Pandemia COVID-19 w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pandemia COVID-19 w Polsce
Ilustracja
Mapa powiatów z potwierdzonymi przypadkami zakażeń wirusem SARS-CoV-2

     Potwierdzone >10000

     Potwierdzone 1000–9999

     Potwierdzone 100–999

Ilustracja
Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w województwach na 10 tys. mieszkańców od początku pandemii
Choroba

COVID-19

Wirus

SARS-CoV-2

Lokalizacja

 Polska

Pierwsze wystąpienie

Zielona Góra[1]

Data wystąpienia

od 4 marca 2020[1]
(805 dni temu)

Potwierdzone przypadki

6 004 041[2]

Ofiary śmiertelne

116 217[2]

Strona internetowa
4 marca 2020 roku, alert RCB z informacją na temat COVID–19
Kontrola temperatury podróżujących na lotnisku Katowice-Pyrzowice
Namioty do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa przed szpitalem we Włocławku
Zamknięcie szkół i jedynie zdalna rekrutacja nowych uczniów
Odwołanie zajęć na uczelniach wyższych
Kolejka przed pocztą po wprowadzeniu przez Pocztę Polską limitu klientów w urzędzie
Ogłoszenie Ministerstwa Cyfryzacji o udostępnieniu bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa” umożliwiającej sprawdzanie obecności w miejscu izolacji bez wizyty policji
Kolejka do ZUS po wprowadzeniu przez urząd limitów obecności wewnątrz
Strefa wydzielona w autobusie miejskim we Włocławku
Komunikat na drzwiach autobusu miejskiego o limicie liczby pasażerów
W autobusach miejskich co drugie miejsce siedzące musi pozostać wolne
Plakat z podziękowaniem dla ochrony zdrowia we Włocławku
Oddzielone kurtynami ze szkła akrylowego kasy samoobsługowe w hipermarkecie Tesco w Łodzi
Płyn do dezynfekcji rąk, którego masową produkcję Orlen Oil rozpoczął w marcu 2020 roku[3]
Dozownik środka dezynfekującego w budynku administracji publicznej
Zamknięcie parków miejskich
Kolejka przed marketem Lidl i profilaktyczna wizyta policji odtwarzającej nagranie z prośbą o sprawne zakupy i zachowanie odległości
Skrzynka podawcza na wnioski ws bezzwrotnej pożyczki dla małych przedsiębiorców w celu zachowania miejsc pracy. Przed budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy
Informacja o limitach obecności w kościołach rzymskokatolickich wraz z zarządzeniem kurii[4]
Pomnik Kościuszki na głównym placu Tomaszowa Mazowieckiego z twarzą zasłoniętą maseczką w ramach akcji edukacyjnej władz miasta
Napis na chodniku we Wrocławiu podczas epidemii COVID-19
Kolejka do fryzjera w pierwszych dniach „odmrażania gospodarki”
Karuzela na monety w centrum handlowym zamknięta do odwołania
Kolejka przed lokalem wyborczym podczas wyborów prezydenckich w czerwcu 2020, w związku z pojedynczym wpuszczaniem wyborców do lokalu
Oczekujący na szczepienie przed Areną Lodową Tomaszów Mazowiecki w maju 2021 roku
Unijny certyfikat COVID pobrany z rządowej strony
SMS systemu E-Zdrowie przypominający pacjentowi o wybranej przez niego dacie szczepienia (trzecia dawka)
Butle z tlenem przy szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim, styczeń 2022 r.

Pandemia COVID-19 w Polsceepidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym koronawirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66‑letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec[5][1]. W okresie od 14 do 20 marca 2020 obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego[6], a od 15 marca 2020 wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny[7][8][9]. Od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązywał w Polsce stan epidemii[10]. Od 16 maja 2022 roku obowiązuje ponownie stan zagrożenia epidemicznego[11].

Do 17 maja 2022 odnotowano 6 004 041 przypadków zakażenia, zarejestrowano 116 217 zgonów.

Pierwszy rok pandemii[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

25 stycznia 2020 Lotnisko Chopina w Warszawie wprowadziło specjalne procedury dla pasażerów przylatujących z Chińskiej Republiki Ludowej[12] – zaczęto stosować formularze lokalizacyjne (umożliwiające kontakt z tymi osobami) oraz badania osób z objawami[13].

Od 31 stycznia 2020, w obliczu zagrożenia zakażeń wirusem SARS-CoV-2, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny rozpoczął badania laboratoryjne pacjentów podejrzanych o bycie zakażonymi wirusem SARS-CoV-2[14][15][16].

W związku z szerzeniem się zachorowań Główny Inspektorat Sanitarny w systematycznie publikowanych komunikatach dla podróżujących ostrzegał przed wyjazdami do krajów z bardzo licznymi ośrodkami zachorowań i zachowywanie szczególnych środków ostrożności oraz unikanie dużych skupisk ludzkich na obszarach, gdzie zachorowania występują[17][18]. W końcu lutego 2020 zaczęto wprowadzać w szpitalach zakazy odwiedzin[19].

2 marca 2020 Polskie Linie Lotnicze LOT zmniejszyły liczbę lotów do Włoch i Korei Południowej[20]; tego samego dnia lotniczy przewoźnik Ryanair odwołał część lotów do Włoch[21].

6 marca 2020 marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwołała na okres 21 dni wizyty delegacji zagranicznych w Sejmie[22]. Tego samego dnia władze Polski zabroniły wywozu z kraju leków i środków medycznych, które mogły się przydać w walce z nowym koronawirusem[23], a szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, zapowiedział wsparcie dla firm, uruchomienie infolinii dla lekarzy oraz zwolnienie spirytusu (używanego do produkcji środków biobójczych) z akcyzy[24].

W pierwszej połowie marca 2020, po sześciu latach wstrzymywania się, Polska włączyła się do istniejącego w Unii Europejskiej mechanizmu wspólnych przetargów kryzysowych zakupów środków ochronnych, szczepionek i leków[25].

Profilaktyka i monitorowanie sytuacji[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) bada próbki w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 od 31 stycznia 2020[14]. Na dzień 29 lutego 2020 było to 307 testów (oczekujących 28)[14]. Część próbek przebadał berliński szpital Charité[14]. Badania prowadzone były w dwóch warszawskich laboratoriach: NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie[14]. Przygotowane do badań zostały ośrodki w Olsztynie i we Wrocławiu, a laboratoria w pozostałych miastach w Polsce były w trakcie niezbędnych przygotowywań do rozpoczęcia własnych testów[14]. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie ujawnił portalowi Medonet informacji, jaka jest konkretna liczba wszystkich testów przekazanych do laboratoriów, stwierdzając, że na obecnym etapie jest to liczba wystarczająca, a kolejne będą przekazywane według zapotrzebowania[14]. W innych państwach liczba przebadanych próbek (na dzień 29 lutego 2020) to: w USA około 450, we Francji 800, w Austrii 350 (z zaznaczeniem, że nie wszystkie państwa podają takie dane)[14].

4 marca 2020 na terenie Polski funkcjonowało 9 laboratoriów, w których badano próbki: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie oraz laboratoria w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach[1]. 6 marca 2020 było to 13 laboratoriów, a liczba przeprowadzonych testów wzrosła do 900, w tym pięć wyników było dodatnich[26]. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał informację, że próbki zostały pobrane od wszystkich osób z autobusu, którym „pacjent zero” jechał z Niemiec, z czego jeden test był pozytywny[26].

