Pandemia COVID-19 w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pandemia COVID-19 w Polsce
Ilustracja
Mapa powiatów z potwierdzonymi przypadkami zakażeń wirusem SARS-CoV-2

     Potwierdzone 1000–9999

     Potwierdzone 100–999

     Potwierdzone 10–99

     Potwierdzone 1–9

     Nie wystąpił żaden przypadek

Ilustracja
Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w województwach na 10 tys. mieszkańców
Choroba COVID-19
Wirus SARS-CoV-2
Lokalizacja  Polska
Pierwsze wystąpienie Zielona Góra[1]
Data wystąpienia od 4 marca 2020[1]
(198 dni temu)
Potwierdzone przypadki 73 047[2][3][4]
Ofiary śmiertelne 2169 [2][3][4]
Strona internetowa
Kontrola temperatury podróżujących na lotnisku Katowice-Pyrzowice
Namioty do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa przed szpitalem we Włocławku
Zamknięcie szkół i jedynie zdalna rekrutacja nowych uczniów
Odwołanie zajęć na uczelniach wyższych
Kolejka przed pocztą po wprowadzeniu przez Pocztę Polską limitu klientów w urzędzie
Ogłoszenie Ministerstwa Cyfryzacji o udostępnieniu bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa” umożliwiającej sprawdzanie obecności w miejscu izolacji bez wizyty policji
Kolejka do ZUS po wprowadzeniu przez urząd limitów obecności wewnątrz
Strefa wydzielona w autobusie miejskim we Włocławku
Komunikat na drzwiach autobusu miejskiego o limicie liczby pasażerów
W autobusach miejskich co drugie miejsce siedzące musi pozostać wolne
Plakat z podziękowaniem dla służby zdrowia we Włocławku
Płyn do dezynfekcji rąk, którego masową produkcję Orlen Oil rozpoczął w marcu 2020 roku[5]
Dozownik środka dezynfekującego w budynku administracji publicznej
Zamknięcie parków miejskich
Kolejka przed Lidlem i profilaktyczna wizyta policji odtwarzającej nagranie z prośbą o sprawne zakupy i zachowanie odległości
Skrzynka podawcza na wnioski ws bezzwrotnej pożyczki dla małych przedsiębiorców w celu zachowania miejsc pracy. Przed budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy
Informacja o limitach obecności w kościołach rzymskokatolickich wraz z zarządzeniem kurii[6]
Pomnik Kościuszki na głównym placu Tomaszowa Mazowieckiego z twarzą zasłoniętą maseczką w ramach akcji edukacyjnej władz miasta
Napis na chodniku we Wrocławiu podczas epidemii COVID-19
Kolejka do fryzjera w pierwszych dniach „odmrażania gospodarki”
Karuzela na monety w centrum handlowym zamknięta do odwołania
Kolejka przed lokalem wyborczym podczas wyborów prezydenckich w czerwcu 2020, w związku z pojedynczym wpuszczaniem wyborców do lokalu

Pandemia COVID-19 w Polsceepidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym koronawirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66-letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec[7][1]. W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego[8], a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny[9][10][11]. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązuje w Polsce stan epidemii[12]. Do 8 września roku 2020 odnotowano 71526 przypadki zakażenia; z czego zmarło 2136 osób, a wyzdrowiało 55910 osób[a].

 Osobny artykuł: Pandemia COVID-19.

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko Chopina w Warszawie, 25 stycznia 2020 wprowadziło specjalne procedury dla pasażerów przylatujących z Chińskiej Republiki Ludowej[13] – zaczęto stosować formularze lokalizacyjne (umożliwiające kontakt z tymi osobami) oraz badania osób z objawami[14].

Od 31 stycznia 2020, w obliczu zwiększającego się zagrożenia z powodu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, polskie organy sanitarne rozpoczęły prowadzenie badań laboratoryjnych wśród pacjentów podejrzanych o bycie zakażonymi wirusem SARS-CoV-2[15][16][17].

W związku z szerzeniem się zachorowań Główny Inspektorat Sanitarny w systematycznie publikowanych komunikatach dla podróżujących ostrzegał przed wyjazdami do krajów z bardzo licznymi ośrodkami zachorowań i zachowywanie szczególnych środków ostrożności oraz unikanie dużych skupisk ludzkich na obszarach, gdzie zachorowania występują[18][19]. W końcu lutego zaczęto wprowadzać w szpitalach zakazy odwiedzin[20].

2 marca Polskie Linie Lotnicze LOT zmniejszyły liczbę lotów do Włoch i Korei Południowej[21]; tego samego dnia lotniczy przewoźnik Ryanair odwołał część lotów do Włoch[22].

6 marca marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwołała na okres 21 dni wizyty delegacji zagranicznych w Sejmie[23]. Tego samego dnia władze Polski zabroniły wywozu z kraju leków i środków medycznych, które mogą się przydać w walce z nowym Koronawirusem[24], a szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, zapowiedział wsparcie dla firm, uruchomienie infolinii dla lekarzy oraz zwolnienie spirytusu (używanego do produkcji środków biobójczych) z akcyzy[25].

W 1. połowie marca 2020, po sześciu latach wstrzymywania się, Polska włączyła się do istniejącego w Unii Europejskiej mechanizmu wspólnych przetargów kryzysowych zakupów środków ochronnych, szczepionek i leków[26].

Profilaktyka i monitorowanie sytuacji[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) bada próbki w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 od 31 stycznia 2020[15]. Na dzień 29 lutego 2020 było to 307 testów (oczekujących 28)[15]. Część próbek przebadał berliński szpital Charité[15]. Badania prowadzone były w dwóch warszawskich laboratoriach: NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie[15]. Przygotowane do badań zostały ośrodki w Olsztynie i we Wrocławiu, a laboratoria w pozostałych miastach w Polsce były w trakcie niezbędnych przygotowywań do rozpoczęcia własnych testów[15]. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie ujawnił portalowi Medonet informacji, jaka jest konkretna liczba wszystkich testów przekazanych do laboratoriów, stwierdzając, że na obecnym etapie jest to liczba wystarczająca, a kolejne będą przekazywane według zapotrzebowania[15]. W innych państwach liczba przebadanych próbek (na dzień 29 lutego 2020) to: w USA około 450, we Francji 800, w Austrii 350 (z zaznaczeniem, że nie wszystkie państwa podają takie dane)[15].

4 marca 2020 na terenie Polski funkcjonowało 9 laboratoriów, w których badano próbki: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie oraz laboratoria w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach[1]. 6 marca 2020 było to 13 laboratoriów, a liczba przeprowadzonych testów wzrosła do 900, w tym pięć wyników było dodatnich[27]. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał informację, że próbki zostały pobrane od wszystkich osób z autobusu, którym „pacjent zero” jechał z Niemiec, z czego jeden test był pozytywny[27].

8 marca Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych[28]. 10 marca dr hab. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego odwołał wszystkie wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020, z wyjątkiem tych odbywających się zdalnie[29]. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzeniem rektora prof. Wojciecha Nowaka odwołano wykłady dla studentów i doktorantów oraz zajęcia wychowania fizycznego[30]. Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas poinformował, że od 11 marca zostaną wstrzymane „wszelkie formy dydaktyczne” na 14 uczelniach publicznych w województwie dolnośląskim i województwie opolskim[31]. Zarządzeniem rektora prof. Andrzeja Lesickiego zawieszono zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 11 marca 2020 do odwołania[32]. Zajęcia zawieszono również na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach[33] oraz Uniwersytecie Gdańskim[34]. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. działań w sprawie COVID-19[35]. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe[36][37], a w Poznaniu zapadła decyzja, że wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki oraz inne miejskie instytucje zostaną profilaktycznie zamknięte na dwa tygodnie (tj. w okresie od 11 do 24 marca)[38].

Braki produktów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia w jednym z dyskontów w województwie pomorskim (13 marca 2020)
Maseczki ochronne stały się artykułem w powszechnej sprzedaży

11 marca premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie (kolejno: zdrowia, edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego): Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski, Jarosław Gowin poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych na okres dwóch tygodni (tj. 12–25 marca). Przy czym od czwartku 12 marca nie było zajęć, ale dzieci mogły przychodzić na zajęcia (jeśli rodzice nie mogli się nimi zająć), a dopiero od poniedziałku było całkowite zamknięcie. Dotyczyło to w szczególności wszystkich szkół (publicznych oraz niepublicznych), przedszkoli, żłobków oraz szkół średnich i uczelni, z wyjątkiem szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych lub socjoterapii, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz szkół przy zakładach poprawczych i karnych[39]. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego[11]. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski[11]. Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywać ma 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie grozić będzie grzywna w wysokości 5000 złotych. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych[11].

17 marca 2020 rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował w Polskim Radiu 24, że występują nieliczne przypadki łamania kwarantanny związanej z zagrożeniem koronawirusem[40]. Na 17 tysięcy osób objętych kwarantanną, policji nie udało się skontrolować około stu osób, z czego w większości z obiektywnych powodów (np. osoby takie już otrzymały ujemne wyniki badań)[40], a osób, które celowo złamały kwarantannę było kilka[40]. Osobom, które nie stosują się do zasad kwarantanny grożą kary: mają tu zastosowanie art. 116 Kodeksu wykroczeń przewidujący karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. złotych oraz art. 161 § 2 Kodeksu karnego przewidujący karę pozbawienia wolności do roku. 20 marca wprowadzono stan epidemii[41]. 20 marca premier na konferencji prasowej zapowiedział, że kara pieniężna za złamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tys. zł[42], zmiana ta została wprowadzona 1 kwietnia[43].

Zdaniem Moniki Płatek, rząd, wprowadzając stan epidemii (określony w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – Dz.U. z 2008 r. nr 234, poz. 1570) oraz związane z tym ograniczenia praw i wolności obywatelskich, w istocie wprowadził stan nadzwyczajny klęski żywiołowej zgodnie z art. 232 konstytucji, gdyż zarządzone restrykcje mogą być nałożone tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Stan ten może trwać w zasadzie nie dłużej niż 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. Poza tym przez określony w art. 228 ust. 7 konstytucji czas nie mogą odbyć się wybory prezydenckie[44].

24 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem[45]. Wprowadzono m.in. zakaz przemieszczania się oprócz[46]:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej, lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych[46];
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej (też osoby najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych)[46];
 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu[46];
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych[46].

Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo[b] oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób[c]. Zasady te weszły w życie od 25 marca 2020[46].

25 marca 2020 minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o decyzji o przedłużeniu zamknięcia granic, na podstawie prawa międzynarodowego, w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie – o 20 dni do 13 kwietnia 2020 (wcześniejszy okres trwał 10 dni, 15–25 marca)[47][48][49]. Kamiński zaznaczył, że ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów, który dalej będzie się odbywał swobodnie[47][48][49]. Z kolei komendant główny policji Jarosław Szymczyk poinformował, że przez ostatnią dobę skontrolowano ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną, z czego w 380 przypadkach odnotowano łamanie jej warunków[47].

Zakaz wstępu do parku Południowego we Wrocławiu po wejściu w życie ograniczeń z 1 kwietnia 2020
Żołnierze podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie po wprowadzeniu od 16 kwietnia 2020 nakazu zasłaniania ust i nosa przez osoby przebywające w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej

Od 1 kwietnia wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Ponadto parki, bulwary, czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W sklepach i punktach usługowych liczba klientów nie może być większa niż trzykrotność kas (dwukrotność okienek w przypadku poczt). We wszystkich marketach i punktach usługowych w godz. 10-12 mogą być obsługiwane tylko osoby powyżej 65. roku życia[50][43]. Każdy sklep ma obowiązek wyposażyć obsługę w środki ochrony osobistej. Klienci w sklepach mogą przebywać tylko w rękawiczkach ochronnych.

Raportowanie liczby przypadków[edytuj | edytuj kod]

25 marca 2020 r. WHO wprowadziła rekomendacje dotyczące klasyfikowania chorych i zgonów[51] zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 wraz z wprowadzeniem dwóch nowych kodów dla przypadków COVID-19 potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz podejrzenia lub prawdopodobieństwa zakażenia SARS-CoV-2. Pomimo to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) opublikował dzień później niezgodne z nimi wytyczne[52] nakazujące stosować jeden kod (U07.1) dotyczący jedynie przypadków potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 (dodatni wynik testu), wraz z zaleceniem, aby przypadków podejrzewanych nie raportować nawet jako „inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej”.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi wiarygodności informacji o liczbie zgonów spowodowanych nową chorobą[53][54][55] NIZP-PZH opublikował 1 kwietnia zaktualizowane wytyczne[56] wraz z uzasadnieniem[57] stosowania w Polsce odmiennego od WHO sposobu raportowania przypadków podejrzewanych (ang. suspected) lub prawdopodobnych (ang. probable) zachorowań na COVID-19. Stosowanie w Polsce kodu dotyczącego niepotwierdzonych testami zachorowań (U07.2) ma być ograniczone do przypadków wątpliwego wyniku przeprowadzonego badania molekularnego, z pominięciem przypadków zdiagnozowanych w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny lub epidemiologiczny. PZH uzasadnia takie podejście tym, że wszyscy chorzy przechodzą wcześniej czy później testy molekularne[58], czemu przeczą informacje prasowe o braku wykonywania takich badań w przypadku osób objętych kwarantanną zmarłych przed pobraniem materiału do badań[59]. PZH powołuje także stanowisko Centers for Disease Control and Prevention’s National Center for Health Statistics (CDC/NCHS), które przyspieszyło z 1 października na 1 kwietnia wdrożenie w USA jedynie jednego z kodów ICD-10 dla przypadków potwierdzonych laboratoryjnie[60][61], jednak decyzje te nastąpiły przed wydaniem ostatecznych rekomendacji WHO w tym temacie.

Ostateczną klasyfikację przyczyny zgonu w Polsce określa 16 lekarzy – koderów, którzy w razie wątpliwości kontaktują się z lekarzem stwierdzającym zgon[56].

Ustawa specjalna[edytuj | edytuj kod]

2 marca 2020 została uchwalona przez Sejm RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nazywana zwyczajowo specustawą koronawirusową. Weszła w życie 8 marca 2020[62]. Nowelizuje ona szereg ustaw, m.in. ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, i umożliwia użycie w walce z COVID-19 i jego skutkami środków administracyjnych, budżetowych i epidemiologicznych[d][63].

Profesor Jerzy Zajadło skrytykował specustawę, która według niego ustanawiała bardzo niejasno obowiązki oraz uprawnienia organów rządowych. Uznał ustawę za pretekst do wprowadzenia stałego stanu wyjątkowego w Polsce w wyniku groźby epidemii[63]. Była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska również skrytykowała ustawę za to, że pozwala ona wprowadzić 180-dniowy nowy stan nadzwyczajny, podczas gdy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość wprowadzenia stanów nadzwyczajnych na 90 dni[64].

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar za niekonstytucyjne uznał też niektóre zakazy wprowadzone rządowym rozporządzeniem wydanym na podstawie przepisów wprowadzonych tą ustawą – m.in. generalny zakaz przemieszczania się i ograniczenia liczby osób mogących uczestniczyć w kulcie religijnym. Jego zdaniem ograniczenia takie po pierwsze wprowadzono z przekroczeniem delegacji ustawowej, po drugie zaś mogą być one wprowadzane jedynie w stanach nadzwyczajnych, ponieważ naruszają istotę wolności i praw[65].

Rozwój zakażeń[edytuj | edytuj kod]

Do 4 marca 2020[edytuj | edytuj kod]

19 lutego 2020 było hospitalizowanych 12 osób „w związku z podejrzeniem zakażenia”, 13 zostało poddanych kwarantannie domowej, a stan 1000 pacjentów był monitorowany przez służby zdrowia[66]. 27 lutego 2020 47 osób było hospitalizowanych, 55 poddanych kwarantannie domowej, a ponad 1500 monitorowanych przez służby zdrowia[17]. Do 3 marca 2020 zostało wykonanych 559 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, wszystkie z wynikiem negatywnym[67].

