Papier toaletowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rolka papieru toaletowego

Papier toaletowy to rodzaj papieru przeznaczony do utrzymywania higieny odbytu po defekacji oraz higieny genitaliów po oddaniu moczu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zanim pojawił się ten wynalazek używano tkanin wełnianych, koronkowych lub konopnych. Ubożsi używali też szmat z innych materiałów, a także trawy, siana, piasku, mchu, wody, śniegu, kamyków, a nawet rąk - w zależności od kraju i warunków atmosferycznych. W starożytnym Rzymie używano też gąbek.

Wieszak na papier toaletowy czasem znajduje także inne, dalekie od pierwotnego zastosowanie, np. podtrzymuje ptasie gniazdo w sławojce

W bardziej współczesnych czasach w wielu państwach przez długi czas jako papieru toaletowego używano gazet i stron z książek telefonicznych. Jedna z amerykańskich gazet była nawet sprzedawana z otworem w narożniku, dzięki któremu można ją było wieszać na haku przytwierdzonym do ściany w ubikacji. W Stanach Zjednoczonych popularnym wyborem "w sytuacji krytycznej" były swego czasu również szeroko rozprowadzane katalogi firmy Sears - do czasu, aż zaczęto je drukować na błyszczącym papierze. Gdy to nastąpiło kilka tysięcy osób zdecydowało się na napisanie do firmy skarg w tej sprawie.

Pierwszy fabryczny papier toaletowy został wprowadzony na rynek przez Josepha C. Gayetty'ego w Stanach Zjednoczonych w 1857. Nazwisko Gayetty było drukowane na każdym arkuszu.

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

 • XIV wiek - w Chinach wytworzono po raz pierwszy papier toaletowy - dla użytku władcy.
 • 1596 - w Anglii sir John Harington wprowadza do użytku muszlę klozetową.
 • Pierwsza dekada XVIII wieku - popularną formą papieru toaletowego stają się gazety, jest to związane z ich dostępnością.
 • Druga dekada XVIII wieku - we Francji pojawiają się pierwsze bidety.
 • 1857 - Joseph Gayetty sprzedaje w USA pierwszy fabryczny papier toaletowy.
 • 1879 - Scott Paper Company sprzedają pierwszy papier toaletowy w rolce.
 • Lata dziewięćdziesiąte XIX wieku - katalogi kompanii Sears stają się w USA (zwłaszcza na wsi) powszechnym zamiennikiem papieru toaletowego.
 • 1900 - ulepszenie kanalizacji prowadzi w Europie do upowszechnienia spłukiwanych toalet oraz bidetów.
 • Lata trzydzieste XX wieku - Sears zaczyna drukować katalogi na błyszczącym papierze.
 • 1935 - Northern Tissue reklamuje produkowany przez siebie papier toaletowy jako wolny od drzazg.
 • 1942 - w Anglii pojawia się pierwszy dwuwarstwowy papier toaletowy. Sam papier staje się bardziej miękki.
 • 1943 - pojawia się papier toaletowy z wizerunkiem Hitlera.
 • 1990 - 1991 - w czasie konfliktu w Zatoce Perskiej Amerykanie używają do kamuflowania czołgów między innymi papieru toaletowego.
 • 1999 - w Japonii opracowano niepapierową toaletę (kombinację bidetu i mechanizmu suszącego kontrolowaną przez panel elektroniczny obok toalety).

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Rolka papieru toaletowego z nadrukiem

Papier toaletowy w obecnie stosowanej formie występuje najczęściej w jedno-, dwu- i czterowarstwowych wstęgach standardowej szerokości ok. 9 cm nawiniętych na rolki (bobiny), przy czym wstęga jest zazwyczaj co kilka centymetrów poprzecznie perforowana tak, że łatwiejsze jest oderwanie pojedynczych arkusików. Badania rynkowe w USA wykazały, że przeciętny Amerykanin zużywa dziennie 57 takich arkusików.

W sprzedaży znajduje się papier toaletowy zarówno niebarwiony (szary), wybielany, bądź barwiony na pastelowe kolory. Spotykany jest też czasem papier z nadrukami (np. różnych banknotów - zazwyczaj amerykańskich dolarów - lub wizerunkami osób, które nie cieszą się popularnością - np. w USA sprzedawano m.in. papier z Osamą bin Ladenem i Saddamem Husajnem), a także zapachowy. W Polsce w 2005 roku ukazał się, wydany w formie rolki papieru toaletowego, komiks o znanych politykach („Toaletnicy czyli Politycy na wakacjach”). Lekarze nie zalecają posługiwania się zadrukowanym lub perfumowanym papierem toaletowym kobietom, szczególnie cierpiącym na schorzenia okolic rodnych.

Zazwyczaj papier toaletowy spłukuje się kanalizacją, jednak w niektórych regionach świata (m. in. w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, w Japonii, Bułgarii, czy Grecji) stosowane są normy, dopuszczające mniejsze niż np. w Polsce średnice rur kanalizacyjnych i tam kanalizacja nie jest w stanie poradzić sobie z papierem (może się łatwo zatkać), więc po użyciu wrzuca się go do specjalnych puszek położonych obok toalety.

W czasach PRL kolejki po papier toaletowy były jednym z najbardziej charakterystycznych symboli kryzysu ekonomicznego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]