8 marca 2020 Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych[27]. 10 marca 2020 dr hab. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego odwołał wszystkie wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020, z wyjątkiem tych odbywających się zdalnie[28]. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzeniem rektora prof. Wojciecha Nowaka odwołano wykłady dla studentów i doktorantów oraz zajęcia wychowania fizycznego[29]. Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas poinformował, że od 11 marca 2020 zostaną wstrzymane „wszelkie formy dydaktyczne” na 14 uczelniach publicznych w województwie dolnośląskim i województwie opolskim[30]. Zarządzeniem rektora prof. Andrzeja Lesickiego zawieszono zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 11 marca 2020 do odwołania[31]. Zajęcia zawieszono również na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach[32] oraz Uniwersytecie Gdańskim[33]. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. działań w sprawie COVID-19[34]. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe[35][36], a w Poznaniu zapadła decyzja, że wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki oraz inne miejskie instytucje zostaną profilaktycznie zamknięte na dwa tygodnie (tj. w okresie od 11 do 24 marca 2020)[37].

Braki produktów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia w jednym z dyskontów w województwie pomorskim (13 marca 2020)
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu z nałożoną maseczką ochronną

11 marca 2020 premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie (kolejno: zdrowia, edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego): Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski, Jarosław Gowin poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych na okres dwóch tygodni (tj. 12–25 marca 2020). Przy czym od czwartku 12 marca 2020 nie było zajęć, ale dzieci mogły przychodzić na zajęcia (jeśli rodzice nie mogli się nimi zająć), a dopiero od poniedziałku było całkowite zamknięcie. Dotyczyło to w szczególności wszystkich szkół (publicznych oraz niepublicznych), przedszkoli, żłobków oraz szkół średnich i uczelni, z wyjątkiem szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych lub socjoterapii, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz szkół przy zakładach poprawczych i karnych[38]. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca 2020 zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego[9]. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski[9]. Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywać miała 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie grozić będzie grzywna w wysokości 5000 złotych. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych[9]. Sposób kontrolowania granic spotkał się z krytyką, ponieważ powodował utrudnienia w ruchu, zmuszając kierowców do czekania w długich kolejkach[39].

17 marca 2020 rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował w Polskim Radiu 24, że występują nieliczne przypadki łamania kwarantanny związanej z zagrożeniem koronawirusem[40]. Na 17 tysięcy osób objętych kwarantanną, policji nie udało się skontrolować około stu osób, z czego w większości z obiektywnych powodów (np. osoby takie już otrzymały ujemne wyniki badań)[40], a osób, które celowo złamały kwarantannę było kilka[40]. Osobom, które nie stosują się do zasad kwarantanny grożą kary: mają tu zastosowanie art. 116 Kodeksu wykroczeń przewidujący karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. złotych oraz art. 161 § 2 Kodeksu karnego przewidujący karę pozbawienia wolności do roku. 20 marca 2020 wprowadzono stan epidemii[41]. 20 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że kara pieniężna za złamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tys. zł[42], zmiana ta została wprowadzona 1 kwietnia 2020[43].

Polskie sądy masowo uchylały kary służące realizacji obostrzeń przeciwpandemicznych, nałożone przez policję bądź sanepid, jako wprowadzone niekonstytucyjnie – rozporządzeniem zamiast ustawą, gdyż tylko ustawą można ograniczyć prawa i wolności obywatelskie[44].

Zdaniem Moniki Płatek, rząd, wprowadzając stan epidemii (określony w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – Dz.U. z 2021 r. poz. 2069) oraz związane z tym ograniczenia praw i wolności obywatelskich, w istocie wprowadził stan nadzwyczajny klęski żywiołowej zgodnie z art. 232 konstytucji, gdyż zarządzone restrykcje mogą być nałożone tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Stan ten może trwać w zasadzie nie dłużej niż 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. Poza tym przez określony w art. 228 ust. 7 konstytucji czas nie mogą odbyć się wybory prezydenckie[45].

24 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem[46]. Wprowadzono m.in. zakaz przemieszczania się oprócz[47]:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej, lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych[47];
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej (też osoby najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych)[47];
 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu[47];
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych[47].

Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo[a] oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób[b]. Zasady te weszły w życie od 25 marca 2020[47].

25 marca 2020 minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o decyzji o przedłużeniu zamknięcia granic, na podstawie prawa międzynarodowego, w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie – o 20 dni do 13 kwietnia 2020 (wcześniejszy okres trwał 10 dni, 15–25 marca 2020)[48][49]. Kamiński zaznaczył, że ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów, który dalej będzie się odbywał swobodnie[48][50][49]. Z kolei komendant główny policji Jarosław Szymczyk poinformował, że przez ostatnią dobę skontrolowano ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną, z czego w 380 przypadkach odnotowano łamanie jej warunków[48].

Zakaz wstępu do parku Południowego we Wrocławiu po wejściu w życie ograniczeń z 1 kwietnia 2020
Żołnierze podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie po wprowadzeniu od 16 kwietnia 2020 nakazu zasłaniania ust i nosa przez osoby przebywające w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej

Od 1 kwietnia 2020 wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem. Osoby poniżej 18. roku życia mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Ponadto parki, bulwary, czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W sklepach i punktach usługowych liczba klientów nie mogła być większa niż trzykrotność kas (dwukrotność okienek w przypadku poczt). We wszystkich marketach i punktach usługowych w godz. 10–12 mogły być obsługiwane tylko osoby powyżej 65. roku życia[51][43]. Każdy sklep miał obowiązek wyposażyć obsługę w środki ochrony osobistej. Klienci w sklepach mogli przebywać tylko w rękawiczkach ochronnych.

20 kwietnia 2020 rozpoczął się I etap znoszenia ograniczeń. Zwiększono limity osób w sklepach, liczbę osób uczestniczących w kulcie religijnym (1 osoba na 15 m2). Zniesiono zakaz przemieszczania się w „celach rekreacyjnych”, zmniejszono ograniczenie poruszania się w przestrzeni publicznej w towarzystwie osoby dorosłej (do 13 lat)[52].

Od 4 maja 2020 w ramach II etapu znoszenia obostrzeń, przywrócono prace centrów handlowych (z reżimem sanitarnymi), bibliotek, muzeów, galerii sztuki, hoteli oraz placówek rehabilitacji leczniczej. Żłobki i przedszkola mogły zostać uruchomione po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

18 maja 2020 nastąpił III etap znoszenia obostrzeń, przywrócono działalność salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Restauracje, bary i kawiarnie przywrócona działalność po spełnieniu wytycznych sanitarnych.

30 maja 2020 nastąpił IV etap znoszenia obostrzeń, zniesiono limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Limit osób zgromadzeń i wesel do 150 osób. Od 6 czerwca wznowiono działalność kin, teatrów, oper, basenów, klubów fitness, parków zabaw i rozrywki, sauny i solaria. Nadal pozostała konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej[53].

8 sierpnia 2020 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadzono regionalne obostrzenia w wybranych powiatach. Powiaty oznaczone kolorem czerwonych (o największych obostrzeniach), powiaty oznaczone kolorem żółtym (o łagodniejszych obostrzeniach) oraz pozostałe powiaty oznaczone kolorem zielonym (bez obostrzeń). Na terenie powiatów oznaczonych kolorem czerwonym zakazano organizowania targów, kongresów, wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych z udziałem publiczności. Na terenie powiatów oznaczonych kolorem żółtym zakazano organizowania targów, kongresów (w maseczkach bez zmian, w pozostałych 1 osoba na 4 m2), wydarzeń kulturalnych (liczba publiczności max 25% miejsc, limit 100 osób), wydarzenia sportowe (liczba publiczności max 25% miejsc)[54].

26 sierpnia 2020 nowym ministrem zdrowia został Adam Niedzielski.

