Papież (tarot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Papież
Arcykapłan, Hierofant
Ilustracja
Papież z talii tarota marsylskiego
Numer arkanu

V

Znak astrologiczny
lub hermetyczny

Taurus.svg Byk[1]

Litera alfabetu
hebrajskiego

ו (waw)[1]

Papież, znany także jako Arcykapłan – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Oznaczana numerem V.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Na karcie widoczna jest postać starszego mężczyzny, ubranego w długi płaszcz i papieską tiarę, trzymającego w lewej ręce laskę z potrójnym krzyżem. Mężczyzna siedzi na tronie, pomiędzy dwoma wysokimi kolumnami. Czasem widoczne są klęczące u stóp Papieża postaci, które ten błogosławi gestem prawej dłoni.

Jupiter[edytuj | edytuj kod]

W niektórych taliach karta ta podpisana jest jako Jupiter (Jowisz). Czasem wizerunek „tradycyjnego” Papieża/Kapłana jest zastąpiony całkowicie odmienną podobizną Jowisza – rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu. Atrybutami Jowisza były piorun i orzeł.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Karta Papieża jest symbolem pobożności i konserwatyzmu. Oznacza osobę mającą wielki autorytet, niekoniecznie duchownego – także na przykład nauczyciela. Kojarzona jest z potrzebą uzyskania fachowej porady, albo pomocy w problemach duchowych. Dotyczy także ogólnie zainteresowania sprawami duchowymi i potrzebą uzyskania przebaczenia.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Papież
Jupiter (Jowisz)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Arkana tarota: tabela pt. Kabalistyczna i astrologiczna symbolika kart Wielkich Wtajemniczeń przyjęta przez Zakon Złotego Świtu i oparta na systemie opracowanym przez MacGregora Mathersa i Artura Edwarda Waite’a. W: Jan Witold Suliga: Biblia Szatana. Łódź: Krajowa Agencja Wydawnicza w Łodzi, 1991, s. 6. ISBN 83-03-03220-8.