Pappenheimer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zischägge.JPG

Pappenheimer – w bronioznawstwie określenie dwóch różnych typów broni, których nazwa wzięła się od nazwiska wybitnego dowódcy wojsk cesarskich marszałka Gottfrieda Pappenheima. W Polsce był to rodzaj otwartego hełmu popularnego w XVII wieku w oddziałach rajtarów, arkebuzerów, a w terminologii angielskiej i niemieckiej jest znany jako odmiana rapieru.

Hełm pappenheimer[edytuj | edytuj kod]

Jako rodzaj hełmu był popularny również u kirasjerów podczas wojny trzydziestoletniej oraz wojny domowej w Anglii w czasach Cromwella (Anglicy określali go mianem garnek z ogonem rakalobster-tailed pot/lobster pot) jako hełm otwarty w typie szyszaka, będący prawdopodobnie naśladownictwem husarskich szyszaków polskich, węgierskich i tureckich. W Polsce pappenheimer używany był przez husarię w końcu XVII w. i 1 poł. XVIII w. W epoce saskiej dodawano niekiedy po bokach metalowe ozdobne smocze skrzydła (wycinane ażurowo w owale lub serduszka) jako symboliczną miniaturę skrzydeł husarskich.

Charakteryzował się dzwonem modelowanym w 6 karbków zbiegających się na szczycie, gdzie znajdowało się kółko służące do zawieszenia hełmu, trójkątnymi policzkami o zaokrąglonych bokach z otworami słuchowymi, wyciętym daszkiem, przez który przechodził nosal mocowany śrubą, folgowym nakarczkiem oraz rzemiennymi pętlami służącymi do zawiązania hełmu pod brodą. Zazwyczaj był czerniony dla zabezpieczenia przed korozją.

Rapier pappenheimer[edytuj | edytuj kod]

Zachodnioeuropejska odmiana rapieru o stalowym jelcu krzyżowo-kabłąkowo-koszowym posiadała krzyż wykonany z czworogrannego pręta, esowato wygiętego i rozklepanego na końcach w kształt stożków. Była to broń bardzo popularna po obu walczących stronach wojny trzydziestoletniej zwłaszcza w Niemczech i Holandii. Niektórzy bronioznawcy określają go mianem rapier flamandzki. Używał go m.in. król Szwecji Gustaw II Adolf w bitwie pod Lützen, w której poległ.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]