24 października zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020, wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w strefie publicznej, liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu. Zamknięte zostały restauracje, bary (działalność tylko „na wynos”), siłownie, fitnessy, baseny oraz sanatoria. Lekcje w szkołach podstawowych dla klas IV–VIII były zdalne[55].

30 października 2020 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 października 2020, wprowadzono zamknięcie cmentarzy od 31 października do 2 listopada 2020. W tym okresie wstęp na teren nekropolii został zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych[56].

4 listopada 2020: Ze względu na gwałtowny wzrost ilości nowych zarażeń, Rozporządzeniem z 6 listopada 2020 przedłużono obowiązywanie dotychczasowych ograniczeń oraz wprowadzono nowe[57]:

 • Możliwość zamknięcia przedszkoli w razie wystąpienia zagrożenia.
 • Nauka zdalna w klasach 1–3 szkół podstawowych.
 • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4–8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych.
 • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych.
 • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.
 • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych oraz sklepów.
 • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 do 29 listopada 2020.
 • Kościoły: 1 os/15m2.

28 listopada 2020 – ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, częściowe poluzowanie ograniczeń[58]:

 • Przemieszczanie się: dystans 1,5 m od innych osób, ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia.
 • Gastronomia: wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne: funkcjonowanie w reżimie sanitarnym.
 • Biblioteki publiczne i naukowe: możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 os/15 m2.
 • Komunikacja zbiorowa – ograniczenia liczby osób: 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Zgromadzenia i spotkania: maksymalnie 5 osób.
 • Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.
 • Galerie handlowe: przywrócenie usług przy zachowaniu limitów: 1 os/10 m2 dla obiektów do 100 m2, 1 os/15 m2 dla obiektów powyżej 100 m2.

Zawieszone pozostały: wydarzenia kulturalne i kina, hotele (z określonymi wyjątkami), targi i wydarzenia (dozwolone wyłącznie w formie online), wesela, komunie i konsolacje, parki rozrywki, siłownie, kluby fitness, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne.

17 grudnia 2020 podano zasady i ograniczenia obowiązujące od dnia 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021[59]:

 • W nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 obowiązuje zakaz przemieszczania się (poza wymienionymi w ustawie przypadkami).
 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych.
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli.
 • Zamknięte stoki narciarskie.
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
 • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

27 grudnia 2020: W Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19, na początek dla kadry medycznej (tzw. grupa "zero")[60]

11 stycznia 2021: poinformowano o przedłużeniu dotychczasowych restrykcji do 31 stycznia 2021 oraz o przywróceniu nauki w trybie stacjonarnym dla klas I–III szkół podstawowych i o rozpoczęciu od 15 stycznia 2021 rejestracji do szczepień przeciwko COVID-19 kolejnych grup, wg harmonogramu[61]. W tym celu uruchomiono bezpłatną infolinię 989 oraz stronę internetowąhttps://www.gov.pl/web/szczepimysie, na której można było zadeklarować swoją chęć do zaszczepienia się.

18 stycznia 2021 została przywrócona nauka stacjonarna dla klas I–III szkół podstawowych, a także dla uczniów szkół specjalnych[62].

Od 1 lutego 2021: Galerie handlowe, muzea oraz galerie sztuki ponownie otwarte, ale w ścisłym reżimie sanitarnym[63].

Od 12 lutego 2021 otwarte: stoki narciarskie, hotele w reżimie sanitarnym, kina, teatry, opery i filharmonie (przy zajętości do 50% miejsc), baseny, boiska i korty zewnętrzna. Siłownie w dalszym ciągu zamknięte.

25 marca 2021 rząd wprowadził nowe, zaostrzone warunki w związku z III falą pandemii. Zamknięto galerie handlowe, przedszkola, salony fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, sklepy meblowe, żłobki i przedszkola. W placówkach handlowych i pocztowych o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych obowiązywał limit – jedna osoba na 20 m2. Nowe ograniczenia obowiązywały od 27 marca do 18 kwietnia 2021[64].

19 kwietnia 2021 zezwolono na otwarcie przedszkoli, żłobków oraz dozwolono rywalizację sportową w grupach do 25 osób na otwartej przestrzeni. W maju 2021 w związku ze spadkiem liczby zakażeń zniesiono większość obostrzeń (otwarto miejsca kultury, stadiony, szkoły, itp oraz zniesiono limity w transporcie. Już na początku czerwca 2021 cała gospodarka została poluzowana. W związku z rozwojem 4 fali rząd planuje wprowadzić podział powiatów na strefy(zielona żółta czerwona) Podział ten nie będzie jednak w głównej mierze zależał od zachorowań ale od wyszczepienia populacji danego powiatu.

28 marca 2022 zniesiono nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem placówek medycznych i aptek oraz obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę, natomiast zakażony będzie zobowiązany do izolacji, dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku zakażenia chorobą zakaźną[65].

Szpitale tymczasowe[edytuj | edytuj kod]

W związku z rozwojem II fali epidemii, rząd zadecydował o utworzeniu szpitali tymczasowych dla pacjentów z COVID-19 (zwanych żargonowo szpitalami dedykowanymi dla pacjentów z COVID-19). Pierwszy szpital został otwarty 29 października 2020 na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie[66], z czasem w każdym województwie powstał co najmniej jeden obiekt tego typu[67].

Raportowanie liczby przypadków zakażenia[edytuj | edytuj kod]

25 marca 2020 WHO wprowadziła rekomendacje dotyczące klasyfikowania chorych i zgonów[68] zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 wraz z wprowadzeniem dwóch nowych kodów dla przypadków COVID-19 potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz podejrzenia lub prawdopodobieństwa zakażenia SARS-CoV-2. Pomimo to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) opublikował dzień później niezgodne z nimi wytyczne[69] nakazujące stosować jeden kod (U07.1) dotyczący jedynie przypadków potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 (dodatni wynik testu), wraz z zaleceniem, aby przypadków podejrzewanych nie raportować nawet jako „inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej”.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi wiarygodności informacji o liczbie zgonów spowodowanych nową chorobą[70][71][72] NIZP-PZH opublikował 1 kwietnia 2020 zaktualizowane wytyczne[73] wraz z uzasadnieniem[74] stosowania w Polsce odmiennego od WHO sposobu raportowania przypadków podejrzewanych (ang. suspected) lub prawdopodobnych (ang. probable) zachorowań na COVID-19. Stosowanie w Polsce kodu dotyczącego niepotwierdzonych testami zachorowań (U07.2) ma być ograniczone do przypadków wątpliwego wyniku przeprowadzonego badania molekularnego, z pominięciem przypadków zdiagnozowanych w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny lub epidemiologiczny. PZH uzasadnia takie podejście tym, że wszyscy chorzy przechodzą wcześniej czy później testy molekularne[75], czemu przeczą informacje prasowe o braku wykonywania takich badań w przypadku osób objętych kwarantanną zmarłych przed pobraniem materiału do badań[76]. PZH powołuje także stanowisko Centers for Disease Control and Prevention’s National Center for Health Statistics (CDC/NCHS), które przyspieszyło z 1 października 2020 na 1 kwietnia 2021 wdrożenie w USA jedynie jednego z kodów ICD-10 dla przypadków potwierdzonych laboratoryjnie[77][78], jednak decyzje te nastąpiły przed wydaniem ostatecznych rekomendacji WHO w tym temacie.

Ostateczną klasyfikację przyczyny zgonu w Polsce określa 16 lekarzy – koderów, którzy w razie wątpliwości kontaktują się z lekarzem stwierdzającym zgon[73].