Od 4 marca 2020[edytuj | edytuj kod]

Animacja mapy Polski z podziałem administracyjnym na województwa, w których potwierdzono przypadki zakażeń SARS-CoV-2 (od 4 marca do 2 kwietnia 2020)[68]

     100–999 potwierdzonych przypadków

     10–99 potwierdzonych przypadków

     2–9 potwierdzonych przypadków

     1 potwierdzony przypadek

Most Przyjaźni w Cieszynie podczas pandemii COVID-19
W Bursie Akademickiej w Przysieku pod Toruniem utworzono Ośrodek Wytchnieniowy dla pracowników służby zdrowa z Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego
Mazowiecki Szpital Bródnowski podczas przyjęcia pacjenta na oddział

Marzec[edytuj | edytuj kod]

 • 4 marcaMinisterstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce[69][1]. Pacjentem zero był 66-letni Mieczysław Opałka[70], który wrócił do Polski z wyjazdu do Westfalii (Niemcy) i 2 marca trafił do szpitala w Zielonej Górze[1].
 • 6 marca – minister Łukasz Szumowski potwierdził 4 nowe przypadki zakażenia: jeden pacjent hospitalizowany w Ostródzie, związany z „pacjentem zero” z Cybinki (obaj podróżowali tym samym autobusem); dwóch pacjentów w Szczecinie, którzy wrócili samochodem z Włoch; oraz jeden pacjent we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii[27].
 • 7 marca – Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 u osoby, która podróżowała autobusem z „pacjentem zero”[71].
 • 8 marca – powiadomiono najpierw o 5 nowych zakażeniach[72]. Hospitalizowanych było 146 osób, 1548 było objętych kwarantanną, natomiast 6409 – nadzorem epidemiologicznym[73].
 • 9 marca – stwierdzono zakażenie u 17 osób (w tym pierwszy przypadek zarażenia w województwie wielkopolskim)[74]. 467 osób było hospitalizowanych, 1014 było objętych kwarantanną, a 7110 – nadzorem epidemiologicznym[75].
 • 10 marca – poinformowano o 5 kolejnych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19, w tym o pierwszym przypadku w województwie lubelskim[76]. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wykryciu wirusa u gen. Jarosława Miki, który przebywał wcześniej w Niemczech[77]. Tego dnia 220 osób było hospitalizowanych, 1055 – objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym[78].
 • 11 marca – poinformowano o 9 nowych przypadkach zakażenia (w tym pierwszy przypadek w województwie opolskim i w województwie łódzkim[79]). Hospitalizowanych było 317 pacjentów, 1193 – objętych kwarantanną, a 11 524 – nadzorem epidemiologicznym[80].
 • 12 marca – przybyło 20 nowych przypadków zakażenia[81]. Hospitalizowane były 384 osoby, 2736 było objętych kwarantanną, a nadzorem epidemiologicznym – 14 841 osób[82]. Tego samego dnia poinformowano o pierwszym przypadku śmiertelnym w Polsce: 57-letniej kobiecie, pochodzącej ze wsi Czapury[83].
 • 13 marca – zmarła druga osoba[84] oraz poinformowano o 17 nowych przypadkach zakażenia[85]. Hospitalizowanych było 521 osób, 3151 było objętych kwarantanną, natomiast 17 784 – nadzorem epidemiologicznym[86].
 • 14 marca – poinformowano o 36 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszym przypadku zakażenia w województwie świętokrzyskim i w województwie pomorskim[87]) oraz o trzeciej ofierze śmiertelnej[88]. Tego samego dnia Główny Inspektor Sanitarny ogłosił, że u 13 zakażonych pacjentów ustąpiły objawy choroby[89].
 • 15 marca – liczba zakażeń wzrosła do 125[90].
 • 16 marca – potwierdzono łącznie 177 przypadków, wśród nich minister środowiska Michał Woś[91]. W szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba[92].
 • 17 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 61 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszych 8 przypadków zakażenia w województwie kujawsko-pomorskim i pierwszym przypadku zakażenia w województwie podlaskim) (łącznie 238)[93] i o śmierci piątej osoby[94][95]. Tego samego dnia poinformowano o wyleczeniu „pacjenta zero”[96].
 • 18 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 49 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 287)[97].
 • 19 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 68 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 355)[e][98].
 • 20 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 70 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 425)[99]. Szpital w Zielonej Górze opuścił „pacjent zero”[100].
 • 21 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 111 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 536).
 • 22 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 98 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 634)[101] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7)[102].
 • 23 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 115 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 749)[103] oraz o 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 8 zmarłych)[104].
 • 24 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 901)[105] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 zmarłych)[105].
 • 25 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1051)[106] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 zmarłych)[106].
 • 26 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1221)[107] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 16 zmarłych)[108].
 • 27 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 168 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 1389)[109].
 • 28 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 249 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 1638)[110] oraz o dwóch ofiarach śmiertelnych (łącznie 18 zmarłych)[110].
 • 29 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 224 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 1862) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 22 zmarłych)[111].
 • 30 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 2055) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 31)[112].
 • 31 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 256 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 2311) oraz 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 33)[113].

Kwiecień[edytuj | edytuj kod]

 • 1 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 243 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2554) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 43). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 47 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[114].
 • 2 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 392 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 2946) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 57)[115].
 • 3 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 3383) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 71)[116].
 • 4 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało[f] o 244 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 3627) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 79). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 116 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[117].
 • 5 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 475 przypadkach zakażeń (łącznie 4102), o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 94)[118] oraz o 134 łącznie wyleczonych[73].
 • 6 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 4413) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 107)[119], 162 osoby wyzdrowiały, 2444 osób jest hospitalizowanych, 143 256 osób jest objęte kwarantanną, a 37 295 nadzorem epidemiologicznym[73].
 • 7 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 435 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 4848) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 129), 191 osób wyzdrowiało, 2476 hospitalizowane, 148 130 jest objętych kwarantanną, a 36 391 nadzorem epidemiologicznym[120][73].
 • 8 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 357 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 5205) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 159), 222 osoby wyzdrowiały, 2425 hospitalizowane, 153 390 jest objętych kwarantanną, a 33 273 nadzorem epidemiologicznym[121][73].
 • 9 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 5575) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 174), 284 osoby wyzdrowiały, 2473 są hospitalizowane, 152 898 jest objętych kwarantanną, a 33 989 nadzorem epidemiologicznym[122][73].
 • 10 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 5955) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 181), 318 osób wyzdrowiało, 2409 jest hospitalizowanych, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 879 nadzorem epidemiologicznym[123][124].
 • 11 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 6356) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 208), 375 osób wyzdrowiało, 2426 jest hospitalizowanych, 166 973 są objęte kwarantanną, a 31 370 nadzorem epidemiologicznym[125].
 • 12 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Wielkanoc o 318 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 6674) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 232), kolejne 64 osoby wyzdrowiały (łącznie 439), 2481 jest hospitalizowanych, 162 974 jest objętych kwarantanną, a 30 982 nadzorem epidemiologicznym[126].
 • 13 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Poniedziałek Wielkanocny o 260 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 6934) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 245), kolejne 48 osoby wyzdrowiały (łącznie 487), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[73].
 • 14 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 7202) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 263), kolejne 131 osób wyzdrowiało (łącznie 618), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[127][73].
 • 15 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 7582) oraz o 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 286), kolejne 50 osób wyzdrowiało (łącznie 668), 2499 jest hospitalizowanych, 144 875 jest objętych kwarantanną, a 28 084 nadzorem epidemiologicznym[128][129].
 • 16 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 336 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 7918) oraz o 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 314), kolejne 106 osób wyzdrowiało (łącznie 774), 2607 jest hospitalizowanych, 142 220 jest objętych kwarantanną i o 25 923 objętych nadzorem epidemiologicznym[130].
 • 17 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 461 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 8379) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 332), kolejne 92 osoby wyzdrowiało (łącznie 866), 2673 jest hospitalizowanych, 138 004 jest objętych kwarantanną, a 25 773 nadzorem epidemiologicznym[73]. Wśród potwierdzonych przypadków, 50 osób zarażonych znajdowało się w Domu pomocy społecznej w Kaliszu, z czego 19 osób to pracownicy, którzy trafili na izolację domową[131]. Według danych dyrekcji tego DPS-u do 17 kwietnia w placówce tej zmarło 7 pensjonariuszy[132].
 • 18 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 8742) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 347), kolejne 115 osób wyzdrowiało (łącznie 981), 2725 jest hospitalizowanych, 118 361 jest objętych kwarantanną, a 25 273 nadzorem epidemiologicznym[73].
 • 19 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 545 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 9287) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 360), kolejne 59 osób wyzdrowiało (łącznie 1040), 2482 jest hospitalizowanych, 124 311 jest objętych kwarantanną, a 17 436 nadzorem epidemiologicznym[73].
 • 20 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 306 nowych przypadków zakażeń (łącznie 9593) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 380), kolejne 93 osób wyzdrowiało (łącznie 1133), 2511 jest hospitalizowanych, 111 079 jest objętych kwarantanną, a 17 266 nadzorem epidemiologicznym[133][134]. Według informacji udzielonych tego dnia przez minister pracy Marlenę Maląg epidemia dotarła do 24 placówek DPS na terenie Polski. Liczba zakażonych to 311 osób, co stanowi jedynie 0,36% mieszkańców wszystkich DPS w kraju[135].
 • 21 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 263 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 9856) oraz o 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 401), kolejne 164 osób wyzdrowiało (łącznie 1297), 2914 jest hospitalizowanych, 105 602 jest objętych kwarantanną, a 21 364 nadzorem epidemiologicznym[136].
 • 22 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 10 169) oraz 25 ofiarach śmiertelnych (łącznie 426), kolejne 216 osób wyzdrowiało (łącznie 1513), 3505 jest hospitalizowanych, 98 020 jest objętych kwarantanną, a 22 731 nadzorem epidemiologicznym.
 • 23 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 342 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 10 511) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 454), kolejne 227 osób wyzdrowiało (łącznie 1740), 3099 jest hospitalizowanych, 103 129 jest objętych kwarantanną, a 21 781 nadzorem epidemiologicznym.
 • 24 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 10 892) oraz 40 ofiarach śmiertelnych (łącznie 494), kolejne 204 osoby wyzdrowiały (łącznie 1944), 3095 jest hospitalizowanych, 97 905 jest objętych kwarantanną, a 20 546 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 11 273) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 524), kolejne 182 osoby wyzdrowiały (łącznie 2126), 2821 jest hospitalizowanych, 87 003 jest objętych kwarantanną, a 19 653 nadzorem epidemiologicznym.
 • 26 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 344 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 11 617) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 535[g]), kolejne 139 osób wyzdrowiało (łącznie 2265), 2749 jest hospitalizowanych, 79 656 jest objętych kwarantanną, a 19 116 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 11 902) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 562), kolejne 201 osób wyzdrowiało (łącznie 2466), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[3][4][137].
 • 28 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 12 218) oraz 34 ofiarach śmiertelnych (łącznie 596), kolejne 189 osób wyzdrowiało (łącznie 2655), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[3][4][137].
 • 29 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 422 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 12 640), oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 624), kolejne 370 osób wyzdrowiało (łącznie 3025), 2973 jest hospitalizowanych, 85 837 jest objętych kwarantanną, a 18 016 nadzorem epidemiologicznym[3][4][137][138].
 • 30 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 12 877[h]), oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 644), kolejne 211 osób wyzdrowiało (łącznie 3236), 3012 jest hospitalizowanych, 88 265 jest objętych kwarantanną, a 18 874 nadzorem epidemiologicznym.

Maj[edytuj | edytuj kod]

 • 1 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 228 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 13 105) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 651), kolejne 255 osób wyzdrowiało (łącznie 3491), 2789 jest hospitalizowanych, 92 458 jest objętych kwarantanną, a 18 433 nadzorem epidemiologicznym.
 • 2 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 270 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 13 375) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 664), kolejne 271 osób wyzdrowiało (łącznie 3762), 2649 jest hospitalizowanych, 95 625 jest objętych kwarantanną, a 18 383 nadzorem epidemiologicznym.
 • 3 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 13 693) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 678[i]), kolejne 183 osoby wyzdrowiały (łącznie 3945), 2761 jest hospitalizowanych, 96 612 jest objętych kwarantanną, a 18 306 nadzorem epidemiologicznym.
 • 4 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 14 006) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 698), kolejne 150 osób wyzdrowiało (łącznie 4095), 2653 jest hospitalizowanych, 96 699 jest objętych kwarantanną, a 17 785 nadzorem epidemiologicznym.
 • 5 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 425 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 14 431) oraz 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 716[j]), kolejne 185 osób wyzdrowiało (łącznie 4280), 2738 jest hospitalizowanych, 100 765 jest objętych kwarantanną, a 17 291 nadzorem epidemiologicznym.
 • 6 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 14 740[k]) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 733[l]), kolejne 375 osób wyzdrowiało (łącznie 4655), 2760 jest hospitalizowanych, 101 395 jest objętych kwarantanną, a 17 081 nadzorem epidemiologicznym.
 • 7 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 324 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 15 047[m]) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 755), kolejne 207 osób wyzdrowiało (łącznie 4862), 2711 jest hospitalizowanych, 103 913 jest objętych kwarantanną, a 16 765 nadzorem epidemiologicznym.
 • 8 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 15 366[n]) oraz 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 776), kolejne 322 osoby wyzdrowiały (łącznie 5184), 2758 jest hospitalizowanych, 104 024 są objęte kwarantanną, a 17 540 nadzorem epidemiologicznym.
 • 9 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 288 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 15 651[o]) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 785), kolejne 253 osoby wyzdrowiały (łącznie 5437), 2768 jest hospitalizowanych, 102 996 jest objętych kwarantanną, a 17 155 nadzorem epidemiologicznym.
 • 10 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 345 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 15 996) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 800), kolejne 261 osób wyzdrowiało (łącznie 5698), 2658 jest hospitalizowanych, 100 784 jest objętych kwarantanną, a 17 225 nadzorem epidemiologicznym.
 • 11 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 330 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 16 326) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 811), kolejne 118 osób wyzdrowiało (łącznie 5816), 2598 jest hospitalizowanych, 97 002 jest objętych kwarantanną, a 17 051 nadzorem epidemiologicznym.
 • 12 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 16 921) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 839), kolejne 315 osób wyzdrowiało (łącznie 6131), 2571 jest hospitalizowanych, 96 211 jest objętych kwarantanną, a 17 771 nadzorem epidemiologicznym.
 • 13 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 322 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 17 204[p]) oraz 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 861[q]), kolejne 279 osób wyzdrowiało (łącznie 6410), 2648 jest hospitalizowanych, 96 062 jest objętych kwarantanną, a 18 009 nadzorem epidemiologicznym.
 • 14 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 411 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 17 615) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 883), kolejne 286 osób wyzdrowiało (łącznie 6696), 2538 jest hospitalizowanych, 96 708 jest objętych kwarantanną, a 18 256 nadzorem epidemiologicznym.
 • 15 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 18 016) oraz 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 907), kolejne 222 osoby wyzdrowiały (łącznie 6918), 2579 jest hospitalizowanych, 95 068 jest objętych kwarantanną, a 18 363 nadzorem epidemiologicznym.
 • 16 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 241 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 18 257) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 915), kolejne 257 osób wyzdrowiało (łącznie 7175), 2407 jest hospitalizowanych, 90 386 jest objętych kwarantanną, a 18 355 nadzorem epidemiologicznym.
 • 17 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 272 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 18 529) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 925), kolejne 276 osób wyzdrowiało (łącznie 7451), 2459 jest hospitalizowanych, 84 542 jest objętych kwarantanną, a 18 195 nadzorem epidemiologicznym.
 • 18 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 356 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 18 885) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 936), kolejne 177 osób wyzdrowiało (łącznie 7628), 2544 jest hospitalizowanych, 80 947 jest objętych kwarantanną, a 18 772 nadzorem epidemiologicznym.
 • 19 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 383 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 19 268) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 948), kolejne 275 osób wyzdrowiało (łącznie 7903), 2490 jest hospitalizowanych, 76 645 jest objętych kwarantanną, a 18 831 nadzorem epidemiologicznym.
 • 20 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 471 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 19 739) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 962), kolejne 280 osób wyzdrowiało (łącznie 8183), 2414 jest hospitalizowanych, 76 957 jest objętych kwarantanną, a 18 984 nadzorem epidemiologicznym.
 • 21 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 405 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 20 143[r]) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 972), kolejne 269 osób wyzdrowiało (łącznie 8452), 2330 jest hospitalizowanych, 77 461 jest objętych kwarantanną, a 19 729 nadzorem epidemiologicznym.
 • 22 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 476 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 20 619) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 982), kolejne 279 osób wyzdrowiało (łącznie 8731), 2261 jest hospitalizowanych, 77 768 jest objętych kwarantanną, a 19 500 nadzorem epidemiologicznym.
 • 23 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 20 931[s]) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 993), kolejne 246 osób wyzdrowiało (łącznie 8977), 2271 jest hospitalizowanych, 80 635 jest objętych kwarantanną, a 19 836 nadzorem epidemiologicznym.
 • 24 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 395 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 21 326) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 996), kolejne 217 osób wyzdrowiało (łącznie 9194), 2242 jest hospitalizowanych, 79 326 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 341 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 21 631[t]) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1007), kolejne 82 osoby wyzdrowiały (łącznie 9276), 2268 jest hospitalizowanych, 78 259 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.
 • 26 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 445 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 22 074[u]) oraz 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1024), kolejne 744 osoby wyzdrowiały (łącznie 10 020), 2171 jest hospitalizowanych, 78 864 są objęte kwarantanną, a 19 139 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 22 473) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1028), kolejne 310 osób wyzdrowiało (łącznie 10 330), 2320 jest hospitalizowanych, 79 007 są objęte kwarantanną, a 19 682 nadzorem epidemiologicznym.
 • 28 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 22 825) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1038), kolejne 230 osób wyzdrowiało (łącznie 10 560), 2248 jest hospitalizowanych, 79 818 jest objętych kwarantanną, a 19 373 nadzorem epidemiologicznym.
 • 29 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 23 155[v]) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1051), kolejne 132 osoby wyzdrowiały (łącznie 10 692), 2035 jest hospitalizowanych, 79 995 jest objętych kwarantanną, a 18 224 nadzorem epidemiologicznym.
 • 30 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 416 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 23 571) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1061), kolejne 324 osoby wyzdrowiały (łącznie 11 016), 2207 jest hospitalizowanych, 80 182 są objęte kwarantanną, a 19 161 nadzorem epidemiologicznym.
 • 31 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 23 786[w]) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1064), kolejne 255 osób wyzdrowiało (łącznie 11 271), 2134 są hospitalizowane, 78 823 są objęte kwarantanną, a 18 947 nadzorem epidemiologicznym.

