Panamá Viejo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół archeologiczny Panamá Viejo oraz historyczna dzielnica Panamy[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Panama
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II, IV, VI
Numer ref. 790
Region[b] Ameryka Łacińska i Karaiby
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1997
na 21. sesji
Dokonane zmiany 2003
Położenie na mapie prowincji Panama
Mapa lokalizacyjna prowincji Panama
Panamá Viejo
Panamá Viejo
Położenie na mapie Panamy
Mapa lokalizacyjna Panamy
Panamá Viejo
Panamá Viejo
Ziemia9°00′26,6″N 79°29′06,6″W/9,007389 -79,485167

Panamá Viejo (hiszp. Stara Panama) – ruiny i pozostałości pierwotnego zespołu miejskiego miasta Panama, najstarszego na wybrzeżu pacyficznym kontynentu amerykańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało założone 15 sierpnia 1519 przez Pedro Arias Dávilę i stu hiszpańskich osadników. Dwa lata później, w 1521 roku królewskim dekretem wydanym przez Karola V Habsburga osadzie zostały nadane prawa miejskie oraz herb. Miasto stało się ważnym ośrodkiem wypadowym ekspansji hiszpańskiej na tereny Peru, a także ważnym ośrodkiem przez który transportowane było złoto i srebro do Europy.

W 1539 i 1536 roku miasto ucierpiało na skutek pożarów. W 1610 roku liczyło sobie 5 tys. mieszkańców i 500 domów, znajdował się w nim szpital, szereg klasztorów i kaplic oraz katedra. W 1620 roku trzęsienie ziemi uszkodziło szereg budynków w mieście. Wielki pożar w 1644 roku zniszczył 83 budynki.

W 1670 roku Panama liczyła 10 tys. mieszkańców. Rok później, w 1671 roku, została zniszczona i spalona przez walijskiego bukaniera Henry'ego Morgana[1]. Ruiny zostały opuszczone przez mieszkańców, a nowe miasto (znane dziś jako Casco Viejo) założone w 1673 roku na cyplu w odległości ok. 8 km od pierwotnej siedziby.

Zespół archeologiczny Panama Viejo został w 1997 roku wpisany na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Do czasów dzisiejszych zachowały się ruiny katedry wraz z 30-metrową wieżą, ruiny kościoła pw. Św. Józefa, szpitala Św. Jana Bożego, klasztoru dominikanów, franciszkanów i jezuitów oraz ratusza.

Rozwój miasta spowodował, że obecnie zabytek jest otoczony tkanką miejską. W pobliżu znajduje się muzeum (Museo de Sitio Panamá Viejo) oraz galeria handlowa, w której można kupić pamiątki i rękodzieło (Mercado Nacional de Artesanías). Obok ruin przebiega też droga, która niekorzystnie wpływa na stan zabytku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]