Pamięć tylko do odczytu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

ROM (ang. Read-Only Memory - pamięć tylko do odczytu) - rodzaj pamięci półprzewodnikowej urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera, z której dane można tylko odczytywać, a zapis jest niemożliwy, trwa długo lub może wymagać dodatkowych czynności lub sprzętu. W tego typu pamięciach przechowywane są dane, które muszą być zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.

Określenie ROM stosowane jest też także do niepółprzewodnikowych niekasowalnych nośników danych, na przykład CD-ROM, DVD-ROM.

Rodzaje pamięci ROM[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na metodę zapisu najpopularniejsze rodzaje pamięci ROM to:

  • ROM (MROM) - pamięci tylko do odczytu. Ten typ pamięci programowany jest w trakcie procesu produkcyjnego. Czasami ROM określana jako MROM (Mask-programmable ROM).
  • PROM (ang. Programmable ROM) - programowalna pamięć tylko do odczytu. Jest to pamięć jednokrotnego zapisu. Pierwsze pamięci tego typu były programowane przez przepalenie cieniutkich drucików wbudowanych w strukturę (tzw. „przepalanie połączeń”), które zazwyczaj przeprowadza się w programatorach.
  • EPROM (ang. Erasable Programmable ROM) - kasowalna pamięć tylko do odczytu. Do której zaprogramowania potrzebne jest specjalne urządzenie, zwane programatorem PROM (PROM Programmer albo PROM Burner). Pamięć tego typu do powtórnego zaprogramowania wymaga kasowania, które przeprowadza się poprzez naświetlanie ultrafioletem. Pamięci tego typu montowane są zazwyczaj w obudowie ceramicznej z „okienkiem” ze szkła kwarcowego umożliwiającym skasowanie.
  • EEPROM (ang. Electrically Erasable Programmable ROM) - pamięć kasowalna elektrycznie. Wykonywana w różnych postaciach, różniących się sposobem organizacji kasowania i zapisu.
    • Flash EEPROM - rodzaj pamięci EEPROM, w których kasowanie odbywa się jednocześnie dla określonej w danym modelu części pamięci. Przy zapisywaniu dane są gromadzone w buforze i zapisywane razem. Zwykle minimalny rozmiar obszaru pamięci, który musi być jednocześnie skasowany (w tym przypadku ustawiony na logiczne 1) a obszar jaki musi być jednocześnie zapisany, są różne od siebie i pierwszy jest wielokrotnością drugiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]