Czerwiec[edytuj | edytuj kod]

 • 1 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 379 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 24 165[x]) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1074), kolejne 178 osób wyzdrowiało (łącznie 11 449), 2181 jest hospitalizowanych, 77 406 jest objętych kwarantanną, a 18 859 nadzorem epidemiologicznym.
 • 2 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 236 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 24 395[y]) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1092), kolejne 277 osób wyzdrowiało (łącznie 11 726), 2219 jest hospitalizowanych, 78 470 jest objętych kwarantanną, a 18 692 nadzorem epidemiologicznym.
 • 3 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 292 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 24 687) oraz 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1115), kolejne 288 osób wyzdrowiało (łącznie 12 014), 2150 jest hospitalizowanych, 78 691 jest objętych kwarantanną, a 18 642 nadzorem epidemiologicznym.
 • 4 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 361 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 25 048) oraz 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1117), kolejne 213 osób wyzdrowiało (łącznie 12 227), 2101 jest hospitalizowanych, 79 341 jest objętych kwarantanną, a 18 721 nadzorem epidemiologicznym.
 • 5 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 362 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 25 410) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1137), kolejne 183 osoby wyzdrowiały (łącznie 12 410), 2085 jest hospitalizowanych, 81 244 są objęte kwarantanną, a 19 274 nadzorem epidemiologicznym.
 • 6 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 576 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 25 986) oraz 14[z] ofiarach śmiertelnych (łącznie 1151), kolejne 231 osób wyzdrowiało (łącznie 12 641), 2128 jest hospitalizowanych, 81 820 jest objętych kwarantanną, a 19 994 nadzorem epidemiologicznym.
 • 7 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 26 561) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1155), kolejne 214 osób wyzdrowiało (łącznie 12 855), 2007 jest hospitalizowanych, 82 759 jest objętych kwarantanną, a 20 079 nadzorem epidemiologicznym.
 • 8 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 599 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 27 160) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1164), kolejne 143 osoby wyzdrowiały (łącznie 12 998), 1881 jest hospitalizowanych, 82 921 jest objętych kwarantanną, a 19 703 nadzorem epidemiologicznym.
 • 9 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 400 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 27 560) oraz 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1183), kolejne 198 osób wyzdrowiało (łącznie 13 196), 2039 jest hospitalizowanych, 84 913 jest objętych kwarantanną, a 19 496 nadzorem epidemiologicznym.
 • 10 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 282 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 27 842) oraz 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1206), kolejne 215 osób wyzdrowiało (łącznie 13 411), 1993 są hospitalizowane, 86 002 są objęte kwarantanną, a 19 336 nadzorem epidemiologicznym.
 • 11 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 359 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 28 201) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1215), kolejne 285 osób wyzdrowiało (łącznie 13 696), 1700 jest hospitalizowanych, 88 074 są objęte kwarantanną, a 18 234 nadzorem epidemiologicznym[3][4][137].
 • 12 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 376 nowych przypadkach zakażeń (łącznie 28 577) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1222), kolejne 109 osób wyzdrowiało (łącznie 13 805), zajętych jest 1629 łóżek COVID-19 oraz 77 respiratorów, 89 609 osób jest objętych kwarantanną, a 19 072 nadzorem epidemiologicznym[3][4][137].
 • 13 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 440 przypadkach zakażeń (łącznie 29 017) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1237)[139].
 • 14 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 375 przypadkach zakażeń (łącznie 29 392) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1247)[140].
 • 15 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 396 przypadkach zakażeń (łącznie 29 788) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1256)[141].
 • 16 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 407 przypadkach zakażeń (łącznie 30 195) oraz 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1272)[142].
 • 17 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 przypadkach zakażeń (łącznie 30 701) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1286)[143].
 • 18 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 przypadkach zakażeń (łącznie 31 015) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1316)[144].
 • 19 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 356 przypadkach zakażeń (łącznie 31 316) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1334)[145].
 • 20 czerwca - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 309 przypadkach zakażeń (łącznie 31 620) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1346)[146].
 • 21 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 przypadkach zakażeń (łącznie 31 931) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1356)[147].
 • 22 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 296 przypadkach zakażeń (łącznie 32 227) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1359)[148].
 • 23 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 przypadkach zakażeń (łącznie 32 527) oraz 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1375)[149].
 • 24 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 294 przypadkach zakażeń (łącznie 32 821) oraz 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1396)[150].
 • 25 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 298 przypadkach zakażeń (łącznie 33 119) oraz 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1412)[151].
 • 26 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 przypadkach zakażeń (łącznie 33 395) oraz 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1429)[152].
 • 27 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 przypadkach zakażeń (łącznie 33 714) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1435)[153].
 • 28 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 przypadkach zakażeń (łącznie 33 907) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1439)[154].
 • 29 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 247 przypadkach zakażeń (łącznie 34 154) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1445)[155].
 • 30 czerwca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 239 przypadkach zakażeń (łącznie 34 393) oraz 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1463)[156].

Lipiec[edytuj | edytuj kod]

 • 1 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 382 przypadkach zakażeń (łącznie 34 775) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1477)[157].
 • 2 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 371 przypadkach zakażeń (łącznie 35 146) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1492)[158].
 • 3 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 259 przypadkach zakażeń (łącznie 35 405) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1507)[159].
 • 4 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 przypadkach zakażeń (łącznie 35 719) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1511)[160].
 • 5 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 przypadkach zakażeń (łącznie 35 950) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1516)[161].
 • 6 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 205 przypadkach zakażeń (łącznie 36 155) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1520)[162].
 • 7 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 257 przypadkach zakażeń (łącznie 36 412) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1527)[163].
 • 8 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 277 przypadkach zakażeń (łącznie 36 689) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1542)[164].
 • 9 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 262 przypadkach zakażeń (łącznie 36 951) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1551)[165].
 • 10 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 265 przypadkach zakażeń (łącznie 37 216) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1562)[166].
 • 11 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 305 przypadkach zakażeń (łącznie 37 521) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1568)[167].
 • 12 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 przypadkach zakażeń (łącznie 37 891 oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1571)[168].
 • 13 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 299 przypadkach zakażeń (łącznie 38 190) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1576)[169].
 • 14 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 267 przypadkach zakażeń (łącznie 38 457) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1588)[170].
 • 15 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 264 przypadkach zakażeń (łącznie 38 721) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1594)[171].
 • 16 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 przypadkach zakażeń (łącznie 39 054) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1605)[172].
 • 17 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 353 przypadkach zakażeń (łącznie 39 407) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1613)[173].
 • 18 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 339 przypadkach zakażeń (łącznie 39 746) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1619)[174].
 • 19 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 358 przypadkach zakażeń (łącznie 40 104) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1625)[175].
 • 20 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 279 przypadkach zakażeń (łącznie 40 383) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1629)[176].
 • 21 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 przypadkach zakażeń (łącznie 40 782) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1638)[177].
 • 22 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 przypadkach zakażeń (łącznie 41 162) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1644)[178].
 • 23 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 418 przypadkach zakażeń (łącznie 41 580) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1653)[179].
 • 24 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 458 przypadkach zakażeń (łącznie 42 038) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1657)[180].
 • 25 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 584 przypadkach zakażeń (łącznie 42 622) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1666)[181].
 • 26 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 443 przypadkach zakażeń (łącznie 43 065) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1671)[182].
 • 27 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 337 przypadkach zakażeń (łącznie 43 402) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1676)[183].
 • 28 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażeń (łącznie 43 904) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1682)[184].
 • 29 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 512 przypadkach zakażeń (łącznie 44 416) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1694)[185].
 • 30 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 przypadkach zakażeń (łącznie 45 031) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1709)[186].
 • 31 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 657 przypadkach zakażeń (łącznie 45 688) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1716)[187].

Sierpień[edytuj | edytuj kod]

 • 1 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 658 przypadkach zakażeń (łącznie 46 346) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1721)[188].
 • 2 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 przypadkach zakażeń (łącznie 46 894) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1731)[189].
 • 3 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 przypadkach zakażeń (łącznie 47 469) oraz 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 1732)[190].
 • 4 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 przypadkach zakażeń (łącznie 48 149) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1738)[191].
 • 5 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 640 przypadkach zakażeń (łącznie 48 789) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1756)[192]
 • 6 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 726 przypadkach zakażeń (łącznie 49 515) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1774)[193].
 • 7 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 przypadkach zakażeń (łącznie 50 324) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1787), łącznie wyzdrowiało 36 041 osób, a 104 923 są objęte kwarantanną[195].
 • 8 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 przypadkach zakażeń (łącznie 51 167) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 800), łącznie wyzdrowiało 36 403 osób, a 107 229 są objęte kwarantanną[196]. Wszedł w życie podział kraju na poszczególne strefy epidemiologiczne. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w 9 powiatach w Polsce z dniem 8 sierpnia 2020 wprowadzono tzw. "obszary czerwone", a w 10 powiatach "obszary żółte"[197].
 • 9 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 624 przypadkach zakażeń (łącznie 51 791) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 807)[198].
 • 10 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 619 przypadkach zakażeń (łącznie 52 410) oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 809), łącznie wyzdrowiało 36 877 osób, kwarantanną jest objęte 104 167 osób i nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9 566 osób[199].
 • 11 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 551 przypadkach zakażeń (łącznie 52 961) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 821), hospitalizowanych jest 1 985 osób, łącznie wyzdrowiało 37 150 osób, kwarantanną jest objęte 105 427 osób i nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9 230 osób[200].
 • 12 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 przypadkach zakażeń (łącznie 53 676) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1830), wyzdrowiało 461 osób (łącznie 37 611)[201].
 • 13 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 przypadkach zakażeń (łącznie 54 487) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 844)[202].
 • 14 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 832 przypadkach zakażeń (łącznie 55 319) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 858). Skorygowano błędne dane (zamiast 825 faktycznie było 832)[204].
 • 15 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 771 przypadkach zakażeń (łącznie 56 090) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 869)[203].
 • 16 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 594 przypadkach zakażeń (łącznie 56 684) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 877). Łącznie wyzdrowiało 39 130 osób, hospitalizowanych jest 2 035 osób, kwarantanną jest objęte 103 805 osób, a pod nadzorem jest sanitarno-epidemiologicznym 9 477 osób[205].
 • 17 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 przypadkach zakażeń (łącznie 57 279) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 885). Łącznie wyzdrowiało 39 359 osób, hospitalizowanych jest 2 040 osób, kwarantanną jest objęte 102 970 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9 305 osób[206].
 • 18 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 597 przypadkach zakażeń (łącznie 57 876) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 898). Łącznie wyzdrowiało 39 643 osób, hospitalizowanych jest 2 040 osób, kwarantanną jest objęte 103 236 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 920 osób. Od początku pandemii wykonano 2 409 394 testów[207].
 • 19 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 735 przypadkach zakażeń (łącznie 58 611) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 913). Łącznie wyzdrowiało 40 099 osób, hospitalizowanych jest 2 097 osób, kwarantanną jest objęte 103 621 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 813 osób[208].
 • 20 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 767 przypadkach zakażeń (łącznie 59 378) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 925). Wyzdrowiało łącznie 40 481 osób, hospitalizowanych jest 2 110 osób, kwarantanną jest objęte 103 961 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9 034 osób[209].
 • 21 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 903 przypadkach zakażeń (łącznie 60 281) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 938). Wyzdrowiało łącznie 41 029 osób, hospitalizowanych jest 2 151 osób, kwarantanną jest objęte 103 351 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 902[211].
 • 22 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 900 przypadkach zakażeń (łącznie 61 181) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 951). Wyzdrowiało łącznie 41 661 osób, hospitalizowanych jest 2 189 osób, kwarantanną jest objęte 103 876 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 899 osób[212].
 • 23 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 581 przypadkach zakażeń (łącznie 61 762) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 955). Wyzdrowiało łącznie 42 183 osób, hospitalizowanych jest 2 195 osób, kwarantanną jest objęte 100 006 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 892 osób[213].
 • 24 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 przypadkach zakażeń (łącznie 62 310) oraz o 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 960). Wyzdrowiało łącznie 42 448 osób, hospitalizowanych jest 2 207 osób, kwarantanną jest objęte 98 233 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 894 osób[214].
 • 25 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 763 przypadkach zakażeń (łącznie 63 073) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 977). Wyzdrowiało łącznie 42 784 osób, hospitalizowanych jest 2 167 osób, kwarantanną jest objęte 100 023 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 544 osób[215].
 • 26 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 729 przypadkach zakażeń (łącznie 63 802) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1 994). Wyzdrowiało łącznie 43 399 osób, hospitalizowanych jest 2 170 osób, kwarantanną jest objęte 99 705 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 947 osób[216].
 • 27 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 887 przypadkach zakażeń (łącznie 64 689) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 010). Wyzdrowiało łącznie 44 097 osób, hospitalizowanych jest 2 185 osób, kwarantanną jest objęte 101 678 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 984 osób[217].
 • 28 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 791 przypadkach zakażeń (łącznie 65 480) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 018). Usunięto ze statystyk 1 zgon z poprzedniego dnia. Wyzdrowiało nie 44 785 osób, hospitalizowanych jest 2 221 osób, kwarantanną jest objęte 101 547 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 893 osób[220].
 • 29 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 759 przypadkach zakażeń (łącznie 66 239) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 032). Wyzdrowiało łącznie 45 536 osób, hospitalizowanych jest 2 237 osób, kwarantanną jest objęte 100 845 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 817 osób[221].
 • 30 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 631 przypadkach zakażeń (łącznie 66 870) oraz o jednej ofierze śmiertelnej (łącznie 2 033). Wyzdrowiało łącznie 46 192 osób, hospitalizowanych jest 2 242 osób, kwarantanną jest objęte 98 596 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 555 osób[222].
 • 31 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażeń (łącznie 67 372) oraz o 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 039). Wyzdrowiało łącznie 46 638 osób, hospitalizowanych jest 2 249 osób, kwarantanną jest objęte 96 351 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8397 osób[223].

