Paleta (przyrząd)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy przyrządu malarskiego. Zobacz też: Paleta (logistyka).
Typowa paleta drewniana z wycięciem i otworem na palec

Paleta – prosty przyrząd malarski w postaci płaskiej, zaokrąglonej lub prostokątnej płytki, najczęściej drewnianej, służący do doraźnego przechowywania porcji farb używanych w danej pracy oraz ich ewentualnego rozrabiania lub mieszania. Najbardziej typowe ręczne palety mają charakterystyczny owalny kształt oraz uchwyt składający się z wycięcia dla dłoni i otworu dla kciuka. Mogą to jednak być również zwykłe deseczki leżące np. na stole, czasami nawet z obramowaniem dla zapobiegnięcia rozlewaniu się farby.

Na paletę wykłada się z opakowań potrzebne ilości używanych farb w kolorach podstawowych, po czym można z nich korzystać bezpośrednio lub obrabiać je np. w celu ich ujednorodnienia, zmieszania z rozpuszczalnikami dla nadania pożądanej konsystencji lub wymieszania ich w odpowiednich proporcjach za pomocą pędzla lub innych narzędzi dla uzyskania pożądanych kolorów pochodnych. Dużą zaletą pracy z paletą jest możliwość umieszczenia wielu kolorów obok siebie na wspólnej powierzchni, co znacznie ułatwia opracowanie unikatowej palety barw.

Palet używa się zasadniczo dla farb kryjących (np. olejnych). W przypadku farb stosowanych transparentnie (np. akwarelowych) przygotowuje się je najczęściej na takich samych podłożach jak w pracy, czyli np. na oddzielnym arkuszu papieru.

Zobacz też[edytuj]