Pansori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pansori
Nazwa koreańska
Hangul 판소리
Transkrypcja poprawiona Pansori
Transkrypcja MCR P'ansori
Pokaz pansori w Centrum Kulturalnym w Pusan

Pansori (kor. 판소리), zapisywane również p'ansori − tradycyjny gatunek muzyki koreańskiej, nazywany koreańską operą[1]. Wykonywany jest przez śpiewaka, zwanego sorikkun (소리꾼), i akompaniującego bębniarza, zwanego gosu (고수), grającego na bębnie buk (북). Nazwa pansori pochodzi od słów pan (판), oznaczającego "miejsce gdzie zbierają się ludzie, przestrzeń" i sori (소리) oznaczającego "dźwięk".

Pansori rozwinęło się w południowo-zachodniej Korei w XVII wieku. Wywodzi się prawdopodobnie z pieśni szamańskich. Aż do XIX wieku była to tradycja głównie wśród ludu, kiedy to w opowieściach pojawiły się motywy z bardziej wyszukanej literatury i stały się one obiektem zainteresowania wśród elit. Temat opowieści zwykle osadzony jest w okresie Joseon[2].

Podczas wykonywania utworu sorikkun zwykle trzyma składany wachlarz, którego wymachy podkreślają ruch śpiewaka. Do zadań sorikkun należy pieśń (kor. chang), recytacja (kor. aniri) i gest (kor. ballim). Gosu nadaje rytm nie tylko przez uderzanie w bęben, ale przez dźwięki zwane chuimsae (추임새), mogące być zarówno nic nie znaczącymi okrzykami jak i krótkimi słowami. Publiczność również może wspomagać śpiewaka za pomocą chuimsae[3].

UNESCO w 2008 roku wpisało pansori na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości[2].

W skład tradycyjnego zestawu pieśni pansori wchodziło 12 opowieści, zwanych madang (마당). Zwykle opowieści są bardzo długie, pełne ich opowiedzenie może zająć kilka godzin. Do dziś zachowało się jednak tylko pięć z nich: Chunhyangga (춘향가), Simcheongga (심청가), Heungbuga (흥보가), Jeokbyeokga (적벽가), Sugungga (수궁가)[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 P’ansori. Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2013-12-07].
  2. 2,0 2,1 Pansori epic chant. unesco.org. [dostęp 2013-12-07].
  3. The Origins of Pansori and Three Factors Consisting of 'Soripan'. pansorimuseum.com. [dostęp 2013-12-07].