Ustawa specjalna[edytuj | edytuj kod]

2 marca 2020 została uchwalona przez Sejm RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nazywana zwyczajowo specustawą koronawirusową. Weszła w życie 8 marca 2020[79]. Nowelizuje ona szereg ustaw, m.in. ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, i umożliwia użycie w walce z COVID-19 i jego skutkami środków administracyjnych, budżetowych i epidemiologicznych[c][80].

Profesor Jerzy Zajadło skrytykował specustawę, która według niego ustanawiała bardzo niejasno obowiązki oraz uprawnienia organów rządowych. Uznał ustawę za pretekst do wprowadzenia stałego stanu wyjątkowego w Polsce w wyniku groźby epidemii[80]. Była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska również skrytykowała ustawę za to, że pozwala ona wprowadzić 180-dniowy nowy stan nadzwyczajny, podczas gdy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość wprowadzenia stanów nadzwyczajnych na 90 dni[81].

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar za niekonstytucyjne uznał też niektóre zakazy wprowadzone rządowym rozporządzeniem wydanym na podstawie przepisów wprowadzonych tą ustawą – m.in. generalny zakaz przemieszczania się i ograniczenia liczby osób mogących uczestniczyć w kulcie religijnym. Jego zdaniem ograniczenia takie po pierwsze wprowadzono z przekroczeniem delegacji ustawowej, po drugie zaś mogą być one wprowadzane jedynie w stanach nadzwyczajnych, ponieważ naruszają istotę wolności i praw[82].

Testowanie[edytuj | edytuj kod]

WHO[edytuj | edytuj kod]

Podczas wstępu do konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 15 marca 2020[83] dyrektor generalny WHO przedstawił stanowisko odnośnie do testowania na obecność COVID-19:

(...) wszystkie kraje muszą przyjąć kompleksowe podejście. Lecz najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania infekcjom i ratowania ludzkich żyć jest zerwanie łańcuchów zakażenia. I aby to osiągnąć musicie testować i izolować. Nie można walczyć z ogniem z zawiązanymi oczami. I nie można powstrzymać pandemii, jeżeli nie wiemy, kto jest zakażony. Mamy prosty przekaz dla wszystkich krajów: testować, testować, testować. Testować każdy podejrzany przypadek. (…) Jeszcze raz, nasz kluczowy przekaz to: testować, testować, testować.

Podczas wstępu do konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 ponownie podkreślił te same zalecenia WHO od początków pandemii[84].

Zatrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 wymaga zidentyfikowania i wykonania testów dla wszystkich podejrzanych przypadków tak aby potwierdzone przypadki mogły być niezwłocznie i efektywnie odizolowane oraz otrzymały odpowiednią opiekę. Wszystkie bliskie kontakty z potwierdzonym przypadkiem muszą być natychmiast zidentyfikowane aby mogły być poddane kwarantannie i monitorowane przez okres 14 dniowej inkubacji wirusa. Jak tylko podejrzane przypadki są zidentyfikowane powinny być natychmiast przetestowane w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji COVID-19[85]. Pracownicy ochrony zdrowia którzy mieli kontakt z potwierdzonym przypadkiem powinni być przetestowani po 14 dniach kwarantanny niezależne od wystąpienia u nich symptomów choroby[86]. Podejrzany przypadek jest zdefiniowany jako:

 • pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz historią podczas 14 dni przed wystąpieniem symptomów podróży lub przebywania w obszarze gdzie raportowano lokalne zakażenia COVID-19;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz mający kontakt z potwierdzonym lub podejrzanym przypadkiem w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem symptomów;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego, wymagającego hospitalizacji oraz przy braku alternatywnej diagnozy w pełni wyjaśniającej symptomy[87],

30 marca 2020 na konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Maria Van Kerkhove w odpowiedzi na pytanie odnośnie do liczby testów stwierdziła, że tam, gdzie testy były wykonywane na szeroką skalę, liczba pozytywnych wyników stanowiła 3% do 12% ze wszystkich wykonanych testów. Przy bardzo małej liczbie otrzymywanych pozytywnych wyników ze wszystkich przeprowadzonych testów, istnieje jednak możliwość, że testy wykonywane są nie tam gdzie trzeba, więc potrzebna jest ostrożność i utrzymanie poziomu testowania. W kontekście tego, że niektóre kraje mają ograniczone możliwości testowania, zadowalającym dla nich wyznacznikiem liczby testów jest osiągnięcie poziomu nie więcej niż 9% wyników pozytywnych (1 wynik pozytywny na 10 testów), ponieważ przy znacznie większym procencie wyników pozytywnych prawdopodobnie wiele rzeczywistych przypadków pozostaje niewykryta[88]. W Polsce (według danych z 9 maja 2020) poziom pozytywnych wyników to 3,3% (1 wynik pozytywny na 30 testów). W krajach Europy poziom pozytywnych wyników testów jest pomiędzy 0,8% (Litwa) a 17% (Wielka Brytania)[89].

Testowanie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 poziom wykrywalności wynosił ok. 5%[potrzebny przypis]. W kwietniu 2020 uzyskiwano średnio około 350 pozytywnych wyników dziennie, przy liczbie testów od 4,4 tys./d do 14,5 tys./d[potrzebny przypis].

Z danych raportowanych przez WSSE Katowice wynika, że liczba testów raportowanych przez MZ nie uwzględnia liczby próbek pobranych na Śląsku w dniach 5, 6 i 7 czerwca 2020. W tych dniach wykryto na Śląsku, odpowiednio 177, 351 i 325 nowych przypadków.

9 czerwca 2020 WSSE Katowice podało „liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 104 303 – liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 69 755[90]. Badania przesiewowe oznaczają m.in. że próbki są badane w laboratoriach poza województwem śląskim z powodu zbyt dużej liczby próbek.

8 sierpnia 2020 Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na Twitterze podało komunikat: „Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań”[91].

3 września 2020 Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w systemie testowania, priorytetem będzie testowanie osób, które wykazują objawy COVID-19, czyli pacjentów z gorączką, kaszlem i problemami z oddychaniem[92]. Zmiana ta spowodowała, że stosunek liczby wykrytych zakażeń do liczby wykonanych testów znacząco się podwyższył i w listopadzie 2020 doszedł do 50%. Wskazywanie pacjentów do testów przez lekarzy POZ, niepracujących w weekendy, spowodowało także zmniejszenie wykrywanych przypadków w sobotę, niedzielę i poniedziałek w stosunku do innych dni tygodnia.

Rzecznik Praw Obywatelskich[edytuj | edytuj kod]

Na początku kwietnia 2020 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę laboratoriów oraz laborantów[93]. Ponadto, zdaniem RPO, personel pracuje po godzinach, a placówki nie są w stanie przebadać wszystkich, którzy mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia[93].

Media[edytuj | edytuj kod]

18 marca 2020 polskie laboratoria wykonywać mogły 3 tysiące testów na dobę, ale wykorzystywano tylko około połowy ich możliwości[94]. Na początku kwietnia 2020 wykonywano ponad pięć tysięcy testów dziennie, co jednak przez część portali specjalistycznych zostało uznane za niewystarczające[95] (liczba wykonanych do połowy kwietnia 2020 testów w Polsce wyniosła 4,12 na tysiąc mieszkańców, a np. w Czechach wykonano ich trzy razy więcej – 12,37 na tysiąc), co wpływa na liczbę wykrytych zakażeń. Mniej testów niż w Polsce (do połowy kwietnia 2020) wykonano tylko w Grecji i Rumunii oraz na Węgrzech (odpowiednio: 3,36 i 3,62 oraz 3,72 testów na tysiąc mieszkańców)[96][97].

