Parada (brydż)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parada to w brydżu rodzaj manewru rozgrywkowego, polega na wyimpasowaniu honoru atutowego, przy braku kart w kolorze impasu, przez podegranie kolorem bocznym. Wykonanie parady wymaga skrócenia się w atu do długości, posiadanej przez impasowanego. Na przykład:

            ♠ 10 9
            A 5 4 3
            D 3 2
            ♣ K 8 7 5
       ♠ 2         ♠ K 5 4 3
       W 9 8 7      D 10 6
       W 10 6 5      9 8 7
       ♣ A 10 9 6     ♣ D W 4
            ♠ A D W 8 7 6
            K 2
            A K 4
            ♣ 3 2

S rozgrywa 6♠ po ataku asem i blotką trefl. Bije drugą lewę na stole i gra dwukrotnie na impas pik i za drugim razem ujawnia się zły podział atutów. Aby rozgrywający mógł teraz przeprowadzić paradę, czyli wyimpasować pozornie niemożliwego do zaimpasowania króla atu, musi on skrócić się w ręce, czyli przebić tyle kart atutami z ręki aby ich mieć tyle samo co przeciwnik z prawej strony.

Przebija więc kolejnego trefla w ręce, gra króla, asa kier i ponownie skraca się w ręce, tym razem przebijając małego kiera. Powstaje następująca końcówka:

            ♠ -
            5
            D 3 2
            ♣ 8
       ♠ -         ♠ K 5
       -         -
       W 10 6 5      9 8 7
       ♣ 9         ♣ -
            ♠ A D
            -
            A K 4
            ♣ -

Rozgrywający gra teraz trzykrotnie kara kończąc na stole, po czym wychodzi z dziadka treflem lub kierem i król atutowy obrońcy staje w paradzie.

Inny przykład:

            ♠ 3 2
            5 4 3 2
            K D 4
            ♣ A 7 6 5
            ♠ A K D 10 9 8
            7 6
            W 5 3
            ♣ K 4

S rozgrywa 4♠, W zaatakował asem i królem kier, po czym zmienił wist na blotkę karo (ze stołu także blotka), którą zabił asem gracz E który powtórzył karo. Jedyne niebezpieczeństwo dla rozgrywającego w tym rozdaniu to podział atutów 4-1, jeżeli cztery piki będzie miał W to nie można już nic zrobić, ale można się jeszcze zabezpieczyć przed czwórką pików u obrońcy E. Jeżeli rozgrywający zagra teraz asa i króla pik, to po ewentualnym ujawnienie się złego rozkładu nie będzie miał wystarczającej ilości dojść do stołu aby przeprowadzić paradę, przed rozpoczęciem atutowania, powinien więc przebić jednego kiera w ręce i dopiero teraz zagrać asa i króla pik.

Jeżeli atuty podzielą się 3-2, to rozgrywający ściągnie jeszcze jednego atuta i będzie mógł pokazać karty, jeżeli jednak ujawnią się cztery piki u E, to rozgrywający przejdzie karem do stołu, przebije jeszcze jednego kiera i dojdzie do następującej końcówki:

            ♠ -
            -
            -
            ♣ A 7 6 5
            ♠ D 10
            -
            -
            ♣ K 4

Rozgrywający gra teraz króla i asa trefl, a następnie blotkę trefl ze stołu i walet pik obrońcy zostaje wyparadowany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Artykuł Marka Wójcickiego