Pan i władca: Na krańcu świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pan i władca: Na krańcu świata
Master and Commander: The Far Side of the World
Gatunek dramat
Data premiery 28 listopada 2003
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 138 min
Reżyseria Peter Weir
Scenariusz Peter Weir
John Collee
Główne role Russell Crowe, Paul Bettany
Muzyka Iva Davies
Christopher Gordon
Richard Tognetti
Zdjęcia Russell Boyd
Scenografia William Sandell
Montaż Lee Smith
Produkcja Samuel Goldwyn Jr.
Duncan Henderson
Peter Weir
Wytwórnia Twentieth Century Fox Film Corporation
Miramax Films
Universal Pictures
Samuel Goldwyn Films
Dystrybucja 20th Century Fox

Pan i władca: Na krańcu świata (ang. Master and Commander: The Far Side of the World) – film amerykański z 2003 roku w reżyserii Petera Weira. W rolach głównych wystąpili Russell Crowe jako kapitan Aubrey i Paul Bettany jako doktor Maturin. Ich postacie są zarazem przyjaciółmi i antagonistami[1].

Bazujący na powieściach historycznych Patricka O’Briana, w szczególności, jak wskazuje tytuł, na wydarzeniach opisanych w książkach Master and Commander i The Far Side of the World (w polskim wydaniu Dowódca „Sophie” i „Pan i Władca na krańcu świata”).

Master and Commander to oficjalny stopień występujący w ówczesnej brytyjskiej marynarce, oznaczający oficera dowodzącego pełnomorską jednostką, który jeszcze nie osiągnął stopnia kapitana. Film przedstawia przygody brytyjskiej fregaty podczas wojen napoleońskich. Zadaniem fregaty jest zniszczenie okrętu francuskiego, który chce opłynąć przylądek Horn i polować na brytyjskie statki wielorybnicze na Oceanie Spokojnym.

Film w większości opiera się na książce Pan i Władca na krańcu świata, z tą istotną różnicą, że w książce głównym przeciwnikiem okrętu brytyjskiego jest okręt amerykański, więc starcia są częścią wojny brytyjsko-amerykańskiej. Z obawy, że pokazanie Amerykanów jako wrogów źle wpłynie na popularność filmu w Stanach Zjednoczonych i nie zostanie zrozumiane przez tamtejszą publiczność, zdecydowano, że w filmie przeciwnikiem będzie okręt francuski. Przebieg ostatniego, kluczowego starcia między okrętami czerpie z książki Dowódca „Sophie”, choć w książce przeciwnikiem jest okręt hiszpański, a starcie ma miejsce na Morzu Śródziemnym.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał 2 Oscary za zdjęcia i montaż dźwięku. Był poza tym nominowany w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Montaż, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepszy Dźwięk i Najlepsze Efekty Specjalne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 188-189. ISBN 978-83-226-2129-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]