Ministerstwo Zdrowia komunikowało w połowie kwietnia 2020, że zdolność polskich laboratoriów sięga 20 tysięcy testów dziennie; 10 i 11 kwietnia 2020 wykorzystano te możliwości w przybliżeniu w połowie (wykonując po około 11 tysięcy testów w tych dwóch dniach), ale w kolejnych czterech dobach już znacznie mniej i znacząco poniżej możliwości laboratoriów (kolejno 8,4 tys., 5,6 tys. 4,7 tys. i 8,1 tys.)[96][97]. Rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusewicz wyjaśnił to niewykorzystanie zdolności laboratoriów faktem, iż to lekarze nie zlecają dostatecznej liczby testów; wypowiedź ta jednak spotkała się z krytyką środowisk lekarskich[98], które wskazywały z jednej strony na brak jasnych wytycznych zlecania badań na obecność koronawirusa[99], ale ponadto także na braki w zaopatrzeniu w niezbędne do pobierania próbek narzędzia, tzw. „wymazówki[100].

Przyczyny klastrowego przebiegu pandemii[edytuj | edytuj kod]

Poluzowanie zasad sanitarnych począwszy od 4 maja 2020 po około 40 dniach spowodowało wyraźne klasterowanie (koncentrowanie się) nowych ognisk zakażeń (m.in. kopalnie na Górnym Śląsku, zakłady pracy, duże spotkania towarzyskie jak komunie czy wesela).

Wyniki badań opublikowanych przez GUS w 2014 roku wskazują, że w Polsce do pracy dojeżdża 3,1 mln pracowników najemnych, przy czym najbardziej mobilni są mieszkańcy województw śląskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i małopolskiego, co wynika przede wszystkim z sąsiedztwa dużego ośrodka miejskiego, przyciągającego do pracy ludność okolicznych gmin.

20 maja 2020 – Województwo śląskie to pierwszy region w Polsce, w którym liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 6 tysięcy.

8 czerwca 2020 wstrzymanie wydobycia w dwunastu śląskich kopalniach – dwóch kopalniach JSW i dziesięciu zakładach PGG.

7 sierpnia 2020 resort zdrowia przedstawił szczegóły obostrzeń, jakie będą obowiązywać w powiatach, w których notuje się najwięcej nowych przypadków zakażenia. Zaostrzone rygory będą dotyczyć dziewiętnastu powiatów w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i podkarpackim[101].

Śląscy naukowcy stwierdzili, że ze społeczno-gospodarczego punktu widzenia zasadniczą rolę w rozprzestrzenianiu się epidemii odgrywa wysoka gęstość zaludnienia i wskaźnik urbanizacji w regionie (w miastach mieszka 78 proc. ludności; na jeden kilometr kwadratowy przypada 365 osób), złożony i połączony zespół osadniczy typu konurbacja, a także lokalizacja wielu podmiotów gospodarczych, w tym dużych przedsiębiorstw z różnych branż. Nie bez znaczenia jest także liczba placówek zdrowotnych, zwłaszcza szpitali i ich rozmieszczenie w regionie (79 szpitali tylko w centralnej części regionu) oraz domów opieki koncentrujących ludzi starszych i z problemami zdrowotnymi[102].

Liczba zakażeń w województwie śląskim na tle Polski[edytuj | edytuj kod]

Liczba nowych przypadków na milion mieszkańców w okresie największych zakażeń w województwie śląskim.

Szczepienia przeciw COVID-19[edytuj | edytuj kod]

Eksperymentalne sposoby leczenia COVID-19[edytuj | edytuj kod]

Dezinformacja[edytuj | edytuj kod]

Zarys zjawiska[edytuj | edytuj kod]

W przestrzeni informacyjnej pojawiło się szereg nieprawdziwych informacji, prób oszustw i wprowadzania w błąd, związanych z wystąpieniem zakażeń wirusem SARS-COV-2 (pandemii COVID-19) w Polsce. Nieprawdziwe informacje obejmują m.in. fałszywe tezy o pochodzeniu wirusa, sposobie diagnozowania, zapobiegania i leczenia choroby, działaniach podejmowanych (lub też niepodejmowanych) przez władze i państwowe organy sanitarne, oraz rozwoju sytuacji. Podejmowane są próby oszustw (wyłudzeń) i wprowadzania w błąd, które polegają m.in. na: wysyłaniu fałszywych SMS od osób podszywających się pod instytucje państwowe, publikacji fałszywych map, sensacyjnych nagłówków prowadzących do szkodliwych stron usiłujących wyłudzić dostęp do kont i numerów kart kredytowych oraz próbach sprzedaży produktów rzekomo „zapobiegających zakażeniu koronawirusem”[103][104].

Walka z dezinformacją[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec marca 2020 Komisja Europejska (KE) poinformowała o fałszywych informacjach „będących częścią zaplanowanych kampanii dezinformacyjnych[105][106]. KE zaleciła postępowanie według zaleceń krajowych służb zdrowia poszczególnych państw UE[107] oraz czerpanie informacji na temat pandemii COVID-19 wyłącznie z wiarygodnych źródeł jak np. strony organizacji unijnych i międzynarodowych – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)[105]. KE poinformowała o zwalczaniu dezinformacji w ścisłej współpracy z platformami internetowymi poprzez:

 • promowanie wiarygodnych źródeł;
 • degradowanie informacji, które po sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd;
 • usuwanie treści nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia[105].

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powołała „Zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa”[108][109]. KE uruchomiła również swoją stronę internetową, na której weryfikowane są pojawiające się informacje dotyczące koronawirusa i obalane fałszywe twierdzenia[106][105].

Protesty przeciwko obostrzeniom[edytuj | edytuj kod]

Transparenty na proteście 2020-08-16 w Warszawie

Obostrzenia wprowadzane przez rząd w związku z pandemią, zwłaszcza zakaz wykonywania niektórych rodzajów działalności gospodarczej i powszechny obowiązek zasłania ust i nosa w miejscach publicznych, spotkały się ze sprzeciwem niektórych środowisk[110]. W okresie od kwietnia 2021 do czerwca 2021 odbywały się protesty pod nazwą „Strajk Przedsiębiorców”, organizowane m.in. przez Pawła Tanajno[111]. Część tych protestów była tłumiona przez Policję[112].

W dniu 16 sierpnia 2020 odbył się w Warszawie protest pod hasłem „Stop Plandemii”. Protestujący domagali się zniesienia obostrzeń i dymisji Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego[113]. Organizatorem protestu była Justyna Socha ze stowarzyszenia „Stop Nop” oraz grupa Komisja śledcza COVID-19. Na proteście przemawiali też poseł na Sejm Grzegorz Braun, wokalista Iwan Komarenko i słowacki europarlamentarzysta Milan Uhrík[114].

Kolejny protest odbył się w dniu 12 września 2020[115]. W dniu 10 października 2020 protesty odbyły się w całej Polsce; w kilku miastach zgromadzenia zostały rozwiązane z powodu nieprzestrzegania przepisów sanitarnych[116].

24 października 2020 w Warszawie na Placu Defilad zorganizowano protest pod hasłem „Międzynarodowy Marsz o Wolność”. Policja użyła wobec protestujących środków przymusu bezpośredniego[117]. Zatrzymano ponad 100 osób[118].

Kolejny ogólnopolski protest odbył się 20 marca 2021 w Warszawie na Placu Defilad. Zgromadzenie zostało rozwiązane decyzją władz miasta[119], zaś protestujący w mniejszych grupkach udali się na Pole Mokotowskie, gdzie pierwotnie planowane było zakończenie przemarszu[120]. Tam doszło do starć z Policją[121].

