Papirus Matematyczny Rhinda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Papirus Matematyczny Rhind

Papirus Matematyczny Rhind (oznaczony symbolem katalogowym RMP lub pBM10058 lub BM 10057) – papirus zawierający obliczenia matematyczne, którego nazwa pochodzi od nazwiska szkockiego adwokata i egiptologa-amatora – Aleksandra Henriego Rhinda. Został odnaleziony w wyniku nielegalnych prac wykopaliskowych w Ramesseum lub w jego okolicach, zakupiony przez Rhinda w 1858 roku w Luksorze.

Datowany na czasy Drugiego Okresu Przejściowego, egipski papirus zawiera rozważania matematyczne. Napisany w hieratyce przez pisarza Ahmose, prawdopodobnie stanowi kopię wcześniejszego, obecnie zaginionego lub już nieistniejacego dokumentu z czasów Amenemhata III, z czasów XII dynastii. Jego szerokość wynosi 33 centymetry, a długość 5 metrów. Obecnie znajduje się w Muzeum Brytyjskim, do którego trafił, sprzedany przez pełnomocnika Rhinda - Davida Bremnera w 1865 roku. Niewielkie jego fragmenty znajdują się także w Brooklyn Museum w Nowym Jorku.

Obok Moskiewskiego Papirusu Matematycznego stanowi dowód wysokiej wiedzy matematycznej, jaką osiągnięto w starożytnym Egipcie już w czasach Średniego Państwa.

Zawiera 87 zadań popartych przykładami i rozwiązaniami: z algebry, geometrii, postępu arytmetycznego, miar i wag oraz odwrotności, spisane na obydwu stronach: awersie i rewersie.