Palestyński Islamski Dżihad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Palestyński Dżihad Islamski (arab. الجهاد الإسلامي الفلسطيني Harakat al-Dżihad al-Islami al-Filistini) - palestyńska organizacja islamistyczną stosującą terrorystyczne metody działania. Podstawowym celem grupy jest utworzenie w Palestynie państwa opartego o fundamentach islamskich. Za głównego przeciwnika uważa Izrael oraz Stany Zjednoczone[1].

Grupa została utworzona pod koniec lat 70. przez studentów palestyńskich w Egipcie a impulsem który bezpośrednio wpłynął na utworzenie organizacji był sukces irańskiej rewolucji islamskiej[2]. Większą popularność zyskała w chwili upadku Pierwszej Intifady kiedy to przeprowadziła pierwsze antyizraelskie akcje zbrojne[3]. Od czasu, gdy jej założyciel i przywódca Fathi Szikaki został zabity na Malcie (zamach ten zaliczono na konto Mosadu) organizacja osłabła. Obecnie jej przywódcą jest doktor ekonomii Abdullah Ramadan Szallah, który w latach 1990-1995 pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Tampa na Florydzie (prowadził tam kursy wiedzy o Bliskim Wschodzie). Organizacja ma na koncie liczne zabójstwa i zamachy. Była jedną z pierwszych organizacji palestyńskich stosujących taktykę wykorzystania zamachowców-samobójców - pierwszy taki zamachowiec z Dżihadu uderzył w listopadzie 1994, zabijając 3 izraelskich żołnierzy (zamachowiec jechał na rowerze). W 2012 roku oddziały grupy starł się z wojskiem izraelskim w trakcie operacji Filar Obrony[4].

Współpracuje dość często z Hamasem a wspierana i zaopatrywana jest przez Iran i Syrię. Działalność prowadzi w Izraelu, na terenach okupowanych, Libanie, Syrii i innych miejscach Bliskiego Wschodu[1].

Przypisy