Papieżówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Papieżówka
Ilustracja
Polana i szałas, w którym mieszkał Karol Wojtyła
Państwo

 Polska

Położenie

Zasadne

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

765 m n.p.m.

Zagospodarowanie

łąki, zabudowania

Położenie na mapie gminy Kamienica
Mapa konturowa gminy Kamienica, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Papieżówka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Papieżówka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Papieżówka”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Papieżówka”
Ziemia49°34′08,5″N 20°13′10,0″E/49,569028 20,219444

Papieżówka – polana w dolinie rzeki Kamienica (na tym odcinku nazywanej Kamienickim Potokiem) w Gorcach, w miejscu gdzie ze stoków Gorca uchodzi do Kamienickiego Potoku jego dopływ – potok Ustępny[1]. Papieżówka znajduje się już na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego[2], w granicach wsi Zasadne w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Kamienica[1].

Jest to nieduża polana na prawym brzegu Kamienickiego Potoku. Znajduje się na niej jeden szałas. Na polanie w sierpniu 1976 r. przez dwa tygodnie w szałasie mieszkał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Odbywał dni skupienia i wędrował po Gorcach. Wybrał to miejsce ze względu na oddalenie, spokój, a także dlatego, że znał już Gorce z wcześniejszych wędrówek. Mieszkał w spartańskich warunkach; jedyne wyposażenie szałasu stanowił drewniany stół, stołek z pnia drzewa i prycza z gałęzi. Własnoręcznie poukładał kamienie przed szałasem. Nikt nie rozpoznał go w czasie tego pobytu w Gorcach[3].

Górna część polany jest obecnie wykorzystywana jako skład drzewa. Dla uczczenia pobytu kardynała Wojtyły umieszczono na polanie duży głaz z pamiątkową tablicą. Znajduje się na niej napis cytujący słowa, które Karol Wojtyła już jako papież Jan Paweł II wygłosił w czasie jednej z pielgrzymek do Polski: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Szałas został odnowiony w 2004 roku[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez polanę prowadzą szlaki turystyki pieszej, szlak rowerowy oraz ścieżka edukacyjna[2].

szlak turystyczny niebieski szlak pieszy: RzekiTrusiówka – Papieżówka – Borek. Odległość 9,8 km, suma podejść 230 m, czas przejścia 2 godz. 50 min, z powrotem 2 godz. 10 min[2], czas przejścia od Rzek do Papieżówki 50 min[3].
szlak turystyczny niebieski szlak turystyczny zielony szlak pieszy: Rzeki – Trusiówka – Papieżówka – StawieniecGorc Troszacki – skrzyżowanie szlaków pod Kudłoniem. Odległość 7,9 km, suma podejść 460 m, czas przejścia 3 godz. 15 min, z powrotem 2 godz. 5 min[2]. Decyzją Gorczańskiego Parku Narodowego, od maja 2013 r. szlak czasowo zamknięty na odcinku dolina Kamienicy – Gorc Troszacki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa lotnicza [dostęp 2022-10-23].
  2. a b c d Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
  3. a b c M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.