Pancernik długoogonowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pancernik długoogonowy
Dasypus novemcinctus[1]
Linnaeus, 1758
Pancernik długoogonowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd szczerbaki
Rodzina pancerniki
Rodzaj Dasypus
Gatunek pancernik długoogonowy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Pancernik długoogonowy, peba (Dasypus novemcinctus) – gatunek ssaka lądowego z rodziny pancerników. Prowadzi nocny tryb życia. Występuje na obszarze obu Ameryk. Zamieszkuje nory różnorodnych terenów. Ssaka tego można spotkać w USA w stanach Kansas, Missouri i Teksas oraz w Meksyku, Panamie, Brazylii, Argentynie i na południu Urugwaju.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę to wraz z ogonem (~70% długości ciała) osiąga długość około 36,5–105 cm, z czego 12,5–48,3 cm przypada na ogon, i masę 1–10 kg[3]. Przednie kończyny wyposażone są w 4 palce z długimi, mocnymi pazurami. Tylne kończyny posiadają 5 palców. Ciało pokryte jest pancerzem formującym 8–9 poprzecznych pierścieni, także na długim ogonie[3].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Żywi się owadami, pająkami, płazami, małymi ssakami (wiadome jest, że może zjadać młode zajęczaków Sylvilagus), ptasimi jajami i pisklętami, padliną[3].

Do kopulacji osobników w Ameryce Północnej dochodzi zwykle w lipcu i sierpniu. Okres ciąży samic jest wydłużony przez opóźnione zagnieżdżenie się zarodka w macicy (implantacja) i trwa mniej więcej 120 dni. Zapłodniona komórka jajowa dzieli się na cztery komórki potomne, z których rozwijają się identyczne pod względem genetycznym czworaczki. Zdarzały się mioty z 2–3 lub 6-ma młodymi, jednak samca posiada tylko cztery sutki. Młode zostają odstawione przez matkę od mleka w wieku 4–5 miesięcy. Osiągają dojrzałość płciową w 1. roku życia[3].

Przypisy

  1. Dasypus novemcinctus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Dasypus novemcinctus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Genus Dasypus. Armadillo Online, 5 sierpnia 2014. [dostęp 9 września 2014]. (licencja CC BY-NC-SA)