Wrzesień[edytuj | edytuj kod]

 • 1 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 550 przypadkach zakażeń (łącznie 67 922) oraz o 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 058). Wyzdrowiało łącznie 47 030 osób, hospitalizowanych jest 2 138 osób, kwarantanną jest objęte 96 888 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 929 osób[224].
 • 2 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 przypadkach zakażeń (łącznie 68 517) oraz o 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 078). Wyzdrowiało łącznie 47 865 osób, hospitalizowanych jest 2 168 osób, kwarantanną jest objęte 96 664 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 145 osób [225].
 • 3 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 612 przypadkach zakażeń (łącznie 69 129) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 092). Wyzdrowiało łącznie 48 593 osób, hospitalizowanych jest 2 170 osób, kwarantanną jest objęte 98 341 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 070 osób[226].
 • 4 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 691 przypadkach zakażeń (łącznie 69 820) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 100). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 815 778 testów. Wyzdrowiało łącznie 49 820 osób, hospitalizowanych jest 2 179 osób, kwarantanną jest objęte 71 311 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 610 osób[227].
 • 5 września - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 567 przypadkach zakażeń (łącznie 70 387) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 113). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 841 344 testów. Wyzdrowiało łącznie 52 346 osób, hospitalizowanych jest 2 090 osób, kwarantanną jest objęte 71 452 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 090 osób[229].
 • 6 września - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 przypadkach zakażeń (łącznie 70 824) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 120). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 859 963 testów. Wyzdrowiało łącznie 54 256 osób, hospitalizowanych jest 2 091 osób, kwarantanną jest objęte 70 788 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 112 osób[230].
 • 7 września - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 302 przypadkach zakażeń (łącznie 71 126) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 124). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 870 266 testów. Wyzdrowiało łącznie 55 113 osób, hospitalizowanych jest 2 113 osób, kwarantanną jest objęte 72 285 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 097 osób[231].
 • 8 września - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 400 przypadkach zakażeń (łącznie 71 526) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 136). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 889 084 testów. Wyzdrowiało łącznie 55 910 osób, hospitalizowanych jest 2 042 osób, kwarantanną jest objęte 76 047 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 010 osób[232].
 • 9 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 421 przypadkach zakażeń (łącznie 71 947) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 147). Wyzdrowiało łącznie 57 135 osób, hospitalizowanych jest 2 070 osób, kwarantanną jest objęte 79 124 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 160 osób[233].
 • 10 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 przypadkach zakażeń (łącznie 72 453) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 159). Wyzdrowiało łącznie 58 069 osób, hospitalizowanych jest 1 924 osób, kwarantanną jest objęte 83 170 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 408[234].
 • 11 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 594 przypadkach zakażeń (łącznie 73 047) oraz o 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 169). Wyzdrowiało łącznie 58 848 osób, hospitalizowanych jest 1 957 osób, kwarantanną jest objęte 86 892 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 090 osób[235].
 • 12 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 603 przypadkach zakażeń (łącznie 73 650) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 182). Wyzdrowiało łącznie 61 097 osób, hospitalizowanych jest 1nbsp;946 osób, kwarantanną jest objęte 90 216 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 343 osób[237].
 • 13 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażeń (łącznie 74 152) oraz o 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 188). Wyzdrowiało łącznie 60 659 osób, hospitalizowanych jest 1 961 osób, pod respiratorem 86 osób, kwarantanną jest objęte 91 819 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7 229 osób[238].
 • 14 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 377 przypadkach zakażeń (łącznie 74 529) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 203). Wyzdrowiało łącznie 61 0 97 osób, hospitalizowanych jest 1 972 osób, kwarantanną jest objęte 92 057 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 6 972 osób.
  • Od początku pandemii na całym świecie zakażonych jest łącznie 29 190 543 osób, a zmarło łącznie 928 344 osób[239].
 • 15 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 605 przypadkach zakażeń (łącznie 75 134) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 227). Wyzdrowiało łącznie 61 548 osób, hospitalizowanych jest 1 972 osób, kwarantanną jest objęte 95 241 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 6 934 osób[240].
 • 16 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 600 przypadkach zakażeń (łącznie 75 634) oraz o 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 237). Wyzdrowiało łącznie 62 110 osób, hospitalizowanych jest 2 007 osób, kwarantanną jest objęte 94 273 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8 062 osób[241].
 • 17 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 837 przypadkach zakażeń (łącznie 76 571) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2 253). Wyzdrowiało łącznie 62 725 osób, hospitalizowanych jest 1 917 osób, kwarantanną jest objęte 103 425 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9 331 osób[242].

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Liczba nowych przypadków w województwach[edytuj | edytuj kod]

Tabela z danymi wg daty
Data Narastająco Łączny dzienny przyrost Przyrost w % Województwa Źródło
dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie
04.03 1 1 1 [244]
05.03 1 0 [245]
06.03 5 4 400 1 1 2 [27]
07.03 6 1 20 1 [246]
08.03 11 5 83 1 2 2 [72]
09.03 17 6 55 1 1 3 1 [74]
10.03 22 5 29 1 1 1 2 [76]
11.03 31 9 41 1 1 1 1 1 1 2 1 [247]
12.03 51 20 65 3 4 1 2 1 2 3 3 1 [81]
13.03 68 17 33 1 1 3 5 3 1 1 2 [93]
14.03 104 36 53 5 8 10 5 2 1 2 2 1 [93]
15.03 125 21 20 2 2 1 4 6 1 2 1 1 1 [93]
16.03 177 52 42 12 1 12 1 13 2 3 4 4 [93]
17.03 238 61 34 11 8 4 11 3 3 2 1 6 6 2 2 2 [93]
18.03 287 49 21 2 1 1 28 1 3 1 1 6 1 4 [248]
19.03 355 68 24 13 3 3 6 6 1 16 1 3 -1 12 1 1 2 1 [98]
20.03 425 70 20 5 3 3 9 7 25 2 2 1 4 1 5 3 [99]
21.03 536 111 26 8 4 3 34 2 20 6 2 4 10 1 3 13 1 [93]
22.03 634 98 18 13 8 2 15 8 20 4 4 1 3 10 2 6 2 [102]
23.03 749 115 18 22 3 9 5 5 9 28 5 1 1 4 11 1 3 4 4 [103]
24.03 901 152 20 33 1 6 5 18 16 37 2 7 1 10 4 1 11 [105]
25.03 1051 150 17 16 5 6 2 15 7 39 2 6 3 20 6 4 15 4 [106]
26.03 1221 170 16 15 4 14 7 14 13 40 3 10 3 6 20 1 6 12 2 [93]
27.03 1389 168 14 28 2 4 1 10 24 27 2 8 4 4 14 7 5 21 7 [109]
28.03 1638 249 18 21 4 9 2 14 19 103 3 10 9 4 24 5 2 9 11 [110]
29.03 1862 224 14 20 10 18 8 38 40 12 5 2 9 30 7 10 9 6 [249]
30.03 2055 193 10 24 25 9 3 12 24 26 11 4 8 3 14 3 1 24 2 [112]
31.03 2311 256 12 16 4 18 6 6 18 57 16 15 6 55 12 1 16 10 [113]
01.04 2554 243 11 52 8 1 5 13 17 68 5 9 11 6 8 6 3 21 10 [114]
02.04 2946 392 15 12 73 18 1 15 21 142 3 7 12 10 29 7 6 26 10 [115]
03.04 3383 437 15 62 42 7 2 12 32 54 12 14 15 12 130 17 8 18 [111]
04.04 3627 244 7 7 25 7 6 11 46 11 8 22 65 2 3 20 11 [117]
05.04 4102 475 13 61 17 9 3 67 19 159 4 13 9 13 41 12 2 40 6 [118]
06.04 4413 311 8 20 4 7 3 14 22 98 7 7 18 8 25 10 3 54 11 [119]
07.04 4848 435 10 39 19 11 18 22 182 6 12 18 10 39 17 4 22 16 [120]
08.04 5205 357 7 12 13 7 4 42 27 67 9 14 22 8 43 7 5 45 32 [121]
09.04 5575 370 7 29 3 5 3 32 34 110 9 14 19 10 51 2 3 37 9 [122]
10.04 5955 380 7 69 10 17 5 31 20 77 5 15 21 4 34 1 15 46 10 [124]
11.04 6356 401 7 23 23 4 2 29 34 128 13 9 6 6 52 6 1 58 7 [250]
12.04 6674 318 5 37 23 9 2 37 19 35 8 1 27 8 65 5 11 29 2 [251]
13.04 6934 260 4 12 9 6 22 14 24 20 4 16 4 33 86 10 [252]
14.04 7202 268 4 14 7 5 1 16 18 27 35 9 18 64 13 33 8 [253]
15.04 7582 380 5 41 7 25 5 24 77 13 9 3 4 45 16 3 102 6 [129]
16.04 7918 336 4 55 8 9 2 18 14 54 11 3 19 2 82 5 4 44 6 [254]
17.04 8379 461 6 74 20 11 17 21 37 24 5 13 4 149 18 10 51 7 [255]
18.04 8742 363 4 56 11 3 33 34 53 17 8 25 22 54 10 18 19 [256]
19.04 9287 545 6 95 8 15 20 16 56 5 4 5 2 170 7 3 122 17 [257]
20.04 9593 306 3 33 15 3 1 22 33 38 16 3 6 6 71 17 1 30 11 [258]
21.04 9856 263 3 41 17 14 2 13 28 29 6 4 5 4 54 11 2 31 2 [259]
22.04 10 169 313 3 26 14 7 1 70 27 39 26 6 3 12 46 9 18 9 [260]
23.04 10 511 342 3 68 8 4 16 32 68 6 3 6 12 35 1 67 16 [261]
24.04 10 892 381 4 23 11 6 32 22 40 15 9 3 14 97 6 1 70 32 [262]
25.04 11 273 381 3 43 3 4 23 24 96 7 23 14 39 67 1 30 7 [263]
26.04 11 617 344 3 63 4 5 2 19 9 46 11 2 3 50 74 3 41 12 [264]
27.04 11 902 285 2 71 5 2 35 20 28 10 3 4 11 42 3 36 15 [265]
28.04 12 218 316 3 49 35 3 14 11 15 5 9 2 37 94 3 33 6 [266]
29.04 12 640 422 3 59 19 3 32 24 36 12 3 30 159 2 39 4 [267]
30.04 12 877 300 2 43 7 1 18 21 25 4 1 8 4 120 4 2 26 16 [268]
01.05 13 105 228 2 17 6 5 18 16 4 8 6 141 2 5 [269]
02.05 13 375 270 2 40 4 2 34 21 25 9 4 2 6 66 1 51 5 [270]
03.05 13 693 318 2 25 3 7 1 43 10 31 15 9 1 4 130 7 24 8 [271]
04.05 14 006 313 2 78 2 19 32 45 13 13 80 4 2 11 14 [272]
05.05 14 431 425 3 46 4 2 20 21 78 5 3 1 7 134 18 4 69 13 [273]
06.05 14 740 311 2 20 4 27 12 42 10 1 9 157 18 11 [274]
07.05 15 047 324 2 36 5 1 2 59 10 36 9 2 1 8 116 3 4 24 8 [275]
08.05 15 366 340 2 45 5 3 14 14 22 16 2 2 9 179 9 1 15 4 [276]
09.05 15 651 288 2 33 1 2 16 10 34 3 1 156 9 3 15 5 [277]
10.05 15 996 345 2 99 2 2 12 4 26 12 1 1 3 171 4 2 2 4 [278]
11.05 16 326 330 2 22 3 4 10 24 17 5 4 213 27 1 [279]
12.05 16 921 595 4 32 4 13 3 21 3 1 4 492 3 2 11 6 [280]
13.05 17 204 322 2 44 2 11 10 51 4 2 167 9 4 12 6 [281]
14.05 17 615 411 2 25 1 2 7 24 22 8 2 1 1 302 1 13 2 [282]
15.05 18 016 401 2 16 3 1 8 9 28 17 1 1 293 3 1 17 3 [283]
16.05 18 257 241 1 19 1 7 7 19 8 1 7 165 1 5 1 [284]
17.05 18 529 272 1 6 1 6 4 21 9 1 2 180 40 2 [285]
18.05 18 885 356 2 60 7 11 5 33 7 1 205 11 13 3 [286]
19.05 19 268 383 2 31 1 6 15 37 4 9 1 263 1 5 5 5 [287]
20.05 19 739 471 2 19 1 2 16 2 42 13 7 5 275 4 84 1 [288]
21.05 20 143 405 2 19 3 6 3 6 15 46 8 1 5 251 4 26 12 [289]
22.05 20 619 476 2 71 3 3 2 37 2 29 10 1 6 4 285 5 16 2 [290]
23.05 20 931 316 2 33 2 1 2 12 4 40 4 1 3 10 179 8 1 12 4 [291]
24.05 21 326 395 2 19 1 13 4 23 5 20 3 1 4 6 185 8 102 1 [292]
25.05 21 631 341 2 37 1 12 5 15 66 5 5 7 158 10 19 1 [293]
26.05 22 074 445 2 16 3 3 22 3 76 3 9 2 274 7 4 19 4 [294]
27.05 22 473 399 2 41 1 22 28 2 37 9 9 4 176 9 59 2 [295]
28.05 22 825 352 2 18 16 2 46 9 65 12 2 3 2 138 24 15 [296]
29.05 23 158 333 1 26 2 30 9 33 9 2 3 4 191 7 13 4 [297]
30.05 23 571 416 2 25 2 35 16 52 11 4 232 34 1 4 [298]
31.05 23 786 219 0,9 13 7 30 10 35 1 5 1 1 101 7 3 1 [299]
01.06 24 165 380 1,6 36 2 2 57 7 47 9 8 5 196 6 5 [300]
02.06 24 395 236 1,0 9 1 2 8 10 32 14 5 1 109 7 33 5 [301]
03.06 24 687 292 1,2 10 1 8 2 54 16 28 19 1 10 109 9 18 7 [302]
04.06 25 048 361 1,5 11 4 1 112 21 50 8 12 1 120 9 10 2 [303]
05.06 25 410 362 1,4 20 2 1 2 47 27 58 8 8 4 177 1 1 3 3 [304]
06.06 25 986 576 2,3 20 3 62 22 47 19 1 4 4 351 3 40 [305]
07.06 26 561 575 2,2 8 6 2 119 32 36 8 2 21 1 325 14 1 [306]
08.06 27 160 599 2,3 16 1 1 77 30 74 9 5 6 326 40 1 13 [307]
09.06 27 560 400 1,5 12 1 4 3 45 43 80 10 11 15 5 137 14 14 6 [308]
10.06 27 842 282 1,0 3 3 1 38 20 85 13 5 11 5 76 11 6 5 [309]
11.06 28 201 359 1,3 10 2 2 73 9 54 3 2 9 157 5 4 27 2 [310]
12.06 28 577 376 1,3 1 2 2 1 90 13 68 9 8 17 2 138 11 12 2 [311]
13.06 29 017 440 1,5 17 4 6 1 37 18 66 18 16 9 6 209 2 24 7 [312]
14.06 29 392 375 1,3 12 13 1 39 16 52 5 20 23 1 160 13 1 14 5 [313]
15.06 29 788 396 1,3 1 1 73 9 56 8 14 13 188 14 17 2 [314]
16.06 30 195 407 1,4 11 1 9 62 12 36 8 13 7 2 216 11 6 8 5 [315]
17.06 30 701 506 1,6 36 3 11 7 64 23 57 7 19 18 6 209 22 9 12 3 [316]
18.06 31 015 314 1 11 11 6 75 12 44 6 12 13 3 88 18 6 9 [316]
19.06 31 316 352 1,1 13 3 15 63 13 84 10 13 14 2 91 11 5 11 4 [316]
20.06 31 620 309 1 13 5 5 3 44 23 52 4 7 15 2 114 11 2 8 1 [316]
21.06 31 931 311 1 2 3 11 1 43 16 39 14 13 15 12 128 6 7 1 [316]
22.06 32 227 296 0,9 4 5 1 48 6 33 8 23 2 130 15 2 19 [316]
23.06 32 527 300 0,9 10 4 40 2 40 5 8 10 19 129 2 2 27 2 [316]
24.06 32 821 294 0,9 11 1 4 39 5 33 9 12 13 7 108 21 10 17 4 [316]
25.06 33 119 298 0,9 6 8 5 1 39 11 29 23 12 14 3 125 8 4 9 1 [316]
26.06 33 395 285 0,85 18 3 1 20 17 45 3 14 15 3 96 2 9 35 4 [316]
27.06 33 714 319 0,95 6 5 10 2 49 10 41 21 18 9 4 81 14 48 1 [316]
28.06 33 907 193 0,55 2 3 10 26 18 32 19 14 19 4 30 10 4 2 [316]
29.06 34 154 247 0,7 3 9 21 16 27 8 12 17 9 78 14 2 31 [316]
30.06 34 393 239 0,7 6 3 2 17 44 21 1 2 20 1 84 8 2 26 2 [316]
01.07 34 775 382 1,11 5 4 7 10 18 20 7 20 5 169 4 6 107 [316]
02.07 35 146 371 1,07 6 2 6 52 29 45 7 13 6 10 148 7 12 28 [316]
03.07 35 405 259 0,74 3 1 4 24 13 36 9 12 7 40 80 13 5 46 2 [316]
04.07 35 719 314 0,89 3 10 21 29 28 3 40 13 4 93 2 4 57 7 [316]
05.07 35 950 231 0,65 2 14 16 17 17 5 27 2 2 87 5 1 35 1 [316]
06.07 36 155 205 0,57 5 3 26 1 31 12 39 1 13 4 1 49 10 2 8 [316]
07.07 36 412 257 0,71 9 1 15 9 21 6 3 17 2 2 91 4 1 75 1 [316]
08.07 36 689 277 0,76 2 5 10 32 28 37 4 27 7 3 96 3 23 [316]
09.07 36 951 262 0,71 5 3 4 3 22 35 50 6 7 6 84 5 3 28 1 [316]
10.07 37 216 265 0,72 13 1 13 25 16 19 23 9 16 2 9 88 4 2 17 8 [316]
11.07 37 521 305 0,82 2 2 14 6 34 53 45 8 9 2 4 77 2 43 4 [316]
12.07 37 891 370 0,99 2 40 48 29 29 8 6 46 3 5 57 3 94 [316]
13.07 38 190 299 0,79 1 8 5 18 38 72 1 62 2 65 3 2 20 2 [316]
14.07 38 457 267 0,7 8 6 12 6 19 44 28 2 12 1 2 72 2 52 1 [316]
15.07 38 721 264 0,69 8 5 11 12 31 43 22 3 9 1 90 3 2 20 4 [316]
16.07 39 054 333 0,86 26 6 4 4 38 60 37 4 36 3 89 3 20 3 [316]
17.07 39 407 353 0,9 8 - 11 17 30 70 36 4 18 4 8 86 10 5 46 - [316]
18.07 39 746 339 0,86 17 4 15 6 22 76 31 5 25 3 15 101 - 1 10 8 [316]
19.07 40 104 358 0,9 9 3 7 25 36 115 47 8 17 - 4 55 6 2 21 3 [316]
20.07 40 383 279 0,7 22 4 - 10 16 40 54 4 22 4 1 55 5 4 34 4 [316]
21.07 40 782 399 0,99 3 - 2 9 27 62 59 4 8 2 15 140 29 9 23 7 [316]
22.07 41 162 380 0,93 18 2 7 4 33 50 46 20 17 5 13 113 7 17 22 6 [316]
23.07 41 580 418 1,02 7 1 1 9 33 75 104 21 20 2 4 110 4 2 15 10 [316]
24.07 42 038 458 1,1 29 9 7 9 29 99 32 8 7 5 9 184 8 6 13 4 [316]
25.07 42 622 584 1,39 21 3 12 7 32 142 62 20 21 9 23 188 7 2 34 1 [316]
26.07 43 065 443 1,04 10 10 13 5 22 109 54 16 12 2 19 133 3 4 24 7 [316]
27.07 43 402 337 0,78 9 1 3 4 18 61 58 1 6 7 3 150 2 - 12 2 [316]
28.07 43 904 502 1,16 31 4 - 4 29 91 62 16 19 8 15 161 6 5 45 6 [316]
29.07 44 416 512 1,17 17 10 18 10 30 102 43 5 23 7 28 183 5 5 14 12 [316]
30.07 45 031 615 1,38 5 9 11 10 67 133 95 17 45 7 12 160 5 5 29 7 [316]
31.07 45 688 657 1,46 35 17 20 1 30 77 104 13 28 6 15 227 2 9 59 4 [316]
01.08 46 346 658 1,44 15 11 18 9 42 157 60 7 26 4 17 214 7 17 39 15 [316]
02.08 46 894 548 1,18 16 9 7 9 13 76 71 16 23 9 24 191 2 5 72 5 [316]
03.08 47 469 575 1,23 17 9 13 13 20 78 82 3 42 10 20 146 8 1 98 15 [316]
04.08 48 149 680 1,43 47 3 8 5 39 88 49 7 41 15 17 222 26 4 94 15 [316]
05.08 48 789 640 1,33 22 5 25 13 37 90 86 21 32 10 17 152 3 13 97 17 [316]
06.08 49 515 726 1,49 39 11 13 8 39 118 107 25 33 17 29 137 30 12 89 19 [316]
07.08 50 324 809 1,63 22 8 14 21 46 144 104 26 35 1 41 259 11 17 46 14 [316]
08.08 51 167 843 1,68 35 24 22 25 31 124 131 17 44 12 53 208 13 29 54 21 [316]
09.08 51 791 624 1,22 12 5 17 20 22 108 81 13 28 10 40 149 11 30 63 15 [316]
10.08 52 410 619 1,2 18 12 17 26 31 175 53 7 37 8 48 98 8 6 64 11 [316]
11.08 52 961 551 1,05 27 34 8 2 51 71 50 20 16 7 30 128 11 32 38 26 [316]
12.08 53 676 715 1,35 31 7 39 1 43 173 78 8 22 7 75 145 2 33 39 14 [316]
13.08 54 487 811 1,51 23 14 46 2 39 136 148 15 46 17 61 181 12 11 54 6 [316]
14.08 55 312 832 1,53 21 22 23 8 54 184 143 31 39 31 46 160 3 16 43 8 [316]
15.08 56 090 771 1,39 57 11 16 10 42 150 96 7 36 6 69 133 41 14 62 21 [316]
16.08 56 684 594 1,06 11 13 - 8 70 77 73 14 38 3 85 108 16 10 50 18 [316]
17.08 57 279 595 1,05 17 28 6 8 44 84 150 23 37 5 52 76 10 11 30 14 [316]
18.08 57 876 597 1,04 33 17 19 14 48 130 62 15 39 10 51 85 8 8 42 16 [316]
19.08 58 611 735 1,27 31 17 28 8 31 140 126 12 33 8 60 160 4 21 43 13 [316]
20.08 59 378 767 1,31 21 21 16 8 44 151 96 8 26 12 68 176 15 13 80 12 [316]
21.08 60 281 903 1,52 30 31 21 1 49 156 146 25 46 6 89 168 22 30 77 6 [316]
22.08 61 181 900 1,49 31 18 23 5 73 193 150 29 32 7 65 153 11 18 81 11 [316]
23.08 61 762 581 0,95 24 6 12 4 67 98 49 5 45 6 68 97 8 25 46 3 [316]
24.08 62 310 548 0,89 20 27 7 - 71 61 54 10 21 8 60 98 53 1 53 4 [316]
25.08 63 073 763 1,22 44 30 29 6 50 141 99 10 59 28 93 89 20 21 32 12 [316]
26.08 63 802 729 1,16 15 23 20 4 34 118 106 17 49 13 60 114 20 24 94 18 [316]
27.08 64 689 887 1,39 28 24 14 12 47 233 107 16 33 12 71 118 18 51 92 11 [316]
28.08 65 480 791 1,22 30 38 27 9 39 139 130 15 70 5 42 104 19 22 92 10 [316]
29.08 66 239 759 1,16 44 23 16 12 34 128 140 8 42 24 45 95 27 14 96 11 [316]
30.08 66 870 631 0,95 10 22 69 17 33 153 47 8 30 4 53 86 6 17 68 8 [316]
31.08 67 372 502 0,75 10 20 18 8 32 79 75 11 32 9 75 77 14 2 30 10 [316]
01.09 67 922 550 0,82 35 35 13 9 31 136 89 14 26 10 34 53 16 12 30 7 [316]
02.09 68 517 595 0,88 13 16 19 9 34 114 133 8 46 7 42 63 15 19 53 4 [316]
03.09 69 129 612 0,89 24 33 40 7 48 100 93 8 32 10 44 71 21 16 48 17 [316]
04.09 69 820 691 1 27 11 27 13 43 120 121 9 92 8 41 54 15 15 93 2 [316]
05.09 70 387 567 0,81 23 13 15 14 31 120 68 9 58 11 42 48 26 16 59 14 [316]
06.09 70 824 437 0,62 8 19 13 2 20 90 59 36 33 14 45 35 15 9 35 4 [316]
07.09 71 126 302 0,43 6 15 13 1 8 88 25 5 23 19 20 31 9 15 21 3 [316]
08.09 71 526 400 0,56 49 8 6 4 12 97 52 7 16 9 26 52 11 4 31 16 [316]
09.09 71 947 421 0,59 34 14 19 6 12 67 61 12 22 5 38 57 17 18 28 11 [316]
10.09 72 453 506 0,7 20 20 21 6 13 99 68 24 17 16 32 51 18 13 76 12 [316]
11.09 73 047 594 0,82 47 15 26 5 28 116 78 16 46 33 39 45 15 17 57 11 [316]
12.09 73 650 603 0,83 11 54 29 7 37 93 64 14 39 5 79 72 17 18 50 14 [316]
13.09 74 152 502 0,68 16 21 26 6 18 66 85 5 33 17 55 53 13 13 73 2 [316]
14.09 74 529 377 0,51 9 24 4 5 24 52 61 26 41 8 46 45 4 2 23 3 [316]
15.09 75 134 605 0,81 60 22 22 5 17 120 98 28 20 11 41 62 33 21 28 17 [316]
16.09 75 734 600 0,8 47 35 42 4 31 111 70 19 34 27 53 62 8 13 20 24 [316]
17.09 76 571 837 1,11 25 15 3 4 41 124 168 19 41 23 134 64 32 29 74 41 [316]
Łącznie
zakażenia
76 571 4513 1703 1925 804 5743 9201 10 763 1889 3054 1532 3355 21 412 1712 1140 6498 1327
Łącznie
zmarli (15.09)
2 227 172 57 31 17 248 165 426 70 102 37 51 515 53 9 244 30
Data Narastająco Łączny dzienny przyrost Przyrost w % dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie Źródło
Województwa

