Pale Blue Dot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pale Blue Dot, Ziemia z odległości około 6,4 mld km; oryginalna wersja zdjęcia

Pale Blue Dotfotografia Ziemi wykonana przez sondę kosmiczną Voyager 1, opuszczającą Układ Słoneczny.

Zdjęcie to zostało wykonane z rekordowej odległości od Ziemi – około 6,4 mld km (ok. 4 mld mil, ponad 43 au)[1]. Pomysłodawcą zdjęcia był astronom Carl Sagan, a jego tytułu użył w 1994 roku dla swojej książki Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie[2].

14 lutego 1990 sonda Voyager 1, która znajdowała się już daleko poza orbitą Plutona i zrealizowała podstawowe cele misji podczas przelotu przez Układ Słoneczny, wykonała na polecenie z Ziemi szereg manewrów mających na celu reorientację kamer w kierunku centrum Układu Słonecznego, tak aby sfotografować planety Układu Słonecznego. Na jednym ze zdjęć o dużej ziarnistości widać Ziemię jako błękitną kropkę.

Wersja zdjęcia poprawiona z użyciem nowoczesnych technik obróbki obrazu

Zdjęcie zostało wykonane z sondy przemieszczającej się 32° powyżej ekliptyki przy użyciu wąskokątnego aparatu fotograficznego z zastosowaniem niebieskiego, zielonego i fioletowego filtru. Wąskokątny aparat fotograficzny (w przeciwieństwie do szerokokątnych), w który wyposażono sondę Voyager 1, przeznaczony jest do fotografowania obszarów zawierających określone szczegóły. Ziemia na fotografii zajmuje obszar około 0,12 piksela.

Pale Blue Dot i zdjęcie Wenus ukazane w kontekście, na tle zdjęcia szerokokątnego

Sonda Voyager 1 wykonała także podobne zdjęcia Wenus, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, tworząc portret Układu Słonecznego. Ze względu na stosunkowo niewielką odległość kątową od Słońca niemożliwe było sfotografowanie Merkurego i Marsa. W wyniku zestawienia 60 zdjęć w mozaikę uzyskano portret Układu Słonecznego[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NASA Visible Earth. [dostęp 2013-01-02]. (ang.).
  2. Carl Sagan: Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space. 1994. (ang.).
  3. The Solar System Family Portrait. [dostęp 2018-06-23]. (ang.).