Papizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Papizm – określenie postawy zwolennika działań i postanowień (również pozareligijnych) papieża. Określenie „papista” bywa również (zwłaszcza przez protestantów) stosowane w odniesieniu do ogółu katolików.

Pojęcie powstało w XVI wieku, w czasach rozłamu w europejskim Kościele na luteranizm i katolicyzm. Protestanci określali papistami (w znaczeniu pejoratywnym) wszystkich katolików z powodu przedkładania przez nich nadrzędności politycznego interesu papieża nad interesem własnego kraju.

W okresie rewolucji francuskiej w XVIII wieku, papistami określano wszystkich zwolenników kardynałów i biskupów, którzy wraz z krwawym zlikwidowaniem monarchii, pozbawieni zostali wpływów na losy Francji. Papiści byli mordowani na równi z członkami francuskiej rodziny królewskiej.

Przeciwników papistów określano antypapistami.

Współcześnie, wobec utraty większości politycznych wpływów Watykanu i papiestwa w Europie, określenie papizm rzadko pojawia się w debatach politycznych. Używany jest on z reguły przez przeciwników Kościoła katolickiego, wywodzących się zwłaszcza bądź z kręgów lewicowych, bądź fundamentalistów protestanckich (np. w Irlandii Północnej). Za współczesną odmianę papizmu uważają oni np. członkostwo w Opus Dei, względnie inną aktywność w ramach Kościoła katolickiego, która interpretowana może być jako przedkładanie dobra Stolicy Apostolskiej nad rację stanu własnego kraju. Współcześnie środowiska lewicowe w Polsce często określają takie postawy polityczne klerykalizmem (względnie watykanizmem).

Postawa sprzeciwu wobec politycznych, pozareligijnych wpływów Watykanu określana jest antyklerykalizmem (lub antywatykanizmem). Część zwolenników Kościoła katolickiego, zwłaszcza tych skupionych w środowiskach prawicowych określa antyklerykalizm jako walkę z Kościołem [katolickim].

We współczesnej Europie postawa określana jako papizm w znaczeniu klerykalizm najbardziej rozpowszechniona jest w Polsce, Włoszech, Słowacji, niemieckiej Bawarii, Hiszpanii i Portugalii.

Określenie papizm pochodziło od francuskiego słowa pape- papież i łacińskiego papa - ojciec, biskup.

Zobacz też[edytuj]