Liczba nowych przypadków[edytuj | edytuj kod]

Liczba nowych przypadków dla Polski bez województwa śląskiego i dla województwa śląskiego – na milion mieszkańców[edytuj | edytuj kod]

Polska bez województwa śląskiego – niebieskie, województwo śląskie – czerwone

Liczba testów wykonanych na dobę: marzec-maj[edytuj | edytuj kod]

Liczba testów wykonanych na dobę: czerwiec-wrzesień*[edytuj | edytuj kod]

*Liczby testów w dniach 5–7.06., 26.07. i 8.08. są przybliżone.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków[edytuj | edytuj kod]

Aktualna suma wykrytych zakażonych 77328

Łączna liczba zgonów[edytuj | edytuj kod]

Aktualna liczba zmarłych z Covid19 2270

Polska i państwa sąsiednie[edytuj | edytuj kod]

Oprócz danych z Polski na wykresie pokazano dane z państw mających z Polską granice lądowe oraz linie przyrostu 15%/dz[nota 1] i 7%/dz[nota 2].

Noty

 1. Przyrost 15%/dz to każda linia równoległa do narysowanej na wykresie. Przy przyroście zachorowań 15% dziennie sumaryczna liczba zakażonych podwajałaby się co około 5 dni, w kolejnych dniach osiągałaby: 1,15 ; 1,32 ; 1,52 ; 1,74; 2,01‬ wartości początkowej.
 2. Przyrost 7%/dz to każda linia równoległa do narysowanej na wykresie. Przy przyroście zachorowań 7% dziennie sumaryczna liczba zakażonych podwajałaby się co około 11 dni, w kolejnych dniach osiągałaby: 1,07 ; 1,145 ; 1,225 ; 1,311 (itd.) wartości początkowej.

Procentowe wzrosty dzienne w Polsce i państwach sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Procentowe wzrosty dzienne przypadków COVID-19 w Polsce i państwach sąsiednich. Przybliżony poziom krytyczny (5%) wynika z oszacowania czasu zakaźności (14 dni). Po takim czasie, przy 5% wzroście dziennym, osoba zakażona przekazuje zakażenie średnio jednej osobie, co oznacza prostą reprodukcję zakażanej populacji i stabilizację wzrostu zakażonej populacji. Niższy niż 5% przyrost dzienny powoduje spadek liczby aktywnie zakażonych, a wyższy powoduje jej wzrost. Linie oznaczają dopasowanie krzywej wykładniczej do danych oznaczonych większymi kropkami (zakres danych gdy wzrosty dzienne spadły poniżej 25% w danym państwie). Efektywny poziom krytyczny (oszacowany tutaj na 2%) wynika z rzeczywistych wzrostów aktywnych przypadków. Gdy dzienne liczby przypadków spadały w danym państwie poniżej tego poziomu liczba aktywnych przypadków przestawała wzrastać, czyli ich dzienny wzrost spadał poniżej zera[317][318][319].


Trajektoria epidemii na tle państw sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Trajektoria przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce i państwach sąsiednich. Wykres obejmuje czas od osiągnięcia 1 przypadku na 1 mln mieszkańców do dnia podanego w tytule wykresu. Czas biegnie wzdłuż krzywych. Użyta średnia krocząca to średnia o wykładniczych wagach i czasie połowicznego zaniku podanym w opisie osi. Liczby na osiach podane na 1mln mieszkańców, co pozwala porównać, na jakim etapie zaawansowania infekcji państwa wprowadziły swoje strategie walki z epidemią i jak są one skuteczne. Trzeba pamiętać, że taka ocena etapu epidemii jest bardzo zależna od powszechności i skuteczności przeprowadzanych testów. Spadek od tej granicznej linii (Niemcy, Czechy i Słowacja) pokazuje koniec swobodnego rozwoju i zatrzymywanie epidemii w każdym z krajów. Wypłaszczenie krzywej dla Polski świadczy tylko o zatrzymaniu swobodnego rozwoju epidemii. Chwilowy spadek dla Białorusi wynika raczej z chwilowego braku testów[317][318][319]. Inspiracją do wykresu jest podobna analiza wykonana przez Aatish Bhatia[320]. Różnica polega m.in. na użyciu liczb per-capita i innym sposobie średniowania danych.


Zmiany liczby aktywnych przypadków COVID-19 na tle państw sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Dzienne zmiany aktywnych przypadków COVID-19 na 1 mln mieszkańców w Polsce i krajach sąsiednich. Krzywe są wykładniczą średnią kroczącą (EWA)[317][318][319]. Na brązowej linii dla Białorusi widać tygodniowy cykl liczby aktywnych przypadków wynikający z cyklu pobierania próbek.


Testowanie[edytuj | edytuj kod]

WHO[edytuj | edytuj kod]

Podczas wstępu do konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 15 marca 2020[321] dyrektor generalny WHO przedstawił stanowisko odnośnie do testowania na obecność COVID-19:

(...) wszystkie kraje muszą przyjąć kompleksowe podejście. Lecz najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania infekcjom i ratowania ludzkich żyć jest zerwanie łańcuchów zakażenia. I aby to osiągnąć musicie testować i izolować. Nie można walczyć z ogniem z zawiązanymi oczami. I nie można powstrzymać pandemii, jeżeli nie wiemy, kto jest zarażony. Mamy prosty przekaz dla wszystkich krajów: testować, testować, testować. Testować każdy podejrzany przypadek. (...) Jeszcze raz, nasz kluczowy przekaz to: testować, testować, testować.

Podczas wstępu do konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 ponownie podkreślił te same zalecenia WHO od początków pandemii[322].

Zatrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 wymaga zidentyfikowania i wykonania testów dla wszystkich podejrzanych przypadków tak aby potwierdzone przypadki mogły być niezwłocznie i efektywnie odizolowane oraz otrzymały odpowiednią opiekę. Wszystkie bliskie kontakty z potwierdzonym przypadkiem muszą być natychmiast zidentyfikowane aby mogły być poddane kwarantannie i monitorowane przez okres 14 dniowej inkubacji wirusa. Jak tylko podejrzane przypadki są zidentyfikowane powinny być natychmiast przetestowane w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji COVID-19.[323] Pracownicy służby zdrowia którzy mieli kontakt z potwierdzonym przypadkiem powinni być przetestowani po 14 dniach kwarantanny niezależne od wystąpienia u nich symptomów choroby[324]. Podejrzany przypadek jest zdefiniowany jako:

 • pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz historią podczas 14 dni przed wystąpieniem symptomów podróży lub przebywania w obszarze gdzie raportowano lokalne zarażenia COVID-19;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz mający kontakt z potwierdzonym lub podejrzanym przypadkiem w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem symptomów;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego, wymagającego hospitalizacji oraz przy braku alternatywnej diagnozy w pełni wyjaśniającej symptomy[325],

30 marca 2020 na konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Maria Van Kerkhove w odpowiedzi na pytanie odnośnie do liczby testów stwierdziła, że tam, gdzie testy były wykonywane na szeroką skalę, liczba pozytywnych wyników stanowiła 3% do 12% ze wszystkich wykonanych testów. Przy bardzo małej liczbie otrzymywanych pozytywnych wyników ze wszystkich przeprowadzonych testów, istnieje jednak możliwość, że testy wykonywane są nie tam gdzie trzeba, więc potrzebna jest ostrożność i utrzymanie poziomu testowania. W kontekście tego, że niektóre kraje mają ograniczone możliwości testowania, zadowalającym dla nich wyznacznikiem liczby testów jest osiągnięcie poziomu nie więcej niż 9% wyników pozytywnych (1 wynik pozytywny na 10 testów), ponieważ przy znacznie większym procencie wyników pozytywnych prawdopodobnie wiele rzeczywistych przypadków pozostaje niewykryta[326]. W Polsce (według danych z 9 maja 2020) poziom pozytywnych wyników to 3,3% (1 wynik pozytywny na 30 testów). W krajach Europy poziom pozytywnych wyników testów jest pomiędzy 0,8% (Litwa) a 17% (Wielka Brytania)[327].

Testowanie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 poziom wykrywalności wynosił ok. 5%[potrzebny przypis]. W kwietniu 2020 uzyskiwano średnio około 350 pozytywnych wyników dziennie, przy liczbie testów od 4,4 tys./dz. do 14,5 tys./dz.[potrzebny przypis].

Ze względu na opóźnienie w raportowaniu przez MZ liczby nowych przypadków w stosunku do raportowania liczby pobranych próbek, na wykresie pokazano stosunek liczby nowych przypadków z danych dwu dni do liczby pobranych próbek z dwu poprzednich dni[317].

Z danych raportowanych przez WSSEKatowice wynika, że liczba testów raportowanych przez MZ nie uwzględnia liczby próbek pobranych na Śląsku w dniach 5, 6 i 7 czerwca. W tych dniach wykryto na Śląsku, odpowiednio 177, 351 i 325 nowych przypadków.

www.WSSE.Katowice.pl w dniu 9-06-2020 podało „- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 104 303 – liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 69 755[328]. ‘Badania przesiewowe’ oznaczają m.in. że próbki są badane w laboratoriach poza województwem śląskim z powodu zbyt dużej liczby próbek.

8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na Twitterze podało komunikat "Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań."[329]

Rzecznik Praw Obywatelskich[edytuj | edytuj kod]

Na początku kwietnia 2020 roku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę laboratoriów oraz laborantów[330]. Ponadto, zdaniem RPO, personel pracuje po godzinach, a placówki nie są w stanie przebadać wszystkich, którzy mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia[330].

Media[edytuj | edytuj kod]

18 marca polskie laboratoria wykonywać mogły 3 tysiące testów na dobę, ale wykorzystywano tylko około połowy ich możliwości[331]. Na początku kwietnia wykonywano ponad pięć tysięcy testów dziennie, co jednak przez część portali specjalistycznych zostało uznane za niewystarczające[332][333] (liczba wykonanych do połowy kwietnia testów w Polsce wyniosła 4,12 na tysiąc mieszkańców, a np. w Czechach wykonano ich trzy razy więcej – 12,37 na tysiąc), co wpływa na liczbę wykrytych zarażeń. Mniej testów niż w Polsce (do połowy kwietnia) wykonano tylko w Grecji i Rumunii oraz na Węgrzech (odpowiednio: 3,36 i 3,62 oraz 3,72 testów na tysiąc mieszkańców)[334][335].

Ministerstwo Zdrowia komunikowało w połowie kwietnia, że zdolność polskich laboratoriów sięga 20 tysięcy testów dziennie; 10 i 11 kwietnia wykorzystano te możliwości w przybliżeniu w połowie (wykonując po około 11 tysięcy testów w tych dwóch dniach), ale w kolejnych czterech dobach już znacznie mniej i znacząco poniżej możliwości laboratoriów (kolejno 8,4 tys., 5,6 tys. 4,7 tys. i 8,1 tys.)[334][335]. Rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusewicz wyjaśnił to niewykorzystanie zdolności laboratoriów faktem, iż to lekarze nie zlecają dostatecznej liczby testów; wypowiedź ta jednak spotkała się z krytyką środowisk lekarskich[336], które wskazywały z jednej strony na brak jasnych wytycznych zlecania badań na obecność koronawirusa[337], ale ponadto także na braki w zaopatrzeniu w niezbędne do pobierania próbek narzędzia, tzw. „wymazówki[338].

Nieprawdziwe informacje i oszustwa[edytuj | edytuj kod]

Zarys zjawiska i przykłady[edytuj | edytuj kod]

W przestrzeni informacyjnej pojawiło się szereg nieprawdziwych informacji, prób oszustw i wprowadzania w błąd, związanych z wystąpieniem zakażeń wirusem SARS-COV-2 (pandemii COVID-19) w Polsce. Nieprawdziwe informacje obejmują m.in. fałszywe tezy o: pochodzeniu wirusa, sposobie diagnozowania, zapobiegania i leczenia choroby, działaniach podejmowanych (lub też niepodejmowanych) przez władze i państwowe organy sanitarne, oraz rozwoju sytuacji. Podejmowane są próby oszustw (wyłudzeń) i wprowadzania w błąd, które polegają m.in. na: wysyłaniu fałszywych SMS od osób podszywających się pod instytucje państwowe, publikacji fałszywych map, sensacyjnych nagłówków prowadzących do szkodliwych stron usiłujących wyłudzić dostęp do kont i numerów kart kredytowych oraz próbach sprzedaży produktów rzekomo „zapobiegających zakażeniu koronawirusem”[339][340][341][342][343][344][345][346][347].

Osoby LGBT bywają niesłusznie oskarżane o epidemię. Według relacji pewnej kobiety, opisanej przez „Gazetę Wyborczą”, rzymskokatolicki ksiądz we Wrocławiu miał przedstawić w kazaniu epidemię COVID-19 jako „karę boską za grzechy, w tym za homoseksualizm, aborcję i życie bez ślubu”; do jego wypowiedzi negatywnie odniósł się rzecznik wrocławskiej kurii, jeśli takie słowa rzeczywiście padły z ambony, a także prymas Polski, abp Wojciech Polak[348][349][350]. Według oficjalnego oświadczenia miejscowej inspektorii z relacji świadków wynika, że takie sformułowanie nie padło podczas kazania[351]. Na profilu facebookowym Miasto Rzeszów zapytano mieszkańców o to, „czy koronawirus jest karą za gender i LGBT”[352].

Walka z dezinformacją[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec marca 2020 Komisja Europejska (KE) poinformowała o fałszywych informacjach „będących częścią zaplanowanych kampanii dezinformacyjnych[353][354][355]. KE zaleciła postępowanie według zaleceń krajowych służb zdrowia poszczególnych państw UE[356] oraz czerpanie informacji na temat pandemii COVID-19 wyłącznie z wiarygodnych źródeł jak np. strony organizacji unijnych i międzynarodowych – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)[353]. KE poinformowała o zwalczaniu dezinformacji w ścisłej współpracy z platformami internetowymi poprzez:

 • promowanie wiarygodnych źródeł;
 • degradowanie informacji, które po sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd;
 • usuwanie treści nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia[353].

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powołała „Zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa”[357][358]. KE uruchomiła również swoją stronę internetową, na której weryfikowane są pojawiające się informacje dotyczące koronawirusa i obalane fałszywe twierdzenia[354][353].

Wątpliwości co do rzeczywistej liczby zarażonych i ofiar[edytuj | edytuj kod]

W numerze 19. w dniu 6 maja 2020 roku tygodnik „Polityka” opublikował artykuł, z którego rzekomo wynika, że podawane przez rząd dane odnośnie do śmiertelności i zapadalności na COVID-19 mogą być znacznie zaniżane. Autorzy dokonali sprawdzenia danych statystycznych co do zgonów w marcu 2019 roku, lutym 2020 roku oraz marcu 2020. Oficjalne dane mówią o śmierci 43 osób w marcu 2020 roku. Jednak według danych przekazanych z Ministerstwa Cyfryzacji do Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2020 roku zmarło 36 557 osób, czyli o 2450 więcej niż w marcu 2019 roku (+6,7%) i o 2500 więcej niż w lutym 2020 roku[359]. Informacja może powodować zamęt wśród osób, które nie przeanalizują tych danych za pomocą odpowiednich narzędzi matematycznych. Marzec 2020 roku trwał 31 dni, podczas gdy luty – zaledwie 29. Jest to przyrost o 6,9%, porównywalny z przyrostem liczby zgonów. Jednak autor dalej stwierdza, że wzrost miesięcznej liczby zgonów nawet o 2–3 tys. mieści się w pasmie wieloletnich naturalnych, często trudnych do wytłumaczenia wahań.

Na wątpliwości co do sposobu liczenia ofiar wskazywał też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odnosząc się do podanej oficjalnie liczby 8 ofiar w Warszawie poinformował, że w tym samym okresie kierowany przez niego ratusz wystawił 32 akty zgonu, w których jako przyczyna śmierci wskazano COVID-19. Do wypowiedzi tej odniósł się Główny Inspektor Sanitarny stwierdzając, że zgony liczone są nie według miejsca wystawienia aktu zgonu, a według miejsca zameldowania zmarłego. Rafał Trzaskowski replikował, że spośród wskazywanych 32 osób, 18 było zameldowanych na terenie Warszawy[360].

Protesty przeciwko obostrzeniom[edytuj | edytuj kod]

Transparenty na proteście 16.08.2020 w Warszawie

Obostrzenia wprowadzane przez rząd w związku z pandemią, zwłaszcza zakaz wykonywania niektórych rodzajów działalności gospodarczej, spotkały się ze sprzeciwem niektórych środowisk. W okresie od kwietnia do czerwca odbywały się protesty pod nazwą "Strajk Przedsiębiorców", organizowane m.in. przez Pawła Tanajno[361][362]. Część tych protestów była tłumiona przez Policję[363].

W dniu 16 sierpnia 2020 r. odbył się w Warszawie protest pod hasłem "Stop Plandemii". Protestujący domagali się zniesienia obostrzeń i dymisji ówczesnego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego[364]. Organizatorem protestu była Justyna Socha ze stowarzyszenia "Stop Nop" oraz grupa Komisja śledcza COVID-19. Na proteście przemawiali też poseł na Sejm Grzegorz Braun, wokalista Iwan Komarenko i słowacki europarlamentarzysta Milan Uhrík[365][366][367].

Kolejny protest odbył się w dniu 12 września 2020 r.[368]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Ministerstwo Zdrowia podaje codziennie liczbę osób, które wyzdrowiały. Osoby te przez Głównego Inspektora Sanitarnego (a także innych specjalistów) nazywane są „ozdrowieńcami” (zob. Zbigniew Wojtasiński: Ekspert: „Ozdrowieńcy” to osoby, które nie mają już objawów COVID-19 (pol.). Wprost, 2020-03-17. [dostęp 2020-04-12].).
 2. Przyjęto zasadę, że przy przemieszczaniu się: środkami publicznego transportu zbiorowego – maksymalna liczba pasażerów równocześnie podróżujących wynosi połowę wszystkich miejsc siedzących; pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie (ograniczenia nie stosuje się do osób najbliższych w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego).
 3. Przyjęto zasadę, że od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. dopuszcza się równoczesną obecność 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu, a 50 osób (wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy) w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania.
 4. Specustawa była potem zmieniana (28 i 31 marca) m.in. poprzez uszczegółowienie zakresów odpowiedzialności poszczególnych organów państwa podczas walki z epidemią.
 5. Po odjęciu fałszywie dodatnich wyników dwóch osób z Białegostoku i Wałbrzycha z dnia poprzedniego.
 6. Informacja podana została na Twitterze 4 kwietnia około godz. 17:30, nie było potem już żadnego komunikatu tego dnia, jak to było regułą dotychczas. 5 kwietnia około godz. 9:00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że począwszy od 4 kwietnia uległa zmianie częstotliwość komunikowania o liczbie zachorowań, i że od tej pory będzie to dwa razy na dobę: „Wyjaśniamy, że wczoraj nie został pominięty żaden komunikat. Przeszliśmy na raportowanie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi w trybie 2 razy na dobę”.
 7. Usunięto zdublowany przez PSSE Radom zgon.
 8. Po odjęciu 63 fałszywie dodatnich wyników z województwa śląskiego z dn. 15-19.04.
 9. Usunięto zdublowany zgon z Bydgoszczy.
 10. Usunięto zdublowany zgon z Białych Błot.
 11. Usunięto 2 zdublowanych zakażonych z woj. warmińsko-mazurskiego.
 12. Usunięto zdublowany zgon z Siedlec.
 13. Usunięto 17 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 14. Usunięto 21 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 15. Usunięto 3 zdublowane przypadki z woj. śląskiego.
 16. Usunięto 39 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 17. Usunięto zdublowany zgon z woj. śląskiego.
 18. Usunięto 1 wynik fałszywie dodatni z WSSE Olsztyn.
 19. Usunięto 4 zdublowane przypadki zakażeń z WSSE Łódź.
 20. Usunięto 34 zdublowane przypadki zakażeń z WSSE Poznań oraz 2 przypadki z WSSE Szczecin.
 21. Usunięto 2 zdublowane przypadki zakażeń w woj. podlaskim.
 22. Usunięto 2 błędnie zaraportowane przypadki przez WSSE Lublin oraz 1 błędnie zaraportowany przypadek przez WSSE Bydgoszcz.
 23. Usunięto 4 zdublowane przypadki z woj. śląskiego.
 24. Usunięto 1 błędnie zaraportowany przypadek z woj. kujawsko-pomorskiego.
 25. Usunięto 1 błędnie zaraportowany przypadek z woj. małopolskiego oraz 5 z woj. łódzkiego.
 26. Usunięto 2 zdublowane zgony z woj. mazowieckiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, gov.pl, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04].
 2. a b Błażej Makarewicz: Koronawirus w Polsce. 594 nowe zakażenia. 10 kolejnych ofiar śmiertelnych. 2020=09-11. [dostęp 2020-09-11].
 3. a b c d e f g Rada Ministrów w Polsce, Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl.
 4. a b c d e f g Ministerstwo Zdrowia, W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 28 577/1 222 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) – opis, @MZ_GOV_PL, 12 czerwca 2020.
 5. PKN Orlen: w tym tygodniu ruszy produkcja płynu do dezynfekcji, pb.pl, 9 marca 2020.
 6. Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej z dnia 24 marca 2020 roku dotyczące działania parafii w czasie pandemii, Archidiecezja Łódzka, 25 marca 2020.
 7. Thomson Reuters, Poland Reports First Coronavirus Case – Health Minister, 4 marca 2020.
 8. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (Dz.U. z 2020 r. poz. 433).
 9. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 434).
 10. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. (Dz.U. z 2020 r. poz. 435).
 11. a b c d Premier RP: zdecydowaliśmy się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego, Onet Wiadomości, 13 marca 2020.
 12. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. (Dz.U. z 2020 r. poz. 491).
 13. Komunikat Lotniska Chopina – Aktualności i wydarzenia – Lotnisko Chopina w Warszawie, lotnisko-chopina.pl, 25 stycznia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-01-26].
 14. Komunikat lotniska Chopina. Lotnisko Chopina Warszawa, 25 stycznia 2020. [dostęp 2020-03-09].
 15. a b c d e f g h W kierunku koronawirusa NIZP-PZH przebadał 307 osób, medonet.pl, 29 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29].
 16. Ministerstwo Zdrowia: Żadna z badanych próbek nie jest pozytywna. W Polsce wciąż nie ma koronawirusa, wiadomosci.gazeta.pl, 29 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29].
 17. a b 47 osób z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Szumowski: Wirus pojawi się w najbliższych dniach, wiadomosci.gazeta.pl, 27 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-27].
 18. Koronawirus w Europie. GIS odradza wyjazdy do 9 krajów [LISTA, Business Insider Polska, 24 lutego 2020].
 19. Komunikat dla podróżujących nr 43 Warszawa, 7 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO). Główny Inspektorat Sanitarny, 7 marca 2020. [dostęp 2020-03-09].
 20. https://www.se.pl/poznan/koronawirus-w-polsce-relacja-na-zywo-aa-vDoh-nRwb-ewyD.html Koronawirus w Polsce? Szpitale ograniczają i zakazują odwiedzin u pacjentów [RELACJA NA ŻYWO, MAPA, Poznań Eska Info, 2020-02-29].
 21. LOT zmniejsza liczbę rejsów do Włoch i Korei, onet.pl., 2 marca 2020.
 22. Koronawirus we Włoszech. Ryanair anuluje część połączeń, LOT wyśle mniejsze samoloty, Business Insider, 2 marca 2020.
 23. W Sejmie bez delegacji zagranicznych i wysłuchań publicznych. Nowe zarządzenie marszałka ws. koronawirusa, onet.pl., 6 marca 2020.
 24. Zakaz wywozu leków przeciwgorączkowych, igieł i masek z Polski. „Mogą się przydać w walce z koronawirusem”, TVN24 Polska, 6 marca 2020.
 25. Szef kancelarii premiera: będzie wsparcie dla firm, spirytus bez akcyzy i infolinia dla lekarzy, TVN24, 6 marca 2020.
 26. Tomasz Bielecki: Czy Unia Europejska robi za mało w sprawie koronawirusa?. wyborcza.pl, 2020-03-13.
 27. a b c d Cztery nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce, gov.pl, 6 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-06].
 28. Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie imprez masowych. GIS, 2020-03-08.
 29. Zarządzenie Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW. monitor.uw.edu.pl, 2020-03-10.
 30. Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 10 marca 2020 roku ws. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. bip.uj.edu.pl, 2020-03-10.
 31. Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola zdecydowali o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, Nauka w Polsce, 10 marca 2020.
 32. Komunikat Rektora ws. koronawirusa – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl.
 33. Komunikat dotyczący zawieszenia zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Śląskiego, 10 marca 2020.
 34. Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 10 marca 2020 roku w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19, ug.edu.pl, 10 marca 2020.
 35. Działania w sprawie koronawirusa w Polsce omawiała Rada Bezpieczeństwa Narodowego, poland.us, 10 marca 2020.
 36. Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe z powodu koronawirusa, Noizz, 10 marca 2020.
 37. Premier odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce, trojmiasto.pl, 10 marca 2020.
 38. Poznań: Koronawirus:. Miasto chce zamknąć szkoły przedszkola i żłobki, Onet, 10 marca 2020.
 39. Premier: szkoły zamknięte na dwa tygodnie, TVN24, 11 marca 2020.
 40. a b c Policja odnotowuje nieliczne przypadki łamania kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem, prk24.pl, 17 marca 2020.
 41. Rozporządzenie ministra zdrowia z 20.03.2020.
 42. Paweł Orlikowski: Kwarantanna. Premier: do 30 tys. zł kary oraz mechanizmy śledzenia. money.pl, 2020-03-20.
 43. a b Dz.U. z 2020 r. poz. 567.
 44. Monika Płatek: Liczy się treść, nie nazwa. Rząd ogłosił i wprowadził nadzwyczajny stan klęski żywiołowej. wyborcza.pl, 23 marca 2020. [dostęp 4 kwietnia 2020].
 45. Wojciech Czuchnowski: Rząd: zostańcie w domach! Rygorystyczne ograniczenia związane z koronawirusem. wyborcza.pl, 2020-03-24.
 46. a b c d e f Dziennik Ustaw poz. 522 – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, dziennikustaw.gov.pl, 24 marca 2020. Informacje o rozporządzeniu MZ na stronie dziennikustaw.gov.pl (Dz.U. z 2020 r. poz. 522).
 47. a b c MSWiA: Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy, pap.pl, 25 marca 2020.
 48. a b Polska przedłuża zamknięcie granic do połowy kwietnia, onet.pl, 25 marca 2020.
 49. a b Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 519).
 50. Dz.U. z 2020 r. poz. 566.
 51. COVID-19 coding in ICD-10 (ang.). WHO, 2020-03-25.
 52. Wytyczne dotyczące określania przyczyn zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19. NIZP-PZH, 2020-03-26.
 53. Piotr Żytnicki: Władza unika koronawirusa. Jeśli umrzesz w domowej kwarantannie, nie zaliczą cię do ofiar epidemii. wyborcza.pl, 2020-03-26.
 54. Michał Istel: Zgony z powodu COVID-19: w Polsce jeden kod, WHO używa dwóch. TVN24, 2020-03-31.
 55. Magdalena Kulej: Kolejna ofiara, której nie ujęto w statystykach. Ilu zakażonych umiera naprawdę?. Radio ZET, 2020-03-31.
 56. a b Wytyczne dotyczące kodowania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19 z dnia 1.04.2020. NIZP-PZH, 2020-04-01.
 57. Suplement do wytycznych dotyczących kodowania zgonów związanych z epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19 z dnia 01/04/2020. NIZP-PZH, 2020-04-01.
 58. z powodu COVID-19 umierają osoby z poważnymi następstwami choroby, zwykle hospitalizowane w tzw. szpitalach jednoimiennych lub szpitalach zakaźnych, najczęściej z ostrą niewydolnością oddechową na Oddziałach Intensywnej Terapii, to zgodnie z definicją przypadku, pacjenci mają wykonywane testy molekularne, których wyniki, nawet otrzymane po zgonie pacjenta, znajdą odzwierciedlenie w postaci prawidłowej wyjściowej przyczyny zgonu
 59. Miłada Jędrysik: Umrzesz na kwarantannie, nie liczysz się do koronawirusa. oko.press, 2020-03-27.
 60. New ICD-10-CM code for the 2019 Novel Coronavirus (COVID-19), April 1, 2020 (ang.). CDC, 2020-03-18.
 61. ICD-10-CM Tabular List of Diseases and InjuriesApril 1, 2020 Addenda (ang.). CDC, 2020-04-01.
 62. Koronawirus w Polsce. Specustawa weszła w życie. businessinsider.com.pl, 2020-03-08.
 63. a b Jerzy Zajadło: Demokracja deliberatywna w pułapce – Konstytucyjny.pl, konstytucyjny.pl, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04].
 64. Koronawirus w Polsce ograniczy na zawsze nasze prawa? Analiza OKO.press: ustawa PiS to prawny populizm, oko.press, 5 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-05].
 65. Koronawirus. Rozporządzenie rządu z 31 marca o ograniczeniach poruszania się – krytyczna ocena RPO.
 66. Telewizja Polska S.A, Poles leave hospital after 2-week coronavirus observation, polandin.com, 9 marca 2020 (ang.).
 67. MZ: pod kątem koronawirusa przebadano 559 próbek, wszystkie wyniki negatywne | Polska Agencja Prasowa SA, pap.pl, 3 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-03].
 68. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) – Koronawirus: informacje i zalecenia – Portal Gov.pl, web.archive.org, 2 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-02].
 69. Koronawirus w Lubuskiem. 44 godziny, dwa razy za wolno. Daleko do laboratorium, oko.press, 5 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-05].
 70. „Pacjent zero” opuścił szpital. Jest wyleczony. tvp.info, 20 marca 2020.
 71. t, Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: Jest kolejny przypadek choroby, Wprost, 7 marca 2020.
 72. a b Pięć nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl, Ministerstwo Zdrowia.
 73. a b c d e f g h i j k Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to już 9287, zmarło 360 chorych. rynekzdrowia.pl, 2020-04-19.
 74. a b Stan na 9 marca, informacje MZ, Twitter, 9 marca 2020.
 75. MZ: 467 hospitalizowanych; tysiąc osób w kwarantannie; 7 tys. pod nadzorem – społeczeństwo, wnp.pl, 9 marca 2020.
 76. a b Koronawirus w Polsce: Rośnie liczba zakażonych. Najnowsze informacje, fakt.pl, 10 marca 2020.
 77. Koronawirus w Polsce. Generał Jarosław Mika zarażony koronawirusem – Wiadomości, wiadomosci.onet.pl.
 78. Karolina Mózgowiec, Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć, 22. przypadek COVID-19 w Polsce, www.mp.pl, 10 marca 2020.
 79. Artur Bartkiewicz, Jakub Czermiński, Polska i świat walczą z koronawirusem – relacja na żywo, rp.pl, 11 marca 2020.
 80. Anna Rokicka-Żuk, Jak wykryć koronawirusa? Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV?, Głos Pomorza, 11 marca 2020.
 81. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-13].
 82. Małgorzata Szlachetka, Drugi przypadek koronawirusa w Łodzi. Przybywa osób objętych kwarantanną, lodz.wyborcza.pl, 12 marca 2020.
 83. Koronawirus Kim była kobieta. se.pl, 12 marca 2020.
 84. Koronawirus w Polsce. Zmarła druga osoba, fakty.interia.pl, 13 marca 2020.
 85. Koronawirus w Polsce – aktualna sytuacja epidemiologiczna, politykazdrowotna.com, 13 marca 2020.
 86. Magdalena Mikrut-Majeranek, Jest kolejna śmiertelna ofiara koronawirusa, silesia.info.pl, 13 marca 2020.
 87. Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. W Polsce trzy osoby nie żyją, 104 są zakażone, rmf24.pl, 14 marca 2020.
 88. Bartosz Godziński, Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-latek z Lublina, naTemat.pl, 14 marca 2020.
 89. Koronawirus w Polsce. Potwierdzono 20 nowych przypadków zakażenia, newsweek.pl, 19 marca 2020.
 90. 2 kolejne przypadki wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. W sumie 125, rp.pl, 15 marca 2020.
 91. Koronawirus w Polsce. Minister Michał Woś: Mój wynik jest pozytywny, wp.pl, 16 marca 2020.
 92. Ministerstwo Zdrowia, W szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem, 16 marca 2020.
 93. a b c d e f g h Koronawirus. Wszystkie raporty z Gdańska, Pomorza i kraju – od 26 marca, gdansk.pl.
 94. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 238 przypadków w Polsce, rmf24.pl, 17 marca 2020.
 95. Koronawirus w Polsce. Piąta ofiara śmiertelna. Zmarł 57-letni pacjent szpitala w Wałbrzychu. rdc.pl, 2020-03-17.
 96. Pacjent „zero” chory na koronawirusa oficjalnie wyleczony! Jutro wyjdzie ze szpitala! – newslubuski.pl. 2020-03-17.
 97. Polska i świat walczą. rp.pl, 2020-03-18.
 98. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 19 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-19].
 99. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 20 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-21].
 100. „Pacjent zero” opuścił szpital, Radio Zielona Góra, 20 marca 2020.
 101. Ministerstwo Zdrowia, 634 przypadki koronawirusa w Polsce, w tym osoby zmarłe: 7 (opis), Ministerstwo Zdrowia, 22 marca 2020.
 102. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 22 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-22].
 103. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 23 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-24].
 104. Ministerstwo Zdrowia, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z łódzkiego. Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem – to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach., Ministerstwo Zdrowia, 23 marca 2020.
 105. a b c Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 24 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-25].
 106. a b c Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 25 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-25].
 107. Ministerstwo Zdrowia, (4/4) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1221/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe), @MZ_GOV_PL, 26 marca 2020.
 108. Ministerstwo Zdrowia, (3/5) Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące., @MZ_GOV_PL, 26 marca 2020.
 109. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 27 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27].
 110. a b c Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 28 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-28].
 111. a b Czterdzieste szóste zakażenie na Pomorzu, ponad 1900 w kraju, czworo kolejnych zmarłych, Gdańsk – oficjalny portal miasta.
 112. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 30 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30].
 113. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 31 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-31].
 114. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 1 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-01].
 115. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 2 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-03].
 116. Koronawirus w Polsce. Informacje, zalecenia. Sytuacja we Wrocławiu, www.wroclaw.pl [dostęp 2020-04-04].
 117. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 4 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05].
 118. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 5 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05].
 119. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 6 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-06].
 120. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 7 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-07].
 121. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 8 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-08].
 122. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 9 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-09].
 123. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-10. [dostęp 2020-04-10].
 124. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 10 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-10].
 125. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-11. [dostęp 2020-04-11].
 126. MZ_GOV_PL, Dzienny raport o #koronawirus., 12 kwietnia 2020.
 127. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-14. [dostęp 2020-04-14].
 128. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-15. [dostęp 2020-04-15].
 129. a b Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 15 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-15].
 130. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń – tvn24.pl. 2020-04-16. [dostęp 2020-04-16].
 131. Mateusz Chłystun: Dramat w DPS w Kaliszu. Jedyna pielęgniarka opuściła ośrodek (pol.). RMF FM, 2020-04-17 (12:29). [dostęp 2020-04-21].
 132. WOT pomógł przy ewakuacji DPS w Kaliszu. Jedyna pielęgniarka opuściła ośrodek z wyczerpania (pol.). Gazeta.pl, 2020-04-20 20:12. [dostęp 2020-04-21].
 133. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń, TVN24 [dostęp 2020-04-20].
 134. WPROST.pl, MZ: 166 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, wśród ofiar 38-letnia kobieta, Zdrowie i medycyna Wprost, 20 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-20] (pol.).
 135. Koronawirus w DPS-ach. Gdzie się pojawił i ile jest zakażeń? (pol.). Na temat, 2020-04-20, 18:41. [dostęp 2020-04-21].
 136. Koronawirus w Polsce: zachorowania, zalecenia. RAPORT SPECJALNY 21. kwiecień 2020 – Zdrowie, zdrowie.radiozet.pl [dostęp 2020-04-21] (pol.).
 137. a b c d e Ministerstwo Zdrowia, 📊 Dzienny raport o #koronawirus., @MZ_GOV_PL, 12 czerwca 2020.
 138. 225 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyje 18 kolejnych osób. Polsat news. [dostęp 2020-04-29].
 139. Znów więcej zakażeń niż wczoraj. Gwałtowny wzrost zachorowań na Śląsku. radiozet.pl. [dostęp 2020-06-15].
 140. Ministerstwo Zdrowia: 375 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie żyje 10 osób. radio.lublin.pl. [dostęp 2020-06-15].
 141. Koronawirus w Polsce. 396 nowych zakażeń. www.o2.pl. [dostęp 2020-06-15].
 142. Ponad 30 tys. zakażeń w Polsce. Kolejne ofiary koronawirusa. www.polsatnews.pl. [dostęp 2020-06-16].
 143. Ponad pół tysiąca nowych zakażeń. Kolejne ofiary śmiertelne koronawirusa. polsatnews. [dostęp 2020-06-17].
 144. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Czwartek, 18 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 145. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Piątek, 19 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 146. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Sobota, 20 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 147. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Niedziela, 21 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 148. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Poniedziałek, 22 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 149. Polsat News, Koronawirus – Raport Dnia. Wtorek, 23 czerwca – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-24] (pol.).
 150. Ministerstwo Zdrowia: 294 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 21 osób zmarło, TVN24 [dostęp 2020-06-24].
 151. Koronawirus w Polsce. Morawiecki: Dzieci wrócą do szkół. „To jest pewna decyzja” [RELACJA], Newsweek.pl [dostęp 2020-06-25] (pol.).
 152. WHO: Sytuacja z pandemią koronawirusa na świecie się pogarsza. W Polsce ponad 33 tys. zakażeń [RELACJA], Newsweek.pl [dostęp 2020-06-26] (pol.).
 153. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń (pol.). tvn24.pl, 2020-06-27. [dostęp 2020-06-27].
 154. 193 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Cztery osoby zmarły, TVN24 [dostęp 2020-06-28].
 155. Polsat News, Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 29 czerwca - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-06-29] (pol.).
 156. Koronawirus: 239 nowych przypadków zakażenia - 30 czerwca, www.infodent24.pl [dostęp 2020-06-30] (pol.).
 157. Koronawirus: 382 nowe przypadki zakażenia - 1 lipca, www.infodent24.pl [dostęp 2020-07-01] (pol.).
 158. Koronawirus: 371 nowych przypadków zakażenia - 2 lipca, www.infodent24.pl [dostęp 2020-07-02] (pol.).
 159. Koronawirus: 259 nowych zakażeń, 15 osób zmarło, www.infodent24.pl [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 160. Ministerstwo Zdrowia: 314 nowych przypadków zakażenia, zmarły cztery osoby, TVN24 [dostęp 2020-07-04].
 161. Grupa Wirtualna Polska, Koronawirus - raport dnia dla Polski. Niedziela, 5 lipca, o2.pl, 5 lipca 2020 [dostęp 2020-07-05] (pol.).
 162. Grupa Wirtualna Polska, Koronawirus - raport dnia dla Polski. Poniedziałek, 6 lipca, o2.pl, 6 lipca 2020 [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 163. Polsat News, Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 7 lipca - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 164. Ministerstwo Zdrowia: 277 nowych przypadków zakażenia, zmarło 15 osób, TVN24 [dostęp 2020-07-08].
 165. Ministerstwo Zdrowia: 262 nowe przypadki zakażenia, zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-09].
 166. 11 ofiar i ponad 250 nowych przypadków koronawirusa, www.tvp.info [dostęp 2020-07-10] (pol.).
 167. Epidemia nie słabnie. Ponad 300 nowych zakażeń, sześć kolejnych ofiar Covid-19. wiadomosci.radiozet.pl. [dostęp 2020-07-12].
 168. MZ poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa i kolejnych zgonach. Resort podsumował tydzień. www.wprost.pl. [dostęp 2020-07-12].
 169. Ministerstwo Zdrowia: 299 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nie żyje pięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-13].
 170. Polsat News, Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 14 lipca - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-15] (pol.).
 171. Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń, TVN24 [dostęp 2020-07-15].
 172. 333 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 11 osób, TVN24 [dostęp 2020-07-16].
 173. Ministerstwo Zdrowia: 353 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło osiem osób, TVN24 [dostęp 2020-07-18].
 174. Ministerstwo Zdrowia: 339 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło sześć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-18].
 175. Ministerstwo Zdrowia: 358 nowych przypadków koronawirusa. Liczba zakażeń przekroczyła 40 tysięcy, TVN24 [dostęp 2020-07-19].
 176. Polsat News, Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 20 lipca - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-21] (pol.).
 177. Ministerstwo Zdrowia: 399 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-21].
 178. Polsat News, Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 22 lipca - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-23] (pol.).
 179. Ministerstwo Zdrowia: 418 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-23].
 180. 458 nowych przypadków zakażenia. Najwięcej w tym miesiącu, TVN24 [dostęp 2020-07-24].
 181. 584 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku czerwca. Zmarło dziewięć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-25].
 182. 443 nowe przypadki, Rzeczpospolita [dostęp 2020-07-26].
 183. Polsat News, Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek 27 lipca - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-07-28] (pol.).
 184. Ministerstwo Zdrowia: 502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło sześć osób, TVN24 [dostęp 2020-07-28].
 185. Znów ponad 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 12 osób, TVN24 [dostęp 2020-07-29].
 186. Mamy 615 nowych i potwierdzonych zakażeń na koronawirusa., twitter/Ministerstwo Zdrowia [dostęp 2020-07-30].
 187. KORONAWIRUS W POLSCE. NAJNOWSZE DANE MINISTERSTWA ZDROWIA (31 LIPCA), Interia [dostęp 2020-07-31].
 188. Grupa Wirtualna Polska, Koronawirus. Nowy rekord zakażeń - raport dnia dla Polski. Sobota, 1 sierpnia, o2.pl, 1 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-01] (pol.).
 189. Polsat News, Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 2 sierpnia - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2020-08-04] (pol.).
 190. Koronawirus 3 sierpnia w Polsce. Rekordu nie ma, ale zakażeń i tak więcej niż wczoraj - Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1596 [dostęp 2020-08-04] (pol.).
 191. Tak dużej liczby jeszcze nie było. Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, TVN24 [dostęp 2020-08-04].
 192. Znów blisko rekordu w liczbie zakażeń. Nie żyje prawie 20 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-08-05].
 193. Absolutny rekord. Ponad 700 nowych zakażeń, kilkanaście ofiar Covid-19, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-08-06].
 194. Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o rygorach. Polska podzielona na "czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty, wp.pl [dostęp 2020-08-06].
 195. Koronawirus. Kolejny dobowy rekord zakażeń w Polsce. Ponad 800 przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-07].
 196. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: nowe przypadki zakażenia i ofiary, wp.pl [dostęp 2020-08-08].
 197. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 1356, suski.dlawas.info [dostęp 2020-08-08].
 198. Ponad 600 nowych zakażeń. Na covid-19 zmarło 7 osób, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-08-09].
 199. Koronawirus: Ponad 600 nowych przypadków. Najgorsza sytuacja w Małopolsce, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-10].
 200. Koronawirus: Spada liczba nowych zakażeń w Polsce. 12 osób zmarło, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-11].
 201. Będzie więcej żółtych i czerwonych stref? Resort przedstawi nową listę powiatów, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-12].
 202. Koronawirus. Ponad 800 zakażeń. Najwięcej w trzech województwach, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-13].
 203. a b Nowe żółte i czerwone strefy z obostrzeniami. MZ zaktualizowało listę powiatów, www.popularne.pl [dostęp 2020-08-13].
 204. Koronawirus w Polsce. MZ podało błędne dane. 832 nowe zakażenia, 15 ofiar, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-14].
 205. Koronawirus. Nowe dane z 16 sierpnia : blisko 600 nowych przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-16].
 206. Koronawirus: Blisko 600 nowych przypadków. Nie żyje 29-latek z Gdańska, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-17].
 207. Koronawirus. Prawie 600 nowych zakażeń. Ponad 100 w jednym województwie, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-18].
 208. Koronawirus w Polsce. Ponad 700 nowych zakażeń, nie żyje kolejnych 17 osób, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-19].
 209. Blisko 770 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. 12 ofiar śmiertelnych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-20].
 210. Obszary z nowymi zasadami bezpieczeństwa, gov.pl [dostęp 2020-08-21].
 211. Koronawirus: Nowy rekord zakażeń w Polsce. Ponad 900 przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-21].
 212. Koronawirus w Polsce: 900 nowych przypadków zakażenia, 13 zgonów, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-22].
 213. Koronawirus. Znaczący spadek zakażeń. W tych rejonach wciąż przybywa chorych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-23].
 214. Koronawirus w Polsce. 548 nowych przypadków. 5 ofiar śmiertelnych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-24].
 215. Koronawirus: Kolejny wzrost zakażeń. 45-latek wśród ofiar, wiadomości.radiozet.pl, 25 sierpnia 2020.
 216. Koronawirus: 17 osób nie żyje. Ponad 700 nowych przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-26].
 217. Koronawirus w Polsce> 887 nowych zakazeń. Już ponad 2000 ofiar śmiertelnych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-27].
 218. Koronawirus w Polsce. Nowe strefy żółte i czerwone, wiadomości.oet.pl [dostęp 2020-08-27].
 219. Wchodzą nowe obostrzenia w żółtych i czerwonych strefach. Co się zmieni?, rmf24.pl [dostęp 2020-08-29].
 220. Koronawirus w Polsce. Prawie 800 nowych zakazeń, 9 osób nie żyje, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-28].
 221. Znów ponad 700 nowych zakażeń. Wśród ofiar 49-latka, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-29].
 222. Kolejny niedzielny spadek nowych zakażeń. Resort: Mamy 631 nowych przypadków, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-30].
 223. Koronawirus: Mamy 502 nowe przypadki zakażenia. Zmarło 6 osób, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-08-31].
 224. Koronawirus: Ponad pół tysiąca nowych przypadków. Nie żyje 19 osób, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-01].
 225. Jeszcze więcej zakażeń i ofiar Covid niż wczoraj, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-02].
 226. Ponad 600 nowych zakażeń, na Covid-19 zmarło 14 chorych, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-03].
 227. Koronawirus w Polsce. 691 nowych zakażeń koronawirusem. 8 kolejnych ofiar, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-04].
 228. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę żółtych i czerwonych stref, wiadomości.onet.pl [dostęp 2020-09-04].
 229. Koronawirus w Polsce 5 września 2020. RAPORT. 567 nowych przypadków zakażenia. 13 kolejnych ofiar - Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1599 [dostęp 2020-09-05] (pol.).
 230. Koronawirus w Polsce 6 września. Spadek nowych zakażonych, siedem ofiar Covid-19 - Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1599 [dostęp 2020-09-06] (pol.).
 231. Wysoki spadek zakażeń. Wśród ofiar epidemii 45-latek, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-07] (pol.).
 232. Nowe dane o zakażeniach koronawirusem w Polsce. Nie żyje 12 osób, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2020-09-08].
 233. Więcej zakażeń koronawirusem niż w ostatnich dniach, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-09].
 234. Znów gwałtowny wzrost zakażeń. Nie żyje kilkanaście osób, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-10].
 235. Koronawirus w Polsce. 594 nowe zakażenia. 10 nowych ofiar śmiertelnych, wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-11].
 236. Nowe informacje o żółtych strefach. Po raz pierwszy nie ma powiatów w czerwonej strefie, wiadomości.onet.pl [dostęp 2020-09-10].
 237. Koronawirus w Polsce. Ponad 600 nowych przypadków. Nie żyje 13 osób, Wiadomosci.radiozet.pl [dostęp 2020-09-12].
 238. Koronawirus w Polsce: Ponad pół tysiąca nowych zakażeń. Mazowsze na czele, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-13].
 239. Koronawirus: Gwałtowny spadek nowych zakażeń. 100-latka wśród ofiar, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-14].
 240. Ponad 600 nowych zakażeń. Zmarło ponad 20 osób, szczegulna sytuacja w Małopolsce, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-15].
 241. Kilkaset nowych zakażeń. Zmarło 10 osób, najgorzej wciąż w Małopolsce, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-16].
 242. Koronawirus. Prawie 800 nowych przypadków. Nie żyje 16 osób, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-17].
 243. Nowe żółte i czerwone strefy. MZ pokazało zaaktualizowaną mapę powiatów, wiadomości.radiozet.pl [dostęp 2020-09-17].
 244. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, Ministerstwo Zdrowia, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04].
 245. Anna Mokrzanowska WPROST.pl, NA ŻYWO: Koronawirus – najnowsze informacje z czwartku 5 marca, Zdrowie i medycyna Wprost, 5 marca 2020 [dostęp 2020-06-02] (pol.).
 246. Kolejny potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl, Ministerstwo Zdrowia.
 247. Ministerstwo Zdrowia, Twitter, 31 przypadków koronawirusa w Polsce – opis, Ministerstwo Zdrowia, 11 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-12].
 248. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 18 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-18].
 249. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 29 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-29].
 250. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 11 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-11].
 251. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12].
 252. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 13 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-13].
 253. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 14 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14].
 254. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 16 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-16].
 255. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 17 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-17].
 256. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 18 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18].
 257. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 19 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-19].
 258. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 20 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-20].
 259. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 21 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-21].
 260. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 22 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-22].
 261. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 23 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-23].
 262. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 24 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-24].
 263. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 25 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-25].
 264. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 26 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-26].
 265. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 27 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-27].
 266. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 28 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-28].
 267. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 29 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-30].
 268. Ministerstwo Zdrowia: 300 nowych przypadków zakażenia w czwartek, 20 osób zmarło, TVN24 [dostęp 2020-05-05].
 269. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 1 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-01].
 270. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 2 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-02].
 271. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 3 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-03].
 272. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 4 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-04].
 273. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 5 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-05].
 274. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 6 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-06].
 275. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 7 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-07].
 276. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 8 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-08].
 277. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 9 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-09].
 278. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 10 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-10].
 279. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 11 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-11].
 280. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-12].
 281. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 13 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-13].
 282. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 14 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-14].
 283. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 15 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-15].
 284. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 16 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-16].
 285. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 17 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-17].
 286. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 18 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-18].
 287. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 19 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-19].
 288. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 20 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-20].
 289. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 21 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-21].
 290. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 22 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-22].
 291. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 23 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-23].
 292. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 24 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-24].
 293. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 25 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-25].
 294. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 26 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-26].
 295. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 27 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-27].
 296. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 28 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-28].
 297. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 29 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-29].
 298. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 30 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-30].
 299. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 31 maja 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-31].
 300. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 1 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-01].
 301. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 2 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-02].
 302. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 3 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-03].
 303. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 4 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-04].
 304. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 5 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-05].
 305. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 6 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-06].
 306. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 7 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-07].
 307. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 8 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-08].
 308. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 9 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-09].
 309. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 10 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-10].
 310. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 11 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-11].
 311. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 12 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12].
 312. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 13 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-13].
 313. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 14 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-14].
 314. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 15 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-15].
 315. Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 16 czerwca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-06-16].
 316. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co Redakcja Medonet: Zasięg koronawirusa Covid-19 (mapa) (pol.). Onet.pl. [dostęp 2020-06-29].
 317. a b c d Wykres na podstawie github datasets.
 318. a b c Kod źródłowy wykresów w repozytorium covid_plots.
 319. a b c Kod źródłowy wykresów w PAWS.
 320. Animacja Aatish Bhatia wprowadzająca trajektorię epidemii jako sposób wizualizacji jej przebiegu.
 321. WHO: konferencja prasowa 2020-03-15. [dostęp 2020-04-25].
 322. WHO: konferencja prasowa 2020-04-22. [dostęp 2020-04-25].
 323. Considerations in the investigation of cases and clusters of COVID-19. [dostęp 2020-04-25].
 324. WHO strategie, plan i działania – covid-19. [dostęp 2020-04-25].
 325. WHO wytyczne globalnego śledzenia infekcji Covid-19. [dostęp 2020-04-25].
 326. Światowa Organizacja Zdrowia, COVID-19 – virtual press conference – 30 March 2020, who.int, 30 marca 2020, s. 16, Cytat: Countries have been limited by the number of available tests and that’s important. Countries have also had to ration tests according to the intensity of the disease in different parts of the country so therefore the return or the return rate or the percentage of confirmed tests will vary. But we would certainly like to see countries testing at the level of ten negative tests to one positive as a general benchmark of a system that’s doing enough testing to pick up all cases.
 327. Number of COVID-19 tests per confirmed case, May 09, 2020, ourworldindata.org [dostęp 2020-05-11].
 328. [url=http://www.wsse.katowice.pl/art,466,komunikat-spwis-z-dnia-08062020-r-godz-1730-dot-aktualnej-sytuacji-epidemiologicznej-w-woj-slaskim-koronawirus-sars-cov-2%7C data= 9 czerwca 2020].
 329. W ciągu doby wykonano ponad 21,9 tys. testów na koronawirus.. twitter.com, 2020-08-08. [dostęp 2020-08-17].
 330. a b Koronawirus. Rozporządzenie rządu z 31 marca o ograniczeniach poruszania się – krytyczna ocena RPO. rpo.gov.pl, 2020-04-03.
 331. Adam Nowiński: Ministerstwo podało, ile w Polsce przeprowadzono testów na COVID-19. To nadal mało na tle innych. natemat.pl, 2020-03-18.
 332. Koronawirus: Polska – bardzo mało testów na tle Europy, infodent24.pl, 1 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-19] (pol.).
 333. „Zdecydowanie mniej zakażeń”. Tak samo, jak i testów, politykazdrowotna.com, 17 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-19].
 334. a b Danuta Pawłowska: Testy na koronawirusa. W Polsce było tąpnięcie w święta, a inni wciąż testują więcej niż my. wyborcza.pl, 2020-04-15.
 335. a b Piotr Pacewicz: Jak tak dalej będziemy testować, epidemia COVID-19 szybko się w Polsce skończy. oko.press, 2020-04-14.
 336. Krystian Lurka: Jankowski: Nieporozumieniem jest obarczanie lekarzy winą za to, że wykonywanych jest za mało testów. termedia.pl, 2020-04-15.
 337. Marlena Kostyńska: NRL apeluje o wytyczne w sprawie zlecania testów na koronawirusa. medonet.pl, 2020-04-15.
 338. js/adso: Słowa płynące z Ministerstwa Zdrowia to „kosmiczne nieporozumienie”. Lekarze „apelują od dawna”. tvn24.pl, 2020-04-14.
 339. Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie [Aktualizacja 29.04.2020], cyberdefence24.pl, 17 marca 2020.
 340. Koronawirus a fake newsy. Jak nie dać się epidemii fałszywych informacji?, wprost.pl, 18 marca 2020.
 341. Tych rad nie słuchaj. Obalamy fake newsy o koronawirusie, focus.pl, 17 marca 2020.
 342. Fake newsy i koronawirus. Oszuści żerują na strachu, lubin.pl, 17 marca 2020.
 343. Rzecznik policji: w sieci pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych informacji ws. koronawirusa, polskieradio.pl, 17 marca 2020.
 344. Laboratorium działa bez zakłóceń, poznan.uw.gov.pl, 19 marca 2020.
 345. Oświadczenie ws. tranzytu materiałów medycznych przez terytorium Polski, gov.pl, 25 marca 2020.
 346. Przebrani w kombinezony oferują płyny dezynfekujące na koronawirusa. A później okradają mieszkania, lubuska.policja.gov.pl, 19 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-19].
 347. Koronawirus – oszuści do blokady, gov.pl, 23 marca 2020.
 348. Joanna Dzikowska: Ksiądz na mszy we Wrocławiu: Koronawirus to kara za homoseksualizm. Najlepszą obroną przed nim jest modlitwa (pol.). wyborcza.pl, 2020-03-03. [dostęp 2020-03-05].
 349. Ksiądz na kazaniu o koronawirusie (pol.). Queer.pl, 2020-03-04. [dostęp 2020-03-04].
 350. Koronawirus, zdaniem wrocławskiego księdza, to kara za homoseksualizm, aborcję i życie bez ślubu, Wprost, 3 marca 2020 [dostęp 2020-08-31] (pol.).
 351. Oświadczenie w sprawie kazania w kościele św. Michała we Wrocławiu, salezjanie.pl, 5 marca 2020 [dostęp 2020-08-31] (pol.).
 352. Aleksandra Kołodziejak: „Koronawirus to kara za gender i LGBT?” – pyta fanów profil Miasto Rzeszów (pol.). wyborcza.pl, 2020-03-18. [dostęp 2020-04-25].
 353. a b c d Walka z dezinformacją, ec.europa.eu, 31 marca 2020.
 354. a b „Czas z tym skończyć”. Apel szefowej KE w związku z dezinformacją i fake newsami w czasie pandemii, polskieradio24, 31 marca 2020.
 355. Dezinformacja w sieci w czasach pandemii koronawirusa, radioszczecin.pl, 31 marca 2020.
 356. National information resources for the public on COVID-19, ecdc.europa.eu [dostęp 2020-04-01].
 357. Działania w kontekście koronawirusa, ec.europa.eu, 1 kwietnia 2020.
 358. Działania Komisji Europejskiej w zakresie koronawirusa, ec.europa.eu, 1 kwietnia 2020.
 359. Paweł Walewski, Ile osób naprawdę umarło w Polsce na Covid-19?, www.polityka.pl, 2020 [dostęp 2020-05-24] (pol.).
 360. Prezydent Warszawy pyta o rozbieżności w statystykach zgonów. Zagmatwane wyjaśnienia resortu, TVN24.pl [dostęp 2020-05-24] (pol.).
 361. Strajk przedsiębiorców w Warszawie. Posypały się mandaty. Znaleziono też osobę poszukiwaną listem gończym
 362. Kolejny Strajk Przedsiębiorców w Warszawie. "Jedziemy, żeby upomnieć się o swoje firmy"
 363. Warszawa: Strajk przedsiębiorców 16 maja [zdjęcia Jacek Bury z KO zatrzymany. Policja: Senator nie chciał opuścić radiowozu]
 364. "Koronaściema". W Warszawie tłumy na proteście przeciwko pandemii
 365. „Zakończyć plandemię!” - w Warszawie odbył się duży protest przeciw rygorom Covid-19
 366. Marsz przeciw pandemii. Ludzie bez maseczek i odstępów, wśród nich dzieci
 367. Európa sa búri a žiada návrat slobody
 368. "Zakończyć plandemię! Dość kłamstw!" Trwa protest w Warszawie przeciwko obostrzeniom

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.