Panspermia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panspermia

Panspermiahipoteza postawiona przez Svante Arrheniusa mówiąca o tym, że życie na Ziemi jest pochodzenia kosmicznego i dostało się tu przez znajdujące się w kosmosie przetrwalniki bakterii, np. za pośrednictwem meteoroidu, planetoidy lub komety. W szerszym znaczeniu dotyczy możliwości rozprzestrzeniania się życia w obrębie układu planetarnego, a także poza jego obszar.

Koncepcja panspermii nie wyjaśnia powstania życia, a przenosi jedynie problem na inną planetę czy też inny obiekt kosmiczny.

Do uczonych propagujących hipotezę panspermii należą m.in. Neil deGrasse Tyson, Francis Crick i Fred Hoyle.

Problematyka[edytuj]

Tempo wzrostu wielkości funkcjonalnego genomu w historii życia na Ziemi wzrastało w postępie geometrycznym. Jeśli jednak ekstrapolować tę tendencję poza pierwsze jednokomórkowce, początek życia na Ziemi wypadałby kilka miliardów lat przed jej powstaniem, co jest argumentem na rzecz teorii panspermii[1][2]

Największą trudnością hipotezy panspermii jest kwestia przetrwania organizmów żywych w przestrzeni kosmicznej, bez ochronnego wpływu atmosfery. W 1970 roku członkowie wyprawy Apollo 12 przywieźli na Ziemię elementy lądownika Surveyor 3, które znajdowały się na powierzchni Księżyca, w warunkach próżni kosmicznej, przez 2,5 roku. W jednej z kamer odkryto bakterie Streptococcus mitis, które po czterech dniach na pożywce wznowiły funkcje życiowe[3]. Późniejsza analiza sugeruje jednak, że mogło dojść do skażenia w laboratorium[4]. Niezależnie od tego, eksperyment z 2014 roku pokazał, że plazmidy na powierzchni rakiety są w stanie przetrwać lot kosmiczny, a także najbardziej krytyczny moment: wejście w atmosferę. Cząsteczki DNA w dużej części były w stanie funkcjonować, przekazując informację genetyczną[5].

Udowodniono, że przetrwalniki bakterii potrafią przetrwać w bardzo rozrzedzonej atmosferze na wysokości kilkudziesięciu kilometrów, ponadto że dość niewielkie ilości skały (np. meteoroid) w bardzo dużym stopniu ograniczają negatywne skutki promieniowania występującego w przestrzeni kosmicznej na ich materiał genetyczny. Tak więc mogłyby one teoretycznie przenosić się w meteoroidach i ożywić w korzystnych warunkach na innej planecie.

Badacze z Uniwersytetu Nicejskiego zasugerowali, że przewaga aminokwasów lewoskrętnych w organizmach może być spowodowana kołową polaryzacją światła nowo tworzących się gwiazd, co miałoby potwierdzać hipotezę panspermii[6].

Panspermia odsuwa problem wyjaśnienia pochodzenia życia - nie tłumaczy, jak powstało życie tam, skąd przybyło na Ziemię.

Warianty hipotezy[edytuj]

Przypadkowa panspermia[edytuj]

Przypadkowa panspermia zwana też „teorią śmietnika” to hipoteza postawiona przez Thomasa Golda zakładająca, że życie powstało z odpadów cywilizacji pozaziemskiej. [7][8].

Ukierunkowana panspermia[edytuj]

Ukierunkowana panspermia (sterowana panspermia) zakłada, że inteligentne formy życia wysłały celowo bakterie na Ziemię. Zrobiły to w specjalnych statkach-tarczach chroniących życie przed promieniowaniem kosmicznym. Ta modyfikacja hipotezy omija argument, że życie zostałoby zabite przez promieniowanie[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

 1. Researchers use Moore's Law to calculate that life began before Earth existed
 2. Alexei A. Sharov, Richard Gordon, Life Before Earth, „{{{czasopismo}}}”, arXiv:1304.3381 [physics.gen-ph] (ang.).
 3. F.J. Mitchell, W.L Ellis. Surveyor III: Bacterium isolated from lunar-retrieved TV camera. „Proceedings of the Lunar Science Conference”. 2. s. 2721-2733. Bibcode1971LPSC....2.2721M. 
 4. Leonard David: Moon Microbe Mystery Finally Solved. SPACE.com, 2011-05-02. [dostęp 2014-11-27].
 5. DNA survives critical entry into Earth’s atmosphere (ang.). Uniwersytet w Zurychu, 2014-11-26. [dostęp 2014-11-27].
 6. Katarzyna Inngram: Życie nie z tej Ziemi. 27 stycznia 2011. [dostęp 2012-02-15].
 7. Gold, T. "Cosmic Garbage," Air Force and Space Digest, 65 (May 1960).
 8. Życie na Ziemi pochodzi od... obcej cywilizacji?

Literatura[edytuj]

 • Svante Arrhenius, Worlds in the Making, Harper, London (1908)
 • Francis Crick, Leslie Orgel, Directed Panspermia, Icarus, 19, 341 (1973)
 • Francis Crick, Life Itself: Its Origin and Nature, Simon and Schuster, 1981, ​ISBN 0-7088-2235-5​ (ang.)
 • Fred Hoyle, The Intelligent Universe, Michael Joseph Limited, London 1983, ​ISBN 0-7181-2298-4​ (ang.)
 • Mileikowsky, C. et. al., Natural transfer of viable microbes in space, Icarus 145, 391–427 (2000)
 • P.C.W. Davies, How bio-friendly is the universe, „{{{czasopismo}}}”, 2004, arXiv:astro-ph/0403050 (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj]