Para wodna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Para wodna
Nazwa Para wodna
Stan ciekły Woda
Stan stały Lód
Własności
Temperatura topnienia 0 °C (273 K)
Temperatura wrzenia 100 °C (373 K)
Indywidualna stała gazowa 461,5 J/(kg·K)
Ciepło skraplania 2,257 MJ/kg[1]
Masa cząsteczkowa 18,02 g/mol
Ciepło właściwe pary wodnej (100 °C) 1,89 kJ/(kg·K)[2]

Para wodna – gazowy stan skupienia wody. Jako prawie czysty gaz, występuje w naturze w gejzerach, w gorących jaskiniach, jest wyrzucana z podziemi, jest wytwarzana i używana w technice oraz w gospodarstwie domowym. Jest składnikiem powietrza atmosferycznego, jej zawartość w powietrzu zmienia się.

Przemiany fazowe[edytuj]

Para wodna powstaje w wyniku parowania wody lub sublimacji lodu. Podczas tego procesu cząsteczka wody odrywa się od cieczy lub ciała stałego i przechodzi do gazu. Takie przejście wymaga dostarczenia energii. Energia ta jest zwykle pobierana z cieczy w postaci ciepła, przez co następuje oziębianie cieczy. Na granicy ciecz-gaz zachodzi też przechodzenie cząsteczek od gazu do cieczy (skraplanie). Dla danej temperatury ustala się równowaga zależna od ciśnienia wywoływanego przez cząstki pary wodnej, tzw. ciśnienie parcjalne, a nie zależy ono od ciśnienia wywieranego przez inne gazy na wodę. Gdy cząstek pary jest mniej to przeważa parowanie, natomiast gdy cząstek jest zbyt dużo, przeważa skraplanie.

Przy żądanym ciśnieniu, temperaturę do której należy schłodzić parę wodną by możliwe było jej skroplenie, nazywa się temperaturą punktu rosy.

Skraplanie się pary wodnej
Kropelki mgły powstające w wyniku skraplania się pary wodnej

Para wodna w atmosferze Ziemi[edytuj]

 Osobny artykuł: Para wodna (meteorologia).

Para wodna w atmosferze Ziemi odgrywa bardzo ważną rolę - kształtuje pogodę i klimat. Jej własności i przemiany wpływają na wiele zjawisk atmosferycznych.

Para wodna w technice[edytuj]

W technice używana powszechnie jako czynnik termodynamiczny. Otrzymywana najczęściej w kotle parowym i reaktorach jądrowych. Służy przede wszystkim do napędu turbin parowych w elektrowniach cieplnych. Dawniej wykorzystywana była do napędu maszyn parowych na statkach i w parowozach, a w kuźniach napędzała młoty parowe i parowo-powietrzne. W ciepłownictwie wykorzystywana jest do transportu ciepła. Jako produkt uboczny powstaje w wyniku spalania wodoru i paliw węglowodorowych (w silnikach lotniczych i samochodowych, w palnikach kuchenki gazowej).

Para wodna a organizmy żywe[edytuj]

Wytwarzana także przez organizmy żywe, zwykle w celu chłodzenia. Duża wartość ciepła parowania powoduje, że woda znakomicie nadaje się do tego celu. Sterowanie ilością odprowadzanej przez skórę wody jest jednym z mechanizmów pozwalających na utrzymanie stałej temperatury organizmu (u człowieka 36,6 °C). Parowanie z nadziemnych części roślin (transpiracja) oprócz chłodzenia, umożliwia transport składników odżywczych z gleby.

Podstawowe parametry[edytuj]

Rodzaje pary wodnej[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Water - Thermodynamic Properties. The Engineering ToolBox. [dostęp 2017-04-19].
  2. Water Vapor - Specific Heat. The Engineering ToolBox. [dostęp 2017-04-19].

Linki zewnętrzne[edytuj]