Pan Edwards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pan Edwards
Postać z Domek na prerii
Pierwsze wystąpienie Domek na prerii
Ostatnie wystąpienie Długa zima
Twórca Laura Ingalls Wilder
Grany przez Victor French (1974-1977, 1979, 1981-84)
Gregory Sporleder (2005)
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: kawaler
Inne informacje
Zajęcie traper

Pan Edwards (ang. Mr. Edwards) – postać fikcyjna, będąca bohaterem książek z serii Domek autorstwa Laury Ingalls Wilder oraz ekranizacji tych utworów. W serialu telewizyjnym otrzymał imię Isaiah.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Samotny traper, pochodzący z Tennessee.

Ingallsowie zetknęli się z nim po raz pierwszy w okresie pobytu niedaleko Independence w stanie Kansas. Był ich sąsiadem. Wielokrotnie pomagał rodzinie. Gdy okazało się, że osadnicy nie mają prawa osiedlać się w Kansas, popłynął rzeką Verdigris na południe. Okres ten opisany jest w części drugiej cyklu Domek na prerii.

Po około 8 latach, w nowo powstającym DeSmet (Nad brzegami Srebrnego Jeziora), Edwards pomógł Charlesowi w walce z nieuczciwym osadnikiem, zainteresowanym działką w okolicy miasta.

Pan Edwards pojawia się też na chwilę w Długiej zimie i podarowuje niewidomej Mary dwadzieścia dolarów na szkołę.

W przeciwieństwie do fikcyjnej Nellie Oleson, w przypadku pana Edwardsa jako postaci literackiej nie ma pewności co do pierwowzoru. Prawdopodobnie jego cechy są kompilacją wielu bliżej nieokreślonych osób (sąsiadów), z którymi zetknęli się Ingallsowie w trakcie swoich podróży. Jedna z teorii mówi o Edmundzie Masonie, którego grób znajduje się na cmentarzu Harrison Cemetery w Independence. Jest jednak mało prawdopodobne, by był on również panem Edwardsem z okresu w Dakocie.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy odtwarzający postać pana Edwardsa w niektórych ekranizacjach cyklu:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]