Papirus Cezara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Papirus Cezara
Le Papyrus de César
Tom 36. serii Asteriks
Ilustracja
Scenariusz

Jean-Yves Ferri

Rysunki

Dider Conrad

Kraj wydania

Francja

Język

francuski

Data pierwszego wydania

2015

Data pierwszego wydania polskiego

2015

Pierwszy wydawca polski

Egmont Polska

Tłumaczenie

Marek Puszczewicz

poprzedni
Asteriks u Piktów
następny
Asteriks w Italii

Papirus Cezara (fr. Le Papyrus de César) – trzydziesty szósty album o przygodach Gala Asteriksa. Autorem scenariusza jest Jean-Yves Ferri, a za rysunki odpowiadał Didier Conrad.

Premiera albumu miała miejsce w październiku 2015 r.[1]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Cezar kończy prace nad swoimi pamiętnikami O wojnie galijskiej. Początkowo, w imię prawdy historycznej, chce umieścić tam także rozdział XXIV (Porażki w walkach z nieugiętymi Galami z Armoryki). Za namową wydawcy Bonusa Promoplusa decyduje się jednak ominąć ten etap podboju Galii.

Bonus Promoplus zmusza swoich skrybów, niemych Numidów, do zniszczenia wszystkich kopii rozdziału. Jednak Bigdatha, jeden z podwładnych Promoplusa, ucieka z ostatnim egzemplarzem tekstu, który wkrótce trafia w ręce Gala Ostropolemiksa.

Mimo poszukiwań wszczętych przez Promoplusa Ostropolemiksowi udaje się dostać do wioski Asteriksa, gdzie przedstawia Galom swoje znalezisko. Rozdział XXIV jest dowodem na to, że nie cała Galia została podbita przez Rzym oraz że Cezar, pisząc O wojnie galijskiej, posunął się do kłamstwa.

Panoramiks, w towarzystwie Asteriksa i Obeliksa, wyrusza do Lasu Karnuckiego, by przekazać papirus druidowi Archeopteryksowi. Jego zadaniem będzie wyuczenie się treści papirusu na pamięć, a następnie przekazywanie go kolejnym pokoleniom druidów.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. INFO RTL - Le nouvel "Astérix" s'intitule "Le Papyrus de César" [online], www.rtl.fr [dostęp 2021-07-19] (fr.).
  2. These Romans are crazy! The 7 best Asterix books you need to read [online], Guide [dostęp 2021-07-19] (ang.).
  3. Asterix to team up with Assange-like character in new comic [online], France 24, 13 października 2015 [dostęp 2021-07-19] (ang.).
  4. a b Astérix - News - Under de spotlight - The Caricatures in Asterix and the Missing Scroll [online], web.archive.org, 18 stycznia 2018 [dostęp 2021-07-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-18].
  5. Jean-Yves Ferri, Dider Conrad, Papirus Cezara, Warszawa 2015, s. 25.