Paráč

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paráč
Ilustracja
Widok z Małego Rozsutca
Państwo

 Słowacja

Położenie

Powiat Dolný Kubín, Powiat Namiestowo

Pasmo

Magura Orawska

Wysokość

1325 m n.p.m.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Paráč”
Ziemia49°19′27″N 19°21′51″E/49,324167 19,364167
Szczyt Paracza widziany od strony południowej

Paráč (pol. Paracz, 1325 m) – trzeci co do wysokości szczyt w grupie górskiej Magury Orawskiej na Słowacji, najwyższy w tzw. Grupie Paracza.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa szczytu wiąże się prawdopodobnie z okresem kolonizacji wołoskiej i oznacza „wypalone miejsce w lesie”.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Paracz wznosi się w centralnej części swej grupy, w wysokim grzbiecie przebiegającym w kierunku wschód – zachód. Znajduje się pomiędzy szczytem Príslopec (1258 m) na wschodzie, przez który jego grupa łączy się z Pasmem Kubińskiej Hali, a szczytem Okrúhlica (1165 m) na zachodzie, przez który łączy się z Beskidem Orawsko-Żywieckim (słow. Oravské Beskydy) – i z głównym wododziałowym grzbietem Karpat.

Geologia – morfologia[edytuj | edytuj kod]

Masyw Paracza jest zbudowany z potężnych warstw piaskowców tzw. magurskich. Wierzchołek Paracza jest masywny, rozłożysty. Jego południowe stoki opadają stromo, nieco amfiteatralnie ku źródłowym ciekom wodnym potoku Zázrivka. Stoki północne, mniej strome, rozdzielają się niżej na kilka większych i mniejszych grzbietów, rozciętych pierwszymi prawobrzeżnymi dopływami Białej Orawy. Sama Biała Orawa ma swe źródła na zachodnich stokach masywu Paracza, na wysokości ok. 1100 m.

Flora i fauna, ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Praktycznie cały masyw Paracza, wraz z samym szczytem, jest zalesiony. Nieliczne polany znajdują się dopiero na niektórych bocznych grzbietach. Ze względu na dobrze zachowany pierwotny charakter kompleksu leśnych świerczyn w strefie górnego regla, obejmującego szczytową kopułę góry, została w 1980 r. objęta ochroną jako Rezerwat przyrody Paráč.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Masyw Paracza nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów, chociaż prowadzi nań kilka szlaków turystycznych:

Od strony północnej:
szlak turystyczny zielony, a następnie szlak turystyczny niebieski z Orawskiej Leśnej przez przysiółek Flajšova 4:00 h (z powrotem 3:15 h).
Od strony południowej:
szlak turystyczny niebieski z Zázrivej przez przysiółek Kozinská, Minčol (1139 m) i Príslopec (1258 m) 4:30 h (z powrotem 3:45 h);
szlak turystyczny żółty, a następnie szlak turystyczny niebieski z Zázrivej przez przysiółek Malá Havrania 2:45 h (z powrotem 2 h);
szlak turystyczny zielony, a następnie szlak turystyczny niebieski z Zázrivej przez szczyt Javorinka (1210 m) 4 h (z powrotem 3:15 h).