca na masowaniu palcem okolic odbytu lub wsuwania tam palca (niekiedy kilku palców lub całej dłoni), stosowana we wzajemnych pieszczotach w trakcie pettingu lub stosunku, jak również samodzielnie w celu sprawienia sobie przyjemności lub wspomagania w trakcie masturbacji. U mężczyzn wprowadzanie palca do odbytu może być skuteczną metodą stymulacji prostaty prowadzącą nawet do osiągnięcia orgazmu[potrzebne źródło].

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Pieszczoty palcami są uznane za bezpieczne, dopóki są przestrzegane pewne podstawowe zasady higieniczne:

  • ręce powinny być czyste
  • paznokcie powinny być skrócone i wyrównane; niezadbane paznokcie mogą być przyczyną okaleczeń, otarć i zakażeń
  • palce lub dłoń pieszcząca wcześniej odbyt powinna być umyta przed pieszczotami łechtaczki lub pochwy; odbyt może być źródłem bakterii, które w warunkach panujących w pochwie mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych
  • palce powinny być nawilżone naturalnie lub syntetycznie. W przypadku pochwy może to mieć mniejsze znaczenie, gdy stan podniecenia kobiety jest wysoki; odbyt pozostaje suchy, więc wprowadzanie tam palca może być bolesne i prowadzić do uszkodzeń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]