Pan Tadeusz (film 1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pan Tadeusz
Gatunek

historyczny, kostiumowy

Rok produkcji

1999

Data premiery

22 października 1999

Kraj produkcji

Polska
Francja

Język

polski

Czas trwania

147 minut

Reżyseria

Andrzej Wajda

Scenariusz

Andrzej Wajda, Jan Nowina Zarzycki, Piotr Wereśniak

Główne role

Michał Żebrowski, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Alicja Bachleda-Curuś, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat, Andrzej Seweryn, Marian Kociniak

Muzyka

Wojciech Kilar, Grzegorz Turnau

Zdjęcia

Paweł Edelman

Scenografia

Allan Starski

Kostiumy

Magdalena Tesławska-Biernawska

Montaż

Wanda Zeman

Produkcja

Michał Szczerbic (producent wykonawczy), Lew Rywin (producent)

Wytwórnia

Heritage Films

Budżet

12,5 mln zł

Nagrody
6 Orłów Polskiej Akademii Filmowej w 2000 roku
Spichlerz Twierdzy Modlin, filmowy zamek Horeszków

Pan Tadeusz – polski dramat kostiumowy z 1999 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, drugi film pełnometrażowy na motywach poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz (po wersji Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku). Osią filmu jest konflikt pomiędzy rodami Sopliców i Horeszków, prowadzący do interwencji oddziałów carskiej Rosji jeszcze przed inwazją wojsk napoleońskich na Rosję. W głównych rolach wystąpili Michał Żebrowski, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn i Marek Kondrat.

Pan Tadeusz zdobył sześć Orłów (nagród Polskiej Akademii Filmowej) za muzykę Wojciecha Kilara, scenografię Allana Starskiego, zdjęcia Pawła Edelmana, dźwięk Nikodema Wołka-Łaniewskiego, montaż Wandy Zeman oraz główną rolę kobiecą Szapołowskiej. Szczególnie rozpoznawalny był skomponowany przez Wojciecha Kilara motyw poloneza.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmpolski.pl[1]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pan Tadeusz został wyprodukowany przez wytwórnię Heritage Films należącą do Lwa Rywina; producentem wykonawczym filmu był Michał Szczerbic[1]. Reżyserem filmu był Andrzej Wajda, dla którego realizacja Pana Tadeusza była daleko idącym wyzwaniem: „Pan Tadeusz powstał z chęci pokazania, skąd się wzięliśmy, kim jesteśmy, jak się nazywamy, co nam się podoba, jakie rodzą się wśród nas ludzkie charaktery […] To przedsięwzięcie jest nieporównywalnie trudniejsze od wszystkiego, co dotychczas zrobiłem”[2].

Okres zdjęciowy do Pana Tadeusza trwał od 3 lipca do 2 września 1998 roku[1]. Zdjęcia do filmu realizowano m.in. w Sierpcu, Łomiankach pod Warszawą, Smolnikach, Turowej Woli, Józefowie koło Otwocka, Kazuniu, Warszawie (Zamek Królewski, Cytadela), Piotrkowie Trybunalskim, Oporowie i Twierdzy Modlin. Operatorem zdjęć był Paweł Edelman, natomiast scenografem – Allan Starski[2].

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Muzykę do Pana Tadeusza skomponował Wojciech Kilar, jeszcze przed zdjęciami do filmu. Andrzej Wajda wspomina, że w pewnym sensie film był kręcony do gotowej już muzyki, szczególnie do poloneza, który był swoistą wskazówką, jak ma ten film wyglądać[3]. Zwłaszcza polonez Kilara, napisany przezeń w ciągu tygodnia[2], przyniósł filmowi późniejszą sławę. Filmowy polonez na studniówkach i balach ósmoklasisty zastąpił najpopularniejszego wcześniej w tej roli poloneza OgińskiegoPożegnanie Ojczyzny[4].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Pan Tadeusz spotkał się w Polsce z mieszanym odbiorem. Zygmunt Kałużyński w recenzji dla „Polityki” twierdził: „to jest film niezrozumiały. Do mnie przynajmniej jedna trzecia tekstu nie doszła, bo była niechlujnie powiedziana przez aktorów"[2]. Tomasz Raczek przekonywał: „Odkąd podano oficjalnie, że Pan Tadeusz został zgłoszony do Oscara, zadaję sobie pytanie, czy ktoś za granicą zrozumie Pana Tadeusza”. Odmiennego zdania była Bożena Janicka z „Kina”, która twierdziła, że widzowie odczuwają dialogi tak, jakby nie były one pisane wierszem: „mówią po prostu piękną polszczyzną, której słucha się z przyjemnością, jako jeszcze jednej atrakcji tego niezwykłego filmu”[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Festiwal/instytucja Nominacja Nominowani Wynik[1]
1999 Stowarzyszenie „Kina Polskie” Brylantowy Bilet dla filmu, który przyciągnął do kin najwięcej widzów Lew Rywin, Michał Szczerbic Wygrana
2000 Polska Akademia Filmowa Orzeł za najlepsze zdjęcia Paweł Edelman Wygrana
Orzeł za najlepszą scenografię Allan Starski Wygrana
Orzeł za najlepszą muzykę Wojciech Kilar Wygrana
Orzeł za najlepszy dźwięk Nikodem Wołk-Łaniewski Wygrana
Orzeł za najlepszy montaż Wanda Zeman Wygrana
Orzeł za najlepszą główną rolę kobiecą Grażyna Szapołowska Wygrana
Orzeł za najlepszy film Lew Rywin, Michał Szczerbic nominacja
Orzeł za najlepszą reżyserię Andrzej Wajda nominacja
Orzeł za najlepszy scenariusz Andrzej Wajda nominacja
Orzeł za najlepszą główną rolę męską Bogusław Linda nominacja
TP SA Music and Film Festival Nagroda „Philip Award” za muzykę oryginalną Wojciech Kilar nominacja
Nagroda „Philip Award” za piosenkę w filmie polskim lub serialu telewizyjnym Stanisław Sojka, Grzegorz Turnau Wygrana
„Film” Złota Kaczka za najlepszą muzykę w filmie polskim Wojciech Kilar Wygrana
Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich Złota Taśma dla filmu polskiego (ex aequo z filmem Dług) Pan Tadeusz Wygrana
2007 „Film” „Złota Kaczka” 50-lecia za najlepszy taniec Pan Tadeusz Wygrana

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Pan Tadeusz w bazie filmpolski.pl
  2. a b c d e Mateusz Wyderka, „Pan Tadeusz” to my. Mija 20 lat od premiery filmu w reż. Andrzeja Wajdy [online], dzieje.pl, 22 października 2019 [dostęp 2023-11-12] (pol.).
  3. Wajda: Robiliśmy filmy do muzyki Kilara. [dostęp 2013-12-28].
  4. Agnieszka Niemojewska, Muzyka polskością przepełniona [online], „Rzeczpospolita”, 29 grudnia 2022 [dostęp 2023-11-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]