Przejdź do zawartości

Pamiętnik (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pamiętnik
The Notebook
Gatunek

Melodramat

Rok produkcji

2004

Data premiery

20 maja 2004
1 października 2004 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

123 min

Reżyseria

Nick Cassavetes

Scenariusz

Jan Sardi

Główne role

Gena Rowlands
James Garner
Rachel McAdams
Ryan Gosling
Sam Shepard
Joan Allen
James Marsden
Starletta DuPois

Muzyka

Aaron Zigman

Zdjęcia

Robert Fraisse

Montaż

Alan Heim

Produkcja

Toby Emmerich, Avram Kaplan

Wytwórnia

New Line Cinema
Gran Vía
Avery Pix

Dystrybucja

New Line Cinema

Pamiętnik (ang. The Notebook) – amerykański melodramat z 2004 roku w reżyserii Nicka Cassavetesa, na podstawie scenariusza Jana Sardiego, oparty na powieści Nicholasa Sparksa o tym samym tytule.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Cierpiąca na demencję Allie mieszka w domu opieki społecznej. Nie pamięta wydarzeń z przeszłości, nie rozpoznaje nawet członków rodziny. Jej mąż Noah nie rezygnuje jednak z walki o żonę i stara się pomóc jej odzyskać utracone wspomnienia, niestety na próżno.

W końcu decyduje się on każdego dnia czytać jej na głos historię miłości dwóch młodych serc, która porusza Allie do głębi. Nie zdaje sobie ona jednak sprawy z tego, że jest to ich własna historia. Młodziutka Allie, bogata dziewczyna z miasta, poznaje podczas wakacji spędzanych w Seabrook (Karolina Północna) niezamożnego i nieokrzesanego chłopca z prowincji Noaha. Nastolatkowie zakochują się w sobie i pomimo dzielących ich różnic szybko dostrzegają, że łącząca ich miłość jest wyjątkowa i rozkoszują się beztroskim i ekscytującym latem na wsi. Jednak rodzice Allie z niepokojem przypatrują się ich związkowi. Kiedy zauważają, że dla Allie to uczucie jest czymś więcej niż tylko letnim romansem, niezwłocznie zabierają ją z powrotem do miasta. Każdego dnia przez cały rok Noah pisze do ukochanej romantyczne listy, lecz Allie nie otrzymuje żadnego z nich, gdyż zatrzymuje je jej matka. Po upływie roku Noah zaciąga się do wojska i walczy po stronie Ameryki w drugiej wojnie światowej. Wróciwszy, remontuje dom, w którym podczas pamiętnego lata przeżyli swój pierwszy raz. Noah wciąż ją kocha i mimo związków z innymi kobietami nie potrafi o niej zapomnieć.

W tym samym czasie Allie poznaje Lona Hammonda, żołnierza pochodzącego tak jak ona z bogatego domu, i pod naciskiem jego i rodziny zaręcza się z nim. Pomimo wszystkich obietnic i bogactwa nie jest naprawdę szczęśliwa. Gdy widzi w gazecie zdjęcie Noaha stojącego przed samodzielnie zbudowanym domem, który chce wystawić na sprzedaż, głęboko skrywana tęsknota kieruje ją z powrotem do Seabrook. Allie tłumaczy swojemu narzeczonemu, że musi załatwić ważne sprawy. Lon zgadza się na jej wyjazd, ale ma złe przeczucia. W Seabrook Allie nareszcie spotyka Noaha i stara się podczas pobieżnej rozmowy wytłumaczyć mu, że chodzi jej tylko o zamknięcie tamtego rozdziału życia. Ta rozmowa nie kończy się jednak tak szybko, bo Allie czuje się przy Noahu znowu wolna i szczęśliwa. Liczne romantyczne wydarzenia powodują, że Allie spontanicznie przedłuża swój pobyt w Seabrook, gdzie mieszka nie w hotelu, lecz z Noahem. Uczucie powraca i po długich rozterkach decyduje się ona wybrać miłość swojego życia, Noaha. Gdy Allie słyszy historię przeczytaną przez Noaha, powracają wspomnienia i poznaje prawdę, że młoda dziewczyna z pamiętnika to ona sama. Niestety wspomnienia szybko ulatują, gdyż choroba znowu daje o sobie znać.

Noah traci nadzieję, że będzie jeszcze kiedykolwiek w stanie odzyskać ukochaną, i dostaje w nocy zawału serca. W rocznicę ślubu odwiedza Allie w jej pokoju i rozmawia z nią. Kiedy kobieta wypowiada jego imię, on wie, że wspomnienia o nich na zawsze zostaną w jej pamięci.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Ten opowiedziany zaskakująco subtelnie i spokojnie film wyzwala wielkie emocje. Podczas oglądania go nie traci się świadomości, że miłość potrafi czasem zwyciężyć nawet śmierć.

Wspaniała historia o miłości.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Gena Rowlands zdobyła Złotego Satelitę jako najlepsza aktorka drugoplanowa. Ryan Gosling i Rachel McAdams zdobyli nagrodę MTV Movie Award za najlepszy filmowy pocałunek (Best Kiss). Rachel McAdams była nominowana do MTV Movie Award jako najlepsza aktorka. Film zdobył nagrodę Teen Choice Award w wielu kategoriach. Aaron Zigman zdobył BMI Film Music Award.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]