Pantalejmon Simanski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pantalejmon Simanski
Симанский Пантелеймон Николаевич
generał lejtnant generał lejtnant
Data i miejsce urodzenia

12 października 1866
Petersburg

Data i miejsce śmierci

22 kwietnia 1938
Warszawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego

Jednostki

61 Dywizja Piechoty Imperium Rosyjskiego

Stanowiska

dowódca

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa, bitwa pod Gorlicami

Odznaczenia
Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza III klasy (Imperium Rosyjskie)

Pantalejmon Simanski ros. Симанский Пантелеймон Николаевич (ur. 12 października 1866 w Petersburgu, zm. 22 kwietnia 1938 w Warszawie) – generał lejtnant Armii Imperium Rosyjskiego, historyk wojskowości.

1 września 1883, po ukończeniu Pskowskiego Korpusu Kadetów, rozpoczął zawodową służbę w armii rosyjskiej. Dwa lata później, po ukończeniu 2 Konstantynowskiej Szkoły Wojskowej, został przydzielony do Pawłowskiego Pułku Gwardii. W 1909 awansował na generała majora, a w następnym roku objął dowództwo II brygady 35 Dywizji Piechoty.

W czasie I wojny światowej, od 19 lipca 1914 do 7 lipca 1917, dowodził 61 Dywizją Piechoty. W maju 1915, w czasie bitwy pod Gorlicami, dowodzona przez niego dywizja zajmowała stanowiska w samych Gorlicach. W 1917 awansował na generała lejtnanta i został wyznaczony na stanowisko dowódcy XLVII Korpusu, który wchodził w skład Frontu Rumuńskiego. W czasie wojny domowej w Rosji dowodził 1 Dywizją Strzelców Samodzielnego Pskowskiego Korpusu Ochotniczego, który latem 1919 r. wszedł w skład Armii Północno-Zachodniej.

Od 1919 przebywał na emigracji w Polsce. Początkowo działał w Rosyjskim Komitecie Politycznym. Później zajął się pracą naukową, głównie nad historią wielkiej wojny. Współpracował z Wojskowym Instytutem Naukowo-Wydawniczym i Wojskowym Biurem Historycznym. Publikował w Bellonie i Przeglądzie Historyczno-Wojskowym. Szereg rękopisów zakupionych przez Wojskowe Biuro Historyczne zostało złożonych w Archiwum Wojskowym. Zmarł 22 kwietnia 1938 w Warszawie. Pochowany na cmentarzu prawosławnym na Woli.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Płoski, Generał Simanskij, Przegląd Historyczno-Wojskowy tom X, Wojskowe Biuro Historyczne, Warszawa 1938, s. 307-308.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]