Pamela Stephenson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pamela Stephenson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1949 r.
Takapuna Nowa Zelandia

Pamela Helen Stephenson (ur. 4 grudnia 1949 w Takapuna w Auckland, Nowa Zelandia) - nowozelandzka aktorka, psycholog kliniczny i pisarka. Najbardziej znana jest z ze swoich kreacji aktorskich i komediowych, w które wcielała się w latach 80. Jest autorką kilku książek, w tym biografii jej męża Billy'ego Connolly i prowadzi oparty na psychologii talkshow "Shrink Rap" w brytyjskiej telewizji.

Gra aktorska[edytuj]

Stephenson urodziła się w Takapuna, Auckland, Nowa Zelandia. Po ukończeniu University of New South Wales, a następnie Australia's National Institute of Dramatic Art, który ukończyła w 1971 roku, Stephenson realizowała udaną karierę aktorską w Australii przez kilka lat zanim przeniosła się do Londynu w 1976 roku, gdzie w dalszym ciągu występowała.

Prawdopodobnie najbardziej znaną z jej ról było występowanie w klasycznej brytyjskiej komedii lat 80. Not the Nine O'Clock News. Występowała tam obok Rowana Atkinsona, Mela Smitha i Griff Rhys Jonesa. Parodiowała między innymi Kate Bush (w utworze "Oh England My Leotard"), Janet Street-Porter, Esther Rantzen i Clare Grogan.

Wybrana filmografia[edytuj]

Książki[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]