Paraśurama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parasurama

Paraśurama (sanskryt Paraśurāma, dewanagari परशुराम, ang. Parashurama) – Dzierżący Topór. Syn Jamadagniego i Renuki, postać często wzmiankowana w literaturze wedyjskiej – Śrimad-Bhagavatam, Mahabharata. Żył w czasach ostatniej dwaparajugi. Był uczniem Śiwy.

Paraśurama zabił Kartawirję, który ukradł i zabrał do Mahismati krowę kamadhenu, spełniającą wszystkie życzenia, należącą do jego ojca. Mimo iż nie był nigdy szczególnym przedmiotem kultu jest uważany za Śaktjaweśaawatara.

Jak mówi mit, Dzierżący Topór, rozprawił się surowo z niegodziwym królem Kartawirją i rozzuchwaloną klasą kszatrijów, wojowników. W walce z nim Ganeśa stracił lewy kieł[1].

Do walki z Paraśuramą król Kartawirja wysłał siedemnaście kompletnych akszauhini.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ganeśa. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 21, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marta Jakimowicz-Shah, Andrzej Jakimowicz: Mitologia indyjska. Warszawa: WAiF, 1986, seria: mitologie świata. ISBN 83-221-0334-4.