Pancerne niedźwiedzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

-Pancerne niedźwiedzie – fantastyczna rasa znana z cyklu Mroczne materie Philipa Pullmana. Wyglądem w zasadzie niczym nie różnią się od niedźwiedzi polarnych, odznaczają się tylko większym wzrostem. Mimo swojej masywności są zręcznymi rzemieślnikami i kowalami. Swoimi wrodzonymi zdolnościami w tym kierunku znacznie przewyższają ludzi (przynajmniej w świecie Lyry).

W książkach najczęściej porozumiewają się po angielsku.

Panserbjørne prowadzą przeważnie samotniczy tryb życia. Ich społeczność skupiona jest na wyspie Svalbard. Podlegają królowi. Władza jest dziedziczna; w szczególnych przypadkach o wyborze króla może zadecydować zwycięstwo w walce.

Występowanie niedźwiedzi pancernych ograniczone jest do północnego koła podbiegunowego, mimo to ich istnienie jest szeroko znane.

Podczas akcji niedźwiedzie pancerne często walczą o zachowanie swojej kultury i tradycji na przekór wtargnięciu ludzi. Niektóre niedźwiedzie są wykorzystywane przez mieszkańców Północy w roli najemników lub taniej siły roboczej. Większość z nich jednak nie godzi się na to, uznając podleganie człowiekowi za dyshonor. Za hańbę mają też przejmowanie ludzkich zwyczajów, np. picie alkoholu.

W pierwszej części trylogii, Zorzy północnej, spotykamy się z niedźwiedzim królem-uzurpatorem, Iofurem Raknisonem (w wersji filmowej znanym jako Ragnar Sturlusson), próbującym wprowadzić wśród poddanych ludzkie obyczaje. Spotyka się to z różnymi reakcjami – od pokornej uległości poprzez żywy sprzeciw. Iofur rozkazuje niedźwiedziom budować pałace i uniwersytety, ozdabiać zbroje. Jego największym marzeniem jest zostanie człowiekiem. Wydaje mu się, że może to osiągnąć przez zdobycie dajmona. Niepogodzenie się z własną naturą ostatecznie staje się przyczyną jego zguby. Iofur zostaje pokonany w uczciwym pojedynku przez Iorka Byrnisona, wygnanego niedźwiedziego księcia. Pięknie zdobiona zbroja królewska stanowi marną obronę przeciw żyjącemu w zgodzie z instynktem Iorkowi. Po zwycięstwie, Byrnison zostaje nowym królem niedźwiedzi i przywraca stare obyczaje. W późniejszych częściach również on zaczyna odczuwać niektóre typowo ludzkie emocje, takie jak zwątpienie. Ostatecznie uznaje, że istnieje więź między postępowaniem niedźwiedzi, a ludzi.

Zbroja[edytuj | edytuj kod]

Niezwykle ważną rolę w życiu niedźwiedzi odgrywa zbroja. Uważają ją za odpowiednik duszy (dajmona). Każdy niedźwiedź wykuwa sam własny pancerz z niebiańskiej stali, rzadko spotykanego metalu pochodzącego z meteorytu. Chociaż metal wymyślony przez Pullmana stanowi tylko kolejny element literackiej fikcji, z żelaza pochodzenia kosmicznego naprawdę wytwarza się narzędzia. Żelazo z meteorytów jest jednak w rzeczywistości najczęściej słabsze od żelaza ziemskiego (w związku z brakiem zanieczyszczeń takich jak węgiel, przyczyniających się do umocnienia rudy).

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Słowo panserbjørne oznacza w języku duńskim dosłownie „pancerne (uzbrojone) niedźwiedzie”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]