Palech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Paliech)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paliech
Палех
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód iwanowski
Powierzchnia 5,8 km²
Populacja (2008)
• liczba ludności

5542
Nr kierunkowy +7 49334
Kod pocztowy 155620
Tablice rejestracyjne 37
Położenie na mapie obwodu iwanowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu iwanowskiego
Paliech
Paliech
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Paliech
Paliech
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Paliech
Paliech
Ziemia 56°48′N 41°51′E/56,800000 41,850000
Portal Portal Rosja

Palech (ros. Палех) – osiedle typu miejskiego w Rosji, w obwodzie iwanowskim, na wschód od Moskwy. Czołowy ośrodek sztuki rosyjskiej w zakresie pisania ikon i malowania miniatur. Miasto należące do Złotego Pierścienia Rosji. W 2005 roku liczyło ok. 5700 mieszkańców.

Historia[edytuj]

Począwszy od XVII wieku w Palechu rozwijała się szkoła malarzy ikon, a także fresków. W początkach XIX wieku działało tam jednocześnie 600 artystów – chłopów pańszczyźnianych. Zaczął się wtedy wykształcać specyficzny styl paliechski, cechujący się specjalizacją w zminiaturyzowanych postaciach, bogatym zdobnictwie i nadawaniu scenom pewnego akcentu w duchu fantastycznych podań z ludowych legend. To ostatnie było jednak silnie ograniczone kanonami rysowania ikon. Po rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, gdy cerkwie zamknięto i drastycznie spadło zapotrzebowanie na ikony, miejscowi artyści zawiązali spółdzielnię artystyczną produkującą lakierowane miniatury wykonywane w stylu ludowym. Cechowały się one wielką barwnością, wykorzystaniem bajkowych opowieści ludowych, ludową stylistyką rysunku, a jednocześnie dużymi umiejętnościami artystycznymi i technicznymi twórców. Już w 1925 roku miniatury te otrzymały Grand Prix na ogólnoświatowej wystawie w Paryżu i szybko stały się bardzo cenione w Rosji i na świecie. Miniatury malowane są głównie na masie z papier-mâché pokrytej czarnym lakiem.

Zabytki[edytuj]

  • Świątynia Podniesienia Krzyża zbudowana przez Jegora Dubowego w latach 1762-1774. Bogato zdobiony ikonostas, freski z 1807 roku
  • Muzeum ikon i miniatury paleskiej

Bibliografia[edytuj]

  • M.A. Niekrasowa, 1984: Palech. Wyd. Sowietskij Chudożnik, Moskwa.