Pantanal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pantanal[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Pantanal w czasie pory deszczowej
Państwo Brazylia, Boliwia, Paragwaj
Typ przyrodniczy
Spełniane kryterium VII, IX, X
Numer ref. 999
Region[b] Ameryka Łacińska i Karaiby
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2000
na 24. sesji
17°43′00″S 57°23′00″W/-17,716667 -57,383333

Pantanal – rozległa równina aluwialna w Ameryce Południowej. Rozciąga się na obszarze centralno-zachodniej Brazylii (stany Mato Grosso i Mato Grosso do Sul), wschodniej Boliwii, północno-wschodniego Paragwaju. Nazwa Pantanal pochodzi od portugalskiego słowa pantano oznaczającego bagno. Kiedy Portugalczycy dotarli do tych terenów, wzięli je za śródlądowe morze. Teren ten regularnie zalewany jest przez rzekę Paragwaj i jej dopływy. Zajmuje powierzchnię 200 tys. km². Głębokość wody może przekraczać 6 metrów, w porze suchej zmniejsza się o około 4 metrów[1]. Teren ten cechuje się bogactwem i różnorodnością przyrody.

Sezonowość[edytuj | edytuj kod]

Równina kształtowana jest przez dwie pory – suchą i deszczową. Pora deszczowa trwa latem, czyli tutaj od października do marca. Roczne opady wynoszą od 1000 do 1400 mm. Ze względu na małe nachylenie (2 cm/km) woda gromadzi się i zalewa całą nizinę, pozostawiając jedynie małe fragmenty – położone wyżej wyspy, gdzie skupia się zwierzyna. W porze suchej – od kwietnia do września – teren wysycha, tworząc sawannę.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Na równinie występuje kilka ekosystemów:

Zmiany sezonowe klimatu oraz różnice topograficzne spowodowały, że występuje tu zarówno roślinność bagienna, sezonowo zalewana roślinność łąk jak i różne typy lasów. Na piaskach dominuje Cerrado, a na glinach roślinność trawiasta – tak zwany Niski Pantanal.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Świat zwierząt równiny jest również bardzo zróżnicowany.

Występuje tu około 80 gatunków ssaków. Należą do nich między innymi: jaguar, puma, ocelot, wilk grzywiasty, arirania, mrówkojad wielki, jeleń bagienny, pekari, tapir, pancernik olbrzymi i kapibara. Te ostatnie w porze suchej obserwuje się w stadach nawet do 100 osobników. Występuje tu również 5 gatunków małp.

O bogactwie tego rejonu świadczy przede wszystkim wielkość awifauny. Występuje tu 45 gatunków szponiastych i 26 gatunków papug. Występuje tu również nandu. Pantanal jest największym i najzasobniejszym terenem zimowisk dla ptaków z Ameryki Północnej.

Wśród 50 gatunków gadów występują np. przedstawiciele kajmanów i anakondy.

W rzekach Pantanalu żyje 260 gatunków ryb, a wśród nich kilka gatunków piranii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pantanal. W: R. W. McColl: Encyclopedia of World Geography. T. 1. Facts on File, Inc., 2005. ISBN 978-0-8160-7229-3. (ang.)