Otwieranie lokali wbrew obostrzeniom[edytuj | edytuj kod]

Począwszy od stycznia 2021 roku prowadzona jest akcja przedsiębiorców pod hasłem „OtwieraMY”, polegająca na prowadzeniu działalności gospodarczej mimo wprowadzonych zakazów[122]. Stworzono interaktywną mapę działających obiektów – głównie z branży gastronomicznej, hotelarskiej i rozrywkowej[123]. Jarosław Foremny – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie stwierdził, że inspekcja sanitarna nie jest w stanie opanować „pospolitego ruszenia” restauratorów[124]. W otwierających się lokalach w całym kraju prowadzone są jednak kontrole[125]. Przedsiębiorcy na potwierdzenie legalności swoich działań przytaczają wyrok sądu w Opolu, stwierdzający, że wolności konstytucyjne (w tym wolność prowadzenia działalności gospodarczej) nie mogą być ograniczone rozporządzeniem[126].

"Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej "[127].

We Wrocławiu, po kilkukrotnych interwencjach w otwartych klubach, Policja prowadziła działania uniemożliwiające klientom wstęp do środka, została również zawiadomiona prokuratura[128]. Natomiast w Rybniku doszło do starć klientów klubu muzycznego z Policją[129].

Pandemia i rasizm[edytuj | edytuj kod]

W maju 2020 roku Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” opublikowało raport pt. „Wirus nienawiści: Brunatna Księga czasu epidemii”, dokumentujący akty rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, do jakich doszło w kontekście koronawirusa w Polsce. Raport zarejestrował przypadki napaści na przedstawicieli mniejszości, obwinianych o roznoszenie wirusa, a także przejawy mowy nienawiści i teorie spiskowe na temat epidemii szerzone przez skrajną prawicę[130].

Dane statystyczne[edytuj | edytuj kod]

Dane statystyczne w kraju w 2020[edytuj | edytuj kod]

Do 3 marca 2020

19 lutego 2020 było hospitalizowanych 12 osób „w związku z podejrzeniem zakażenia”, 13 zostało poddanych kwarantannie domowej, a stan 1000 pacjentów był monitorowany przez służby sanitarne[131]. 27 lutego 2020 47 osób było hospitalizowanych, 55 poddanych kwarantannie domowej, a ponad 1500 monitorowanych przez służby sanitarne[16]. Do 3 marca 2020 zostało wykonanych 559 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, wszystkie z wynikiem negatywnym[132].

Od 4 marca 2020
Animacja mapy Polski z podziałem administracyjnym na województwa, w których potwierdzono przypadki zakażeń SARS-CoV-2 (od 4 marca do 2 kwietnia 2020)

     100–999 potwierdzonych przypadków

     10–99 potwierdzonych przypadków

     2–9 potwierdzonych przypadków

     1 potwierdzony przypadek

Most Przyjaźni w Cieszynie podczas pandemii COVID-19
W Bursie Akademickiej w Przysieku pod Toruniem utworzono Ośrodek Wytchnieniowy dla pracowników służby zdrowa z Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego
Marzec 2020 roku
 • 4 marcaMinisterstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce[133][1]. Pacjentem zero był 66-letni Mieczysław Opałka[134], który wrócił do Polski z wyjazdu do Westfalii (Niemcy) i 2 marca trafił do szpitala w Zielonej Górze[1].
 • 6 marca – minister Łukasz Szumowski potwierdził 4 nowe przypadki zakażenia: jeden pacjent hospitalizowany w Ostródzie, związany z „pacjentem zero” z Cybinki (obaj podróżowali tym samym autobusem); dwóch pacjentów w Szczecinie, którzy wrócili samochodem z Włoch; oraz jeden pacjent we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii[26].
 • 7 marca – Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 u osoby, która podróżowała autobusem z „pacjentem zero”[135].
 • 8 marca – powiadomiono najpierw o 5 nowych zakażeniach[136]. Hospitalizowanych było 146 osób, 1548 było objętych kwarantanną, natomiast 6409 osób nadzorem epidemiologicznym[137].
 • 9 marca – stwierdzono zakażenie u 17 osób (w tym pierwszy przypadek zakażenia w województwie wielkopolskim)[138]. 467 osób było hospitalizowanych, 1014 było objętych kwarantanną, a 7110 osób nadzorem epidemiologicznym[139].
 • 10 marca – poinformowano o 5 kolejnych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19, w tym o pierwszym przypadku w województwie lubelskim[140]. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wykryciu wirusa u gen. Jarosława Miki, który przebywał wcześniej w Niemczech[141]. Tego dnia 220 osób było hospitalizowanych, 1055 osób objętych kwarantanną, a 9366 osób nadzorem epidemiologicznym[142].
 • 11 marca – poinformowano o 9 nowych przypadkach zakażenia (w tym pierwszy przypadek w województwie opolskim i w województwie łódzkim[143]). Hospitalizowanych było 317 pacjentów, 1193 osoby objętych kwarantanną, a 11 524 osoby nadzorem epidemiologicznym[144].
 • 12 marca – przybyło 20 nowych przypadków zakażenia[145]. Hospitalizowane były 384 osoby, 2736 osób było objętych kwarantanną, a nadzorem epidemiologicznym 14 841 osób[146]. Tego samego dnia poinformowano o pierwszym przypadku śmiertelnym w Polsce: 57-letniej kobiecie, pochodzącej ze wsi Czapury[147].
 • 13 marca – zmarła druga osoba[148] oraz poinformowano o 17 nowych przypadkach zakażenia[149]. Hospitalizowanych było 521 osób, 3151 było objętych kwarantanną, natomiast 17 784 osoby nadzorem epidemiologicznym[150].
 • 14 marca – poinformowano o 36 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszym przypadku zakażenia w województwie świętokrzyskim i w województwie pomorskim[151]) oraz o trzeciej ofierze śmiertelnej[152]. Tego samego dnia Główny Inspektor Sanitarny ogłosił, że u 13 zakażonych pacjentów ustąpiły objawy choroby[153].
 • 15 marca – liczba zakażeń wzrosła do 125[154].
 • 16 marca – potwierdzono łącznie 177 przypadków, wśród nich minister środowiska Michał Woś. W szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba[155].
 • 17 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 61 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszych 8 przypadków zakażenia w województwie kujawsko-pomorskim i pierwszym przypadku zakażenia w województwie podlaskim) (łącznie 238)[156] i o śmierci piątej osoby[157][158]. Tego samego dnia poinformowano o wyleczeniu „pacjenta zero”[159].
 • 18 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 49 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 287)[160].
 • 19 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 68 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 355)[d][161].
 • 20 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 70 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 425)[162]. Szpital w Zielonej Górze opuścił „pacjent zero”[163].
 • 21 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 111 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 536).
 • 22 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 98 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 634)[164] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7 zmarłych)[165].
 • 23 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 115 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 749)[166] oraz o 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 8 zmarłych)[167].
 • 24 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 901)[168] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 zmarłych)[168].
 • 25 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1051)[169] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 zmarłych)[169].
 • 26 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1221)[170] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 16 zmarłych)[171].
 • 27 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 168 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1389)[172].
 • 28 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 249 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1638)[173] oraz o dwóch ofiarach śmiertelnych (łącznie 18 zmarłych)[173].
 • 29 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 224 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1862) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 22 zmarłych)[174].
 • 30 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2055) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 31 zmarłych)[175].
 • 31 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 256 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2311) oraz 2 o ofiarach śmiertelnych (łącznie 33 zmarłych)[176].
Kwiecień 2020 roku
 • 1 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 243 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2554) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 43). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 47 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[177].
 • 2 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 392 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2946) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 57)[178].
 • 3 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 3383) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 71)[179].
 • 4 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało[e] o 244 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 3627) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 79). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 116 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[180].
 • 5 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 475 przypadkach zakażenia (łącznie 4102), o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 94)[181], 134 osoby wyzdrowiały[137].
 • 6 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 4413) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 107)[182], 162 osoby wyzdrowiały, 2444 osoby jest hospitalizowanych, 143 256 osób jest objęte kwarantanną, a 37 295 nadzorem epidemiologicznym[137].
 • 7 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 435 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 4848) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 129), 191 osób wyzdrowiało, 2476 hospitalizowane, 148 130 jest objętych kwarantanną, a 36 391 nadzorem epidemiologicznym[183][137].
 • 8 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 357 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5205) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 159), 222 osoby wyzdrowiały, 2425 hospitalizowane, 153 390 jest objętych kwarantanną, a 33 273 nadzorem epidemiologicznym[184][137].
 • 9 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5575) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 174), 284 osoby wyzdrowiały, 2473 są hospitalizowane, 152 898 jest objętych kwarantanną, a 33 989 nadzorem epidemiologicznym[185][137].
 • 10 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5955) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 181), 318 osób wyzdrowiało, 2409 jest hospitalizowanych, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 879 nadzorem epidemiologicznym[186][187].
 • 11 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6356) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 208), 375 osób wyzdrowiało, 2426 jest hospitalizowanych, 166 973 są objęte kwarantanną, a 31 370 nadzorem epidemiologicznym[188].
 • 12 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Wielkanoc o 318 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6674) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 232), kolejne 64 osoby wyzdrowiały (łącznie 439), 2481 jest hospitalizowanych, 162 974 jest objętych kwarantanną, a 30 982 nadzorem epidemiologicznym[189].
 • 13 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Poniedziałek Wielkanocny o 260 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6934) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 245), kolejne 48 osoby wyzdrowiały (łącznie 487), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[137].
 • 14 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7202) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 263), kolejne 131 osób wyzdrowiało (łącznie 618), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[190][137].
 • 15 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7582) oraz o 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 286), kolejne 50 osób wyzdrowiało (łącznie 668), 2499 jest hospitalizowanych, 144 875 jest objętych kwarantanną, a 28 084 nadzorem epidemiologicznym[191][192].
 • 16 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 336 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7918) oraz o 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 314), kolejne 106 osób wyzdrowiało (łącznie 774), 2607 jest hospitalizowanych, 142 220 jest objętych kwarantanną i o 25 923 objętych nadzorem epidemiologicznym[193].
 • 17 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 461 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 8379) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 332), kolejne 92 osoby wyzdrowiało (łącznie 866), 2673 jest hospitalizowanych, 138 004 jest objętych kwarantanną, a 25 773 nadzorem epidemiologicznym[137]. Wśród potwierdzonych przypadków, 50 osób zakażonych znajdowało się w Domu pomocy społecznej w Kaliszu, z czego 19 osób to pracownicy, którzy trafili na izolację domową[194]. Według danych dyrekcji tego DPS-u do 17 kwietnia w placówce tej zmarło 7 pensjonariuszy[195].
 • 18 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 8742) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 347), kolejne 115 osób wyzdrowiało (łącznie 981), 2725 jest hospitalizowanych, 118 361 jest objętych kwarantanną, a 25 273 nadzorem epidemiologicznym[137].
 • 19 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 545 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 9287) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 360), kolejne 59 osób wyzdrowiało (łącznie 1040), 2482 jest hospitalizowanych, 124 311 jest objętych kwarantanną, a 17 436 nadzorem epidemiologicznym[137].
 • 20 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 306 nowych przypadków zakażeń (łącznie 9593) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 380), kolejne 93 osoby wyzdrowiało (łącznie 1133), 2511 jest hospitalizowanych, 111 079 jest objętych kwarantanną, a 17 266 nadzorem epidemiologicznym[196][197]. Według informacji udzielonych tego dnia przez minister pracy Marlenę Maląg epidemia dotarła do 24 placówek DPS na terenie Polski. Liczba zakażonych to 311 osób, co stanowi jedynie 0,36% mieszkańców wszystkich DPS w kraju[198].
 • 21 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 263 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 9856) oraz o 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 401), kolejne 164 osoby wyzdrowiało (łącznie 1297), 2914 jest hospitalizowanych, 105 602 jest objętych kwarantanną, a 21 364 nadzorem epidemiologicznym[199].
 • 22 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 169) oraz 25 ofiarach śmiertelnych (łącznie 426), kolejne 216 osób wyzdrowiało (łącznie 1513), 3505 jest hospitalizowanych, 98 020 jest objętych kwarantanną, a 22 731 nadzorem epidemiologicznym.
 • 23 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 342 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 511) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 454), kolejne 227 osób wyzdrowiało (łącznie 1740), 3099 jest hospitalizowanych, 103 129 jest objętych kwarantanną, a 21 781 nadzorem epidemiologicznym.
 • 24 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 892) oraz 40 ofiarach śmiertelnych (łącznie 494), kolejne 204 osoby wyzdrowiały (łącznie 1944), 3095 jest hospitalizowanych, 97 905 jest objętych kwarantanną, a 20 546 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 273) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 524), kolejne 182 osoby wyzdrowiały (łącznie 2126), 2821 jest hospitalizowanych, 87 003 jest objętych kwarantanną, a 19 653 nadzorem epidemiologicznym.
 • 26 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 344 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 617) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 535[f]), kolejne 139 osób wyzdrowiało (łącznie 2265), 2749 jest hospitalizowanych, 79 656 jest objętych kwarantanną, a 19 116 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 902) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 562), kolejne 201 osób wyzdrowiało (łącznie 2466), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[2][200][201].
 • 28 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 12 218) oraz 34 ofiarach śmiertelnych (łącznie 596), kolejne 189 osób wyzdrowiało (łącznie 2655), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[2][200][201].
 • 30 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 12 877[g]), oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 644), kolejne 211 osób wyzdrowiało (łącznie 3236), 3012 jest hospitalizowanych, 88 265 jest objętych kwarantanną, a 18 874 nadzorem epidemiologicznym.
Maj 2020 roku
Data Zakażenia Zgony Wyzdrowienia Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór sanitarno-
epidemiologiczny
nowe łącznie nowe łącznie nowe łącznie
1.05 228 13 105 7 651 255 3491 2789 92 458 18 433
2.05 270 13 375 13 664 271 3762 2649 95 625 18 383
3.05 318 13 693 15 678[h] 183 3945 2761 96 612 18 306
4.05 313 14 006 20 698 150 4095 2653 96 699 17 785
5.05 425 14 431 19 716[i] 185 4280 2738 100 765 17 291
6.05 311 14 740[j] 18 733[k] 375 4655 2760 101 395 17 081
7.05 324 15 047[l] 22 755 207 4862 2711 103 913 16 765
8.05 340 15 366[m] 21 776 322 5184 2758 104 024 17 540
9.05 288 15 651[n] 9 785 253 5437 2768 102 996 17 155
10.05 345 15 996 15 800 261 5698 2658 100 784 17 225
11.05 330 16 326 11 811 118 5816 2598 97 002 17 051
12.05 595 16 921 28 839 315 6131 2571 96 211 17 771
13.05 322 17 204[o] 23 861[p] 279 6410 2648 96 062 18 009
14.05 411 17 615 22 883 286 6696 2538 96 708 18 256
15.05 401 18 016 24 907 222 6918 2579 95 068 18 363
16.05 241 18 257 8 915 257 7175 2407 90 386 18 355
17.05 272 18 529 10 925 276 7451 2459 84 542 18 195
18.05 356 18 885 11 936 177 7628 2544 80 947 18 772
19.05 383 19 268 12 948 275 7903 2490 76 645 18 831
20.05 471 19 739 14 962 280 8183 2414 76 957 18 984
21.05 405 20 143[q] 10 972 269 8452 2330 77 461 19 729
22.05 476 20 619 10 982 279 8731 2261 77 768 19 500
23.05 316 20 931[r] 11 993 246 8977 2271 80 635 19 836
24.05 395 21 326 3 996 217 9194 2242 79 326 19 529
25.05 341 21 631[s] 11 1007 82 9276 2268 78 259 19 529
26.05 445 22 074[t] 17 1024 744 10 020 2171 78 864 19 139
27.05 399 22 473 4 1028 310 10 330 2320 79 007 19 682
28.05 352 22 825 10 1038 230 10 560 2248 79 818 19 373
29.05 333 23 155[u] 13 1051 132 10 692 2035 79 995 18 224
30.05 416 23 571 10 1061 324 11 016 2207 80 182 19 161
31.05 215 23 786[v] 3 1064 255 11 271 2134 78 823 18 947
Czerwiec 2020 roku
Data Zakażenia Zgony Wyzdrowienia Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór sanitarno-
epidemiologiczny
nowe łącznie nowe łącznie
01.06 379 24 165[w] 10 1 074 11 449 2181 77 406 18 859
02.06 236 24 395[x] 18 1 092 11 726 2 219 78 470 18 692
03.06 292 24 687 23 1 115 12 014 2 150 78 691 18 642
04.06 361 25 048 2 1 117 12 227 2 101 79 341 18 721
05.06 362 25 410 20 1 137 12 410 2 085 81 244 19 274
06.06 576 25 986 14[y] 1 151 12 641 2128 81 820 19 994
07.06 575 26 561 4 1 155 12 855 2 007 82 759 20 079
08.06 599 27 160 9 1 164 12 998 1 881 82 921 19 703
09.06 400 27 560 19 1 183 13 196 2 039 84 913 19 496
10.06 282 27 842 23 1 206 13 411 1 993 86 002 19 336
11.06 359 28 201 9 1 215 13 696 1 700 88 074 18 234 [2][200][201]
12.06 376 28 577 7 1 222 13 805 89 609 19 072 [2][200][201]
13.06 440 29 017 15 1 237[203]
14.06 375 29 392 10 1 247[204]
15.06 396 29 788 9 1 256[205]
16.06 407 30 195 16 1 272[206]
17.06 506 30 701 14 1 286[207]
18.06 314 31 015 30 1 316[208]
19.06 356 31 316 18 1 334[209]
20.06 309 31 620 12 1 346[210]
21.06 311 31 931 10 1 356[211]
22.06 296 32 227 3 1 359[212]
23.06 300 32 527 16 1 375[213]
24.06 294 32 821 21 1 396[214]
25.06 298 33 119 16 1 412[215]
26.06 285 33 395 17 1 429[216]
27.06 319 33 714 6 1 435[217]
28.06 193 33 907 4 1 439[218]
29.06 247 34 154 6 1 445[219]
30.06 239 34 393 19 1 463[220]
Lipiec 2020 roku
Data Zakażenia Zgony Wyzdrowienia Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór sanitarno-
epidemiologiczny
nowe łącznie nowe łącznie
1.07 382 34 775 14 1477[221]
2.07 371 35 146 15 1492[222]
3.07 259 35 405 15 1507[223]
4.07 314 35 719 4 1511[224]
5.07 231 35 950 5 1516[225]
6.07 205 36 155 4 1520[226]
7.07 257 36 412 7 1527[227]
8.07 277 36 689 15 1542[228]
9.07 262 36 951 9 1551[229]
10.07 265 37 216 11 1562[230]
11.07 305 37 521 6 1568[231]
12.07 370 37 891 3 1571[232]
13.07 299 38 190 5 1576[233]
14.07 267 38 457 12 1588[234]
15.07 264 38 721 6 1594[235]
16.07 333 39 054 11 1605[236]
17.07 353 39 407 8 1613[237]
18.07 339 39 746 6 1619[238]
19.07 358 40 104 6 1625[239]
20.07 279 40 383 4 1629[240]
21.07 399 40 782 9 1638[241]
22.07 380 41 162 6 1644[242]
23.07 418 41 580 9 1653[243]
24.07 458 42 038 4 1657[244]
25.07 584 42 622 9 1666[245]
26.07 443 43 065 7 1671[246]
27.07 337 43 402 5 1676[247]
28.07 502 43 904 6 1682[248]
29.07 512 44 416 12 1694[249]
30.07 615 45 031 15 1709[250]
31.07 657 45 688 7 1716[251]
Sierpień 2020 roku
Data Zakażenia Zgony Wyzdrowienia Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór sanitarno-
epidemiologiczny
nowe łącznie nowe łącznie
1.08 658 46 346 5 1721[252]
2.08 548 46 894 10 1731[253]
3.08 575 47 469 1 1732[254]
4.08 680 48 149 6 1738[255]
5.08 640 48 789 18 1756[256]
6.08 726 49 515 18 1774[257]
7.08 809 50 324 13 1787 36 041 104 923[258]
8.08 843 51 167 13 1800 36 403 107 229[259]
9.08 624 51 791 7 1807[260]
10.08 619 52 410 2 1809 36 877 104 167 9566[261]
11.08 551 52 961 12 1821 37 150 1985 105 427 9230[262]
12.08 715 53 676 9 1830 37 611[263]
13.08 811 54 487 14 1844[264]
14.08 832 55 319 15 1858[265]
15.08 771 56 090 11 1869[266]
16.08 594 56 684 8 1877 39 130 2035 103 805 9477[267]
17.08 595 57 279 8 1885 39 359 2040 102 970 9305[268]
18.08 597 57 876 11 1898 39 643 2040 103 236 8920[269]
19.08 735 58 611 17 1913 40 099 2097 103 621 8813[270]
20.08 767 59 378 12 1925 40 481 2110 103 961 9034[271]
21.08 903 60 281 13 1938 41 029 2151 103 351 8902[272]
22.08 900 61 181 13 1951 41 661 2189 103 876 8899[273]
23.08 581 61 762 4 1955 42 183 2195 100 006 7892[274]
24.08 548 62 310 5 1960 42 448 2207 98 233 8894[275]
25.08 763 63 073 17 1977 42 784 2167 100 023 8544[276]
26.08 729 63 802 17 1994 43 399 2170 99 705 8947[277]
27.08 887 64 689 16 2010 44 097 2185 101 678 8984[278]
28.08 791 65 480 9 2018 44 785 2221 101 547 8893[279]
29.08 759 66 239 14 2032 45 536 2237 100 845 8817[280]
30.08 631 66 870 1 2033 46 192 2242 98 596 8555[281]
31.08 502 67 372 6 2039 46 638 2249 96 351 8397[282]

6 sierpnia – Po raz pierwszy wprowadzono trzy strefy w powiatach w Polsce – strefy czerwonej, strefy żółtej i strefy zielonej – w zależności od liczby zakażeń w danym powiecie. W strefie czerwonej z największą średnią liczbą zakażeń na 10 000 mieszkańców znalazły się powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski. W strefie żółtej ze średnią liczbą zakażeń znalazły się powiaty: wieruszowski, Jastrzębie-Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, Przemyśl, cieszyński, pińczowski, oświęcimski. Pozostałe powiaty w Polsce, znajdują się w strefie zielonej – z najmniejszą średnią liczbą zakażeń na 10 000 mieszkańców. W zależności od tego w jakiej strefie dany powiat się znajduje, obowiązują w nim stosowne ograniczenia i nakazy