Panna (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panna przedstawiona z kłosem zboża

Panna () (stgr. Παρθένος, Parthénos; łac. Virgo) – szósty astrologiczny znak zodiaku, który odpowiada długości ekliptycznej od 150° do 180°. Słońce znajduje się w tym znaku od 24 sierpnia do 23 września[1]. Jednak z powodu precesji nie można mylić znaku z gwiazdozbiorem Panny (Słońce w gwiazdozbiorze Panny znajdować się będzie od 16 września do 30 października[2]).

Podając za Tetrabiblos Klaudiusza Ptolemeusza:

  • Panna jest znakiem żeńskim,
  • Merkury jest jego władcą,
  • Wenus w Pannie znajduje się w upadku.

Znak kojarzony jest z mijającym latem i początkiem jesieni, kiedy ziemia zrodziwszy owoce zaczyna zamierać[3]. Z tego wynika zmienność znaku, co z kolei oznacza, że Panny łatwo przystosowują się do zmian, a także porzucają w niepamięć przeszłe zdarzenia skupiając się na przyszłości. Panna jest znakiem ziemskim, cechuje go praktyczność i wytrwałość. Daje to idealną równowagę między pomysłowością a bystrością umysłu oraz siłę potrzebną do realizacji pomysłów. Panny uważane są za biegłe w językach, pałające miłością do literatury, interesujące się zagadnieniami historycznymi i statystyką oraz zapamiętywaniem szczegółów.

Ze względu na ujemną biegunowość jest uważana za znak pasywny[4]. Dzięki temu, znakowi Panny przypisywana jest refleksyjność oraz podatność na poglądy innych osób. Pasywność towarzysząca roztropności i elokwencji czyni Panny osobami uchodzącymi za dobrze wychowane, o nienagannych manierach. Posądza się je o talent do czynności wymagających precyzji, cierpliwości oraz dbania o szczegóły.

Wadami przypisywanymi temu znakowi są nadmierna wrażliwość i mała odporność na krytykę. Podobnie nadmiernie zamartwianie się o perfekcyjność, doskonałość swoich poczynań. Jako że jest to znak pasywny, Panna stara się najczęściej ukrywać te negatywne emocje[5].

Symbol Panny w Unicode zapisuje się jako U+264D (♍)[6].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Kalendarz astronomiczny (pol.). Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Śląski w Chorzowie. [dostęp 2010-10-24]. Uwaga: źródło podaje momenty zjawisk w czasie uniwersalnym (GMT).
  2. Marta Kwasnicka: Twój horoskop 2011 jest nieważny. Polskie Radio, 2011-01-19. [dostęp 2012-05-16].
  3. Deborah Houlding, "Virgo the Maiden" (ang.) [dostęp 2012-06-23].
  4. Jeff Mayo, Teach Yourself Astrology, s. 38-41, Hodder and Stoughton, London, 1979.
  5. Joanna Watters. Astrology for today. London: Carroll & Brown, 2003; ISBN 1-903258-69-3
  6. Unicode Character 'VIRGO' (U+264D) [dostęp